Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka
Reportáž skončila 18. 10. 2014 18:53

Druhé kolo voleb do Senátu 17. a 18. října 2014

On-line reportáž ze závěru druhého kola senátních voleb, sčítání hlasů a dozvuků píšou Jan Wirnitzer a Jan Vaca s přispěním reportérů ve štábech a krajských redakcí.

18:52
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, náš online z druhého kola senátních voleb končí.
18:26
Ostatní
ANO chtělo získat v senátních volbách víc, připomíná komentátor MF DNES Miroslav Korecký. Komentář najdete zde.
18:07
ČSSD
Ministr školství Chládek má naopak podle Sobotky ve vládě pevnou pozici. „Jsem s jeho prací v posledních měsících spokojen. Je to ministr, který má silnou podporu nejen mezi školskou veřejností. Byl bych rád, kdyby ve vládě pokračoval,“ řekl Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz.
18:05
ČSSD
Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO má podle premiéra Bohuslava Sobotky čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly ve svém rezortu.
17:58
ANO
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš popřel, že by chtěl po volbách odvolat ministra dopravy Antonína Prachaře. Ten prohrál souboj o senátní funkci s Jitkou Seitlovou. „Určitě pan Prachař ve vládě pokračuje. My musíme řešit akutní situaci v Ředitelství silnic a dálnic,“ řekl iDNES.cz Babiš.
17:47
ČSSD
Ministr Chládek se neobává, že by porážka ovlivnila jeho pozici ve vládě. "Hovořil jsem osobně s premiérem, který mi řekl, že s mou prací ministra je spokojen. Tato volba s tím nemá nic společného, protože to je volba regionální a těžko může rozhodovat o centrální vládě a nelze brát jako nějaké referendum o vládě, obzvláště, když to bylo takto těsné," řekl ČTK Chládek.
17:33
ČSSD
„Chci se podívat na volební výsledky ve jednotlivých oblastech, abych mohl analyzovat, proč jsem prohrál,“ řekl v České televizi k výsledkům ministr školství Marcel Chládek z ČSSD. Post v Senátu obhajoval, nakonec ale prohrál se Zdeňkou Hamousovou z ANO.
17:30
Sčítání a výsledky
Tablo nových senátorů najdete zde.
17:16
KDU-ČSL (+ SZ)
„V neprospěch mého protikandidáta Antonína Prachaře byl souběh funkcí. Lidé na to špatně reagují,“ řekla nově zvolená senátorka Jitka Seitlová, která se na Přerovsku utkala se současným ministrem dopravy za ANO.
17:12
ČSSD
Prohrála jsem s penězi bůh ví odkud, marketingovou kampaní a zároveň i vzpomínkovým optimismem,“ glosovala svou porážku od Františka Čuby nyní už bývalá senátorka Alena Gajdůšková z ČSSD. Dodala, že Čuba vyhrál přesto, že s ní nešel do žádné přímé diskuze.
17:05
ODS
18.října 2014 v 17:05, příspěvek archivován: 18.října 2014 v 17:11

Nejlepší zpráva pro voliče: další volby budou za 2 roky :-). V minulých 24 měsících byly patery ( prezident, Sněmovna, EP, Senát a obce ).

16:55
ODS
„Budeme v Senátu znovu nejsilnějším opozičním klubem, byť se nám nepodařilo dostatečně oslabit levicovou většinu,“ dodal Fiala.
16:52
ODS
„Volby potvrdily, že ODS je nejsilnější pravicovou stranou, že jsme politickou silou, která je znovu pro občany volitelná. Je to dobrý základ, abychom změnili politiku v této zemi a dokázali volby vyhrávat,“ řekl k výsledkům voleb šéf ODS Petr Fiala.
16:40
Zisk sedmi senátorů je pro lidovce úspěch, místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka neskrýval radost. Pro lidovce jsou to podle něj už třetí volby, které potvrzují dobrý směr, kterým se strana po roce 2009 vydala. Podrobnosti čtěte zde.
16:39
ANO
Senátorka za Severočechy Alena Dernerová pro ČT uvedla, že se přidá ke čtyřem senátorům za ANO, aby mohl vzniknout senátní klub ANO.
16:35
Sčítání a výsledky
Zvolení senátoři: Cheb - Miroslav Nenutil (ČSSD), Louny - Zdeňka Hamousová (ANO), Plzeň-město - Lumír Aschenbrenner (ODS+KČ), Strakonice - Karel Kratochvíle (ČSSD), Pelhřimov - Milan Štěch (ČSSD), Příbram - Jiří Burian (ODS), Praha 5 - Václav Láska (KDU-ČSL + SZ), Praha 9 - Zuzana Baudyšová (ANO), Praha 1 - Václav Hampl (KDU-ČSL + SZ), Kladno - Jiří Dienstbier (ČSSD), Děčín - Zbyněk Linhart (STAN), Česká Lípa - Jiří Vosecký (SLK), Trutnov - Jiří Hlavatý (ANO), Kolín - Emilie Třísková (ČSSD), Hradec Králové - Jaroslav Malý (ČSSD), Rychnov nad Kněžnou - Miroslav Antl (ČSSD), Žďár nad Sázavou - František Bradáč (KDU-ČSL), Znojmo - Pavel Štohl (ČSSD), Vyškov - Ivo Bárek (ČSSD), Brno-město - Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), Přerov - Jitka Seitlová (KDU-ČSL + SZ), Olomouc - Alena Šromová (KDU-ČSL), Frýdek-Místek - Jiří Carbol (KDU-ČSL), Ostrava-město, Peter Koliba (ANO), Karviná - Radek Sušil (ČSSD), Zlín - František Čuba (SPO), Uherské Hradiště - Ivo Valenta (SsČR)
16:20
ANO
Andrej Babiš poděkoval voličům, pro senátorský klub chce získat Alenu Dernerovou. ANO má totiž jen čtyři senátory, na klub je třeba o jednoho více.
16:20
Sčítání a výsledky
Sečteno je 100 procent volebních okrsků. Účast ve druhém kole činí 16,69 %, což je nejméně v historii druhých kol voleb do Senátu ČR. Deset senátorů získala ČSSD, čtyři ANO, sedm KDU-ČSL (včetně tří na společné kandidátce KDU-ČSL a SZ), dva ODS (jednoho v koalici).
16:04
TOP 09 a STAN
„Že prohrála Alena Gajdůšková proti panu Čubovi, to také svědčí o stavu dnešní společnosti,“ uzavřel své vystoupení Karel Schwarzenberg.
16:03
TOP 09 a STAN
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Přiznejme otevřeně, my jsme tyto volby prohráli. My se nad tím ve straně a ve vedení hluboce zamyslíme, abychom zjednali nápravu, abychom do příštích voleb šli v lepší formě.“