Řekl jsem papeži, že se stal zázrak, píše kardinál Duka z Vatikánu

  10:38aktualizováno  12:01
Kardinál Dominik Duka se podělil o své bezprostřední dojmy po volbě nového papeže Františka. "Řekl jsem mu, že se stal zázrak, z jezuity se stal dominikán. Oba jsme měli radost," napsal na sociální síti Facebook. Narážel tím na to, že barvou papežova oděvu je dominikánská bílá, zatímco jezuité chodí v černé.

Kardinál Dominik Duka prochází vatikánskými ulicemi na setkání kardinálů před volbou nového papeže (4. března 2013) | foto: Andrew MedichiniAP

Konkláve podle českého kardinála volbou Františka dalo najevo, že "církev ví, kudy dál, že chce jít v linii Jana XXIII. a v duchu druhého vatikánského koncilu".

Jan XXIII. a druhý vatikánský koncil

Koncil (1962-1965) svolal papež Jan XXIII. kvůli reakci církve na potřeby doby. Koncil výrazně proměnil katolickou liturgii a pohled církve na sebe samotnou. Katolická církev se přestala vnímat jako jediná "pravá", koncil jednotlivcům přiznal právo na vlastní vyznání. Došlo i k řadě dalších změn otevírajících církev. Novinky vzbudily i spory, část duchovních je odmítá.

Forma Dukova vzkazu z Vatikánu byla symbolická v tom, co katolíci i svět od nového papeže očekávají - totiž reformy, snahu přiblížit církev moderní době a problémům. Kardinál se totiž o své bezprostřední pocity po volbě pontifika podělil prostřednictvím sociální sítě Facebook.

"Když jsem poprvé pozdravil Svatého otce Františka a gratuloval mu, řekl jsem, že se stal zázrak - z jezuity se stal dominikán. Papežové totiž nosí bílý hábit po papeži svatém Piu V., který byl dominikán, zatímco jezuité tradičně nosí hábit černý. Oba jsme měli radost," napsal na síti Duka (kardinálův facebookový profil najdete zde).

Není to poprvé, co kardinál v souvislosti s volbou použil tuto sociální síť. Ve středu večer na Facebook napsal, že "se raduje z nového biskupa Říma (titul papežů - pozn. red.) a vyprošuje mu moudrost, odvahu a věrnost pro jeho službu".

Předtím se zase přes sociální síť s českými katolíky rozloučil, když se stěhoval do Domu sv. Marty, kde kardinálové před volbou bydleli.

Pozvání do České republiky

Nového papeže Dominik Duka pozval do České republiky. Papež František poděkoval, ale blíže se o účasti nebavili. "Bylo nás v řadě 115 a nebylo možné vést delší diskusi," popsal Duka atmosféru po Františkově zvolení.

Oba muži spolu hovořili německy, papež totiž v Německu studoval.

Prezident Miloš Zeman pozval nově zvoleného papeže Jorgeho Bergoglia do ČR na červencové oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velehrad. Pozvání mu zaslal spolu s blahopřáním k jeho zvolení do čela římskokatolické církve.

"Překvapilo nás, že se poprvé stal papežem člen jezuitského řádu, což nebylo zvykem," řekl v České televizi Duka a kladně odpověděl na otázku, zda to bude papež jeho srdce. "Bude to člověk, který celkovým přístupem bude naší mentalitě blízký," řekl Duka.

Papeže z Nového světa jsem čekal, napsal Duka

Až po příspěvku na síti Facebook se objevila podrobnější zpráva na webu pražského arcibiskupství. Duka, pražský arcibiskup, zde uvedl, že už po návratu z cesty do Peru byl přesvědčen, že nový pontifik bude někdo z Nového světa, nejspíše z Jižní Ameriky.

"Nový papež má italský původ, ale je to Argentinec, pochází z bolívarovské Ameriky, která se nejvíce podílela na pokřesťanštění tohoto kontinentu,“ doplnil kardinál. Přenesení "štafety" do Nového světa je podle něj vzhledem k propojení evropských katolíků se španělskou Amerikou přirozený vývoj. V jižní Americe ostatně žije více katolíků než v celé Evropě (zdroj zde).

"Papež František je zaměřen na pastoraci. Vystupuje velmi prostě a úvahy o tom, že bude citlivý k sociálním otázkám, jsou zcela namístě. To ostatně dosvědčuje i volba jeho jména. Je zcela jasné, že se svým jménem přihlásil k Františku z Assisi," vyvrátil Duka pochybnosti, k odkazu kterého Františka se papež hlásí.

"Důraz jezuitů na vzdělání a racionální uvažování nad aktuálními otázkami dává také tušit, že František bude papež, který bude rozvíjet ekumenismus, mezináboženský dialog, ale také dialog s hledajícími lidmi," dodal kardinál Duka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz