1. Kde a kdy se volí
Volby do zastupitelstev obcí a doplňovací volby do Senátu se konají v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin. Hlasování do Senátu probíhá pouze ve dnech voleb na území České republiky a pouze v obvodech, kde byly volby vyhlášeny (seznam volebních obvodů najdete v boxu).
2. Kdo může volit
V obecních volbách může hlasovat každý občan, který je v obci v den voleb přihlášený k trvalému pobytu, je občanem České republiky a alespoň druhý den voleb mu bude 18 let. Voličem je ale i občan jiného státu, který nejpozději druhý den voleb oslavil 18. narozeniny a je v den voleb v obci přihlášen k trvalému pobytu a jemuž právo volit přiznává mezinárodní smlouva. Volit tak mohou i občané členských států Evropské unie, kteří splňují podmínky pro přiznání volebního práva, pokud požádali o zápis do dodatku stálého seznamu voličů.
V senátních volbách může hlasovat občan České republiky, kterému alespoň druhý den voleb bude 18 let. Druhého kola voleb se může zúčastnit český občan, který alespoň druhý den voleb dosáhl dospělosti.
3. Volební místnost
Voliče o době a místě konání voleb do zastupitelstva obce informuje oznámení starosty nejpozději 15 dnů přede dnem voleb, tedy do 25. září. Je-li v obci více volebních okrsků, starosta uvede, které části obce náleží do jednotlivých volebních okrsků. V oznámení musí být uvedeny adresy volebních místností.
Ve volební místnosti pro obecní i senátní volby musí být vyvěšen vzor hlasovacího lístku, prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením voleb. K hlasům odevzdaným pro takového kandidáta se nepřihlíží. Dále tam musí být vyvěšena případná informace o tiskových chybách na hlasovacím lístku s uvedením správného údaje. Ve volební místnost musí být i volební zákon, který si může volič vyžádat k nahlédnutí.
Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a státní občanství platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem. Cizinec se volební komisi prokáže průkazem o povolení k pobytu. Když volič neprokáže svou totožnost a státní občanství, nebude mu hlasování umožněno. Po záznamu v seznamu voličů dostane volič od volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou příslušným razítkem.
V případě, že se v daném obvodu volí i do Senátu, dostane volič od komise prázdnou žlutou úřední obálku opatřenou příslušným razítkem.
4. Jak hlasovat
Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstva obce může být vytištěn oboustranně. V záhlaví každého lístku je název obce a počet členů zastupitelstva, který má být zvolen. Kandidáti každé volební strany jsou uvedeni na společném hlasovacím lístku v pořadí určeném stranou v samostatných zarámovaných sloupcích. Není-li to pro počet volebních stran možné, pokračují sloupce v následující řadě, případně na druhé straně hlasovacího lístku.
Kde se volí do Senátuobvod č. 3 : Cheb Seznam a popis senátních obvodů najdete ZDE. |
Volební stranou může být politická strana, politické hnutí, koalice, nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů, individuálně kandidující nezávislý kandidát nebo sdružení nezávislých kandidátů.
Hlasovací lístek je na konci textu opatřen otiskem razítka obecního úřadu, který plní pro danou obec funkci registračního úřadu. Hlasovací lístky dostanou voliči nejpozději tři dny před dnem voleb (7. října). Volič může ve volební místnosti požádat komisi o jiný hlasovací lístek.
Hlasovací lístky pro senátní volby jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Na každém je číslo určené losem. Lístky jsou opatřeny otiskem razítka pověřeného obecního úřadu. Lístky dostanou voliči nejpozději tři dny před konáním voleb. V případě poškození, či ztráty, může volič požádat volební komisi o nové lístky.
S úřední obálkou vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se tam volič neodebere, nemůže hlasovat.
Tam může volič upravit hlasovacích lístek pro volby do zastupitelstva jedním ze třech způsobů.
Může označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím dává hlas tolika kandidátům této strany v pořadí dle hlasovacího lístku kolik je členů zastupitelstva dané obce. Pokud označí tímto více volebních stran, je hlas neplatný.
Nebo volič může označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany. Nejvýše však může zaškrtnout tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. Počet členů zastupitelstva je uveden v záhlaví hlasovacího lístku. Pokud označí více kandidátů, bude hlas neplatný.
Kromě toho lze oba předchozí způsoby kombinovat. Lze tedy označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem další kandidáty, pro které volič hlasuje. Z označené volební strany tak dává hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva obce. Například, pokud má být zvoleno 11 členů zastupitelstva a je označena volební strana s 11 kandidáty a kromě toho 5 kandidátů z dalších volebních stran, je dáno označené volební straně šest hlasů pro kandidáty na prvních šesti místech. Pokud by bylo označeno více stran nebo více kandidátů, než je stanovený počet, bude hlas neplatný.
Výsledky volebPrůběh sčítání a zpracování výsledků komunálních i senátních voleb budete moci sledovat on-line na volby.idnes.cz . |
Poté vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky.
Pokud však volič neoznačí na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta, hlasovací lístek nevloží do úřední obálky, přetrhne ho nebo vloží do úřední obálky více hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva, je hlas neplatný.
V případě senátních voleb volič za plentou vloží do žluté úřední obálky jeden hlasovací lístek se jménem kandidáta, pro kterého hlasuje. Lístek se nijak neupravuje. Hlas je neplatným, pokud je lístek přetržený, není na předepsaném tiskopise, nebo je v obálce více hlasovacích lístků.
Pak hlasovací lístek volič vloží do příslušné úřední obálky a před volební komisí ji vhodí do volební urny.
Každý hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek kvůli tělesné vadě, nebo nemůže číst či psát, může být za plentu jiný volič, ale ne člen volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky, případně vložit i úřední obálku do volební schránky.
Volič může rovněž požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a během voleb volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Komise pak k němu vyšle své členy s přenosnou volební urnou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
5. Hlasování mimo místo trvalého pobytu
V komunálních volbách není možné hlasovat jinde, než v obci kde máte trvalý pobyt. Volit tak není možné ani na ambasádách či konzulárních úřadech v zahraničí. Platná právní úprava v případě těchto voleb neupravuje institut voličských průkazů a dosud ani možnost hlasování předem do úschovy nebo korespondenčního hlasování.
Ve volbách do Senátu sice můžete hlasovat v jiné volební místnosti (okrsku) na voličský průkaz, musí se však nacházet ve stejném volebním obvodu, ve kterém máte své trvalé bydliště.
Volební zákon nepřipouští ani při volbách do Senátu hlasování v zahraničí. Volič, který má bydliště mimo území Česka a má voličský průkaz vydaný na zastupitelském úřadě, může při volbách do Senátu hlasovat pouze na území České republiky.
6. Druhé kolo voleb do Senátu
Pokud žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, bude kolo druhé. To se bude konat v pátek 17. října a v sobotu 18. října. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.
Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvních dvou místech. Pokud některý z nich se před konáním druhého kola kandidatury vzdá, pozbude práva být volen, nebo zemře, postupuje do druhého kola třetí kandidát v pořadí. V takovém případě se může druhé kolo senátních voleb konat o týden později, tedy 24. a 25. října.
Pro druhé kolo senátních voleb dostanou voliči hlasovací lístky až ve volební místnosti.