Drobila podržel premiér Nečas, ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě

  9:31aktualizováno  12:48
Skandál na ministerstvu životního prostředí zatím ministra Pavla Drobila křeslo stát nebude. Premiér Petr Nečas se ho zastal. ČSSD chce kvůli tomu vyvolat hlasování o důvěře vládě. Ministrův poradce Martin Knetig tlačil na vedení Státního fondu životního prostředí, aby byla manipulována výběrová řízení. Měla tak být financována další politická kariéra Drobila.

Premiér Petr Nečas se zastal svého stranického kolegy, ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, jehož lidé chtěli manipulovat výběrová řízení, aby ministr získal peníze pro stranu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Poslanecký klub ČSSD odhlasoval, že pokud nebude Drobil ihned odvolán, začne již dnes ČSSD sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě," potvrdil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka informaci, kterou jako první zveřejnil iDNES.cz. Hlasovat o vládě by se mohlo již příští týden, potvrdil Sobotka. Machinace už vyšetřuje i protikorupční policie.

AUDIO: ZNIČTE TO

Poslechněte si, jak Drobil vyzýval ke zničení důkazů o korupci

Věci veřejné si vynutily koaliční jednání o Drobilovi. "Situace není vážná jen pro ministra životního prostředí a premiéra, ale pro celou vládu," řekla poslankyně VV Karolína Peake, o níž se hovoří jako možné budoucí šéfce strany místo Radka Johna. Vláda musí podle Peake postupovat razantně, aby prokázala, že je protikorupční.

Koaliční jednání začalo po jedenácté hodině, zhruba po hodině ho opustily strany Věci veřejné a TOP 09. O dalším postupu jedná s ministrem Drobilem už jen premiér Nečas a další špičky ODS.

Zničte to

Po poledni iDNES.cz zveřejní audiozáznam ze schůzky ministra životního prostředí s Liborem Michálkem. Drobil šéfovi fondu vyhrožuje a vyzývá ho, aby zničil důkazy, že ministrův poradce naléhal na to, aby manipuloval výběrová řízení.

"Kdyby se prokázalo politické selhání ministra, budu konat," řekl Nečas. Podle něj je nutné, aby celý případ důkladně vyšetřila policie. Každému politikovi se podle něj může stát, že se obklopí lidmi, kteří selžou, prohlásil premiér.

Okamžitou rezignaci či odvolání ministra a místopředsedy ODS Pavla Drobila požadoval ve Sněmovně lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jestliže o sobě vláda říká, že je vládou boje proti korupci, měl by být pan ministr Drobil okamžitě odvolán a na ministerstvu životního prostředí i v Lesích České republiky, kde také působil, by měla být provedena důsledná kontrola," řekl Sobotka a vybídl Nečase, ať se vyjádří.

Dejme policii šanci, ať to vyšetří, řekl poslancům ministr John

"Považuji tu kauzu za závažnou, musí být důsledně vyšetřena padni komu padni," řekl Nečas v reakci na informace, které zveřejnila MF DNES.

"Dobrá zpráva na tom všem je, že obyvatelé této země si už nenechají házet špínu na hlavu," prohlásil ve Sněmovně ministr vnitra Radek John a vyzval všechny občany, kteří o této kauze vědí, ať se obrátí na policii. ČSSD ale nevěří tomu, že vyšetřování může být objektivní, jestliže vláda právě řeší výměnu policejního prezidenta a nemá zájem, aby vyšetřování ohrozilo stabilitu vládní koalice.

Libor Michálek, který vedl Státní fond životního prostředí čelil tlaku ministrova poradce Martina Knetiga, aby manipuloval zakázky na fondu. "Aby měl někdy šanci být premiérem, nejde to bez toho, že pro tu stranu vydělá peníze," tlačil například podle nahrávek Knetig na Michálka, aby se podřídil politické objednávce.

Michálek to odmítl a řekl o všem Drobilovi. Ten ho vyzval, aby nahrávky zničil a nabízel mu pozici náměstka ministra životního prostředí. Michálek to nepřijal a poskytl nahrávky MF DNES.

Drobil, aby se sám zachránil, pak odvolal šéfa fondu i svého poradce Knetiga. Michálek dal trestní oznámení na Knetiga i náměstka fondu Dušana Fibingra, který je do kauzy také zapojen. "Postupoval správným způsobem, když okamžitě odvolal všechny aktéry kauzy," řekl poslancům Nečas, když hájil svého stranického kolegu Drobila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz