Drobil: Pokud se můj poradce zbláznil, nenesu za to odpovědnost

  12:14aktualizováno  12:14
Ani na vteřinu mě nenapadlo, že by předmětem nahrávky byla korupce, tvrdí ministr životního prostředí Pavel Drobil. Šéfovi SFŽP za zničení nahrávky prý místo náměstka nenabízel. "Žiju v jiném světě, nahrávat si své spolupracovníky je pro mě za hranicí lidské hygieny," dodává místopředseda ODS.

Drobil | foto: iDNES.cz

Pane ministře, Martin Knetig je váš placený poradce?
Na začátku byl neformální poradce. Pak jsem mu řekl, že jestli se mnou chce spolupracovat, chci vztah zformalizovat. Dal jsem k tomu pokyn.

Knetig na nahrávce schůzky s ředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem v podstatě vysvětluje, že na ten fond jste ho delegoval proto, aby z něj vyváděl peníze.
To si děláte legraci, ne?

Pojďme od začátku. Knetig řekl Michálkovi: "V rámci politiky je tý špíny strašný množství, ale strašný. A to, co jsem zažil v Lesích (Lesy ČR) vedle Pavla, kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne. Člověk, když udělá aspoň něco, tak významně pomůže."
Já vím, ale teď musíte říct, krádeže koho a kde?

Na to se právě chceme zeptat.
A teď už mám pocit, že je to mimo jakoukoli hranu. To se budete muset zeptat pana Knetiga, proč to říká. Já nemůžu odpovídat za každého, kdo chodí po trhu a něco vykládá. Já jsem tam žádnou krádež za bílého dne nezažil. Pokud jde o Lesy ČR, ze své funkce předsedy dozorčí rady jsem chtěl rychle odejít. Pan Knetig z Lesů ČR odešel v okamžiku, kdy jsme si oba dva řekli, že není absolutně žádná šance, aby tady předseda dozorčí rady cokoli ovlivnil.

Pojďme dál. Knetig: "A pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze, to znamená, aby jinými slovy ta strana mohla být dál. Jinými slovy: Opravdu je to loupež za bílého dne."
Pokud se Knetig zbláznil, hrál si na nějakého Jamese Bonda a vykládal takové věci, tak já absolutně nemůžu nést odpovědnost. Knetiga jsem pověřil pouze problematikou emisních povolenek a transformací Státního fondu životního prostředí na Zelenou banku.

Váš blízký spolupracovník nutí ředitele fondu životního prostředí, aby z fondu vyváděl peníze.
To je absurdní, z fondu nemůžete vyvést žádné peníze. Jako ministr jsem zadal, aby se udělala transparentní metodika, kde ukládáme volné peníze.

Pověřil jste Martina Knetiga, aby řídil Libora Michálka?
Ne.

Proč jste na schůzce s Liborem Michálkem hrozil, že když se nebude scházet s Knetigem, tak ho vyměníte?
Součástí rozhovoru bylo, že poslední dva měsíce vázla má komunikace s Michálkem. On se zabejčil a nezvládal na fondu dělat více projektů najednou. Nezvládl třeba projekt Zelená úsporám.

Ale o tom jste na té schůzce nemluvil. Tam říkáte, že je skvělý odborník.
Z hlediska odbornosti jsem řekl, že je dobrý. Ale vytkl jsem mu problémy v komunikaci. Já téměř odmítám dál pokračovat v rozhovoru, pokud vy mě konfrontujete s tím, že si podřízený nahrává schůzku se svým ministrem.

Drobil o nahrávce

Nevěděl jsem, co je předmětem nahrávky. Já jsem si mohl myslet, že se baví o holkách.

Ředitel Michálek vás na schůzce upozornil, že existuje nahrávka, a že pokud budou vaši lidé na fondu pokračovat, bojí se trestního stíhání. Popsal vám, že se chystá manipulace výběrového řízení na právnické služby za 80 milionů. Vy jste řekl, že takovou blbostí se vůbec nebudete zabývat...
Protože je to jeho kompetence, to se na mě nezlobte.

Jak to, že jste se o obsah nahrávky vůbec nezajímal a radil jste Michálkovi, ať ji zničí? A ještě jste za to Michálkovi nabídl místo náměstka?
Nenabízel jsem místo náměstka výměnou za zničení nahrávky! Michálkovi jsem řekl: Podle mě nejlepší varianta je, že dojde k narovnání vztahů s pány Knetigem a Fibingrem. Pokud se to nepodaří, tak vzhledem k tomu, že vás považuju za velkého odborníka, nabízím vám, abyste mi šel dělat náměstka pro státní správu. Řekl jsem: Neumím si představit variantu obnovení důvěry, pokud bude na stole nějaká nahrávka. Žiju v jiném světě. Nahrávat si své spolupracovníky je pro mě za hranicí jakékoli lidské hygieny.

Proč jste se nezajímal o obsah nahrávky, když vám Michálek řekl, že se na fondu možná dějí kriminální korupční činy?
Mě ani na vteřinu nemohlo napadnout, že předmětem té nahrávky je něco takového. Já jsem si mohl myslet, že se baví o holkách. Michálek mi neříkal o zmanipulované zakázce, to si fakt nepamatuju, to se na mě nezlobte.

Říkal.
Když na mě vybafne jednu informaci, tak jsem ji mohl přehlédnout. Měli jsme schůzku v mé poslanecké kanceláři, já jsem se musel dívat na televizi a sledovat, jestli mám jít hlasovat, jestli mám něco řešit, měl jsem naplánovány nějaké schůzky v Aktech (místnost ve Sněmovně), takže mohla být ovlivněna i moje pozornost.

Udělal jste nějakou chybu?
Ano. Pokud je pravdivá nahrávka mezi panem Michálkem a Knetigem, tak pak jsem udělal chybu, že jsem dal důvěru člověku, který ji zklamal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

Ilustrační snímek

Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnili život. Je však plný chyb a obsahuje...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz