Žena v Brně vsadila na správného papeže, když měl kurz 50 ku 1

Jorge Mario Bergoglio přijal jméno František a stal se v pořadí už 266. papežem. | foto: AP

14 2013
Argentinský kardinál Bergoglio nepatřil k favoritům volby papeže, přesto se našlo několik vizionářů, kteří na něj vsadili. I když na něj byl vypsán kurz 50 ku jedné. U mnoha bookmakerů vedl milánský kardinál Angelo Scola nebo ghanský Peter Turkson. V Irsku ale sázeli i na Bona z U2.

Před volbou papeže se skloňovala zhruba desítka jmen, ale Jorgeho Bergoglia nezmínil nikdo. Mediálně neznámého Argentince rozhodně nepreferovali ani sázkaři.

Přesto na něj v kurzu 50:1 vsadila žena v Brně. Na to, že se stane papežem, dala 777 korun. Vyhrála přesně 38 850 korun, uvedl mluvčí Tipsportu Michal Peterka.

"Vedlo se i dalšímu ze sázkařů, který rozložil stokorunové sázky na Bergoglia v kurzu 25:1 na 15 tiketů. Rovněž v Brně na pobočce přetavil jeden ze sázkařů vcelku skromný vklad 200 korun na 10 tisíc korun," dodal Peterka.

Sázka na papeže

Na Bergoglia vypsali bookmakeři Tipsportu nejprve kurz 50:1 a poté ho snížili na 25:1. Na to, že právě on bude papežem, si vsadilo jen pár desítek sázkařů. Jejich sázky tvořily jen 1 procento z celkového počtu tiketů s volbou papeže.

Na papeže se sázelo méně než na prezidenta

Na rozdíl od nedávné volby českého prezidenta sázky na novou hlavu katolické církve příliš velký ohlas nevzbudily. Například Fortuna přijala na papežskou volbu sázky za 1,2 milionu korun. Na nového českého prezidenta se přitom prosázelo 30 milionů korun. U Chance nabrali sázky za 200 000 korun. "U tohoto typu sázek je to běžné, společenské sázky jsou jen doplněk," poznamenala mluvčí sázkové společnosti Chance Markéta Světlíková. Tipsport nabral papežské sázky za 100 000 korun. Synot Tip si zájem sázejících pochvaluje.

U Fortuny přijali dokonce pouze čtyři tikety se jménem nového papeže, na všech byl vklad 20 korun v kurzu 30:1. "Sázející naopak ve většině dokázali vydělat u sázky na to, v který den bude papež zvolen. Varianta 'následující den po zahájení konkláve' přinesla jednomu sázkaři díky vkladu 113 000 korun výhru 330 000 korun," poznamenal mluvčí Fortuny Petr Šrain. Dodal ale, že tentokrát byli úspěšnější bookmakeři. "Na výplaty výher mířilo 67 procent z přijatých vkladů, zbylých 33 procent zůstalo u bookmakerů," podotkl Šrain.

Sázkaři na tikety psali i české kandidáty. Fortuna evidovala několik sázek na Dominika Duku, s kurzem 1000:1 ale prakticky neměl podle bookmakerů žádnou šanci. "Našlo se i pár sázkařů, kteří spíše pro zábavu vsadili na Václava Klause. Spíše ale proto, aby měli zajímavý tiket," poznamenala Světlíková. U Synot Tipu lidé tipovali Duku s kurzem 555:1, ze všech kandidátů byl na třetím místě. Nejvíc sázkařů si myslelo, že nový papež přijme jméno Petr.

Češi hodně sázeli i na Duku

Největšími favority byli podle bookmakerů Peter Turkson a Angelo Scola. "Nejvíce příznivců mezi sázkaři měl Peter Turkson s kurzem 5:1 (kurz postupně klesal až na 3:1), který byl považován všeobecně za jednoho z největších favoritů papežské volby," řekl Peterka a dodal, že u Tipsportu na něj vsadila téměř polovina ze sázejících.

"O tom, že sázkaři pojali tipy na nového papeže opravdu sportovně, svědčí i to, že druhé nejsázenější jméno byl Dominik Duka, který naopak byl v nabídce absolutním outsiderem s kurzem 500:1. Asi i kvůli vysokému kurzu sázkaři s chutí šli do rizika. Téměř pětina sázkařů na Duku vsadila," uvedl Peterka.

U mnoha bookmakerů vedl milánský kardinál Angelo Scola. Nízké kurzy bookmakeři vypsali na rakouského kardinála Schönborna nebo Maďara Erdö.

Papežem však teoreticky může být zvolen jakýkoli katolík mužského pohlaví. V sázkových kancelářích Paddy Power, Ladbrokes a William Hill měl relativně nejpříznivější kurz zpěvák irské rockové skupiny U2 Bono. Kdyby ho konkláve zvolilo, sázející by svůj vklad rozmnožil tisícinásobně.

Nebyla to jediná populární osobnost, která se v nabídce bookmakerů objevila. Na italského fotbalistu Maria Balotelliho byl vypsán kurz 2 500:1 a na kanadského popového zpěváka Justina Biebera dokonce 10 000:1.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz