Proroctví mluví o posledním papeži. Podle historika se není čeho bát

  18:22aktualizováno  18:22
V prosinci se konec světa nekonal, ale nic ještě není jisté. Podle údajného proroctví svatého Malachiáše byl právě zvolen papež, za něhož nastane soudný den. Seznam 112 posledních papežů je však možná podvrh sepsaný na politickou objednávku. Podle historika Tomáše Petráčka se proroctví nedá brát vážně.

Socha sv. Malachiáše v Michiganu | foto: Wikimedia Commons

Změnu na papežském stolci už tradičně provází připomínání proroctví středověkého irského biskupa Malachiáše. Tomu se podle legendy někdy kolem roku 1139, když se šel poklonit do Říma tehdejší hlavě katolické církve, zjevila jména a základní charakteristiky zbývajících 112 papežů, kteří církev povedou až do jejího zániku.

Číslo 112 připadá právě na nově zvoleného Františka. Podle proroctví bude v době jeho pontifikátu církev procházet těžkými zkouškami a nakonec bude souzena "hrozným soudcem".

Poslední papež

Co o něm říká údajný Malachiáš?

"Petr Římský, který bude pást své ovce v mnohých zkouškách, a až bude vše skončeno, město sedmi pahorků (Řím) bude zničeno a hrozný soudce bude soudit svůj lid."

Není však důvod k obavám. Údajný Malachiášův seznam je patrně podvrh, který vznikl až na konci 16. století, kdy byl poprvé publikován. Objevil se tak až čtyři století po svém údajném vzniku. Podle slov Tomáše Petráčka, který přednáší církevní historii na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, jsou charakteristiky jednotlivých papežů natolik obecné, že o ničem nevypovídají. "Nedá se říct, že by to hierarchie nebo historici brali vážně. Je to vyloženě okrajová záležitost," řekl iDNES.cz.

Historici upozorňují především na fakt, že popisy papežů, kteří byli v úřadu před rokem 1590, výrazně lépe odpovídají skutečnosti než u těch, kteří nastoupili až po publikaci proroctví.

Podle některých odborníků stojí za podvrhem politické zájmy a snahy ovlivnit konkláve v roce 1590. Proroctví mohlo být použito ve prospěch kardinála Girolama Simoncelliho, biskupa sídlícího ve městě Orvieta. Orvieto znamená doslova "staré město", což se shoduje s popisem v proroctví.

Přesvědčení zastánci proroctví se nevzdávají

Ti, kdo "Malachiáše" brání, poukazují zejména na to, že se v popisu budoucích papežů někdy dostal blízko pravdě. Jana XXIII., který církev vedl v letech 1958 až 1963, například označil za "pastýře a námořníka". To údajně odkazuje na jeho rodiště, přístavní město Benátky. Podle kritiků je tato spojitost ovšem poněkud vágní a dá se vztáhnout prakticky na kohokoli.

Jan Pavel II. se konce nebál

Kromě Malachiáše má Vatikán ještě jednu legendu spjatou s koncem světa a číslovkou 112.

V římské bazilice svatého Pavla za hradbami (Basilica di San Paolo fuori le mura) se nachází reliéf se 112 mozaikovými medailony pro minulé a budoucí papeže. Až budou všechny medailony zaplněné, má nastat konec světa.

Bazilika svatého Pavla za hradbami v Římě

Bazilika svatého Pavla za hradbami v Římě

Apokalyptickým předpovědím se postavil Jan Pavel II., během jehož pontifikátu bylo do baziliky doplněno dalších 25 prázdných medailonů. Bez jeho zásahu by 112. medailon patřil čerstvě zvolenému Františkovi.

Zdroj: ČTK

O něco přesvědčivější je označení Jana Pavla II. latinskou frází "De labore solis" ("z námahy slunce"), které podle stoupenců proroctví poukazuje na zatmění slunce. Karol Wojtyla se narodil 18. května 1920 během zatmění slunce, úplné zatmění slunce ze srpna 1999 připadlo na období jeho pontifikátu a také v den jeho pohřbu se úplné zatmění událo nad Tichým oceánem.

Může být Petrem Římským František argentinský?

V proroctví 112. papež, jímž se stal Jorge Maria Bergoglio, je popsán jako "Petr Římský". Již před začátkem konkláve bylo jasné, že tento titul na žádného z kandidátů moc nesedí, jediným Petrem mezi kandidáty byl ghanský kardinál Peter Turkson. Pravděpodobné nebylo ani to, že by si zvolený kandidát vybral papežské jméno Petr - to se nepoužívá z úcty k zakladateli papežského institutu, jímž byl apoštol Petr.

Někteří příznivci proroctví se však nenechali odradit a přišli se způsoby, jak by se mohlo týkat i Jorge Bergoglia. Poukazují například na to, že otec Františka z Assisi, na jehož počest si Bergoglio zvolil jméno, se totiž jmenoval Petr, či na světcův přídomek "di Pietro". Symbolická prý může být i hora (Berg) z příjmení nového papeže, která je blízká významu jména Petr (skála).

Církevní historik Tomáš Petráček k těmto teoriím podotkl: "Myslím, že je to velmi křečovité, je to dost beznadějný a marný boj. Žádnou skutečnou souvislost se jim najít nepodaří."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Maduro má připravené letadlo do Moskvy, řekl odborník na Venezuelu

Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey v diskusním pořadu Rozstřel...

Školáci ve Venezuele přehrabují odpadky, nemocnicím chybí léky, ceny letí vzhůru. To jsou důsledky krize, do které...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz