Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

  9:49aktualizováno  11:48
Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze. „Nový jaderný zdroj přesahuje toto volební období a není hračkou jedné vlády,“ prohlásil premiér Andrej Babiš. Stát by měl uzavřít smlouvu s ČEZ, který by mu umožňoval kontrolovat výstavbu a také elektrárnu převzít. To je lepší než než vládní garance.

Ta by podle Babiše byla bianco šekem. Pro ČEZ je nyní podle něj nutné neprodleně spustit zahajovací etapu příprav, získat povolení k umístění stavby a zorganizovat výběrové řízení. „Preferencí je moderní jaderný zdroj 3,5 generace,“ dodal předseda vlády a ANO.

Do Poslanecké sněmovny kvůli výstavbě nového jaderného bloku zamířili zástupci šesti firem - z USA, Ruska, Číny, Jižní Koreje, Japonska a Francie. Všechny zajímá, jak se česká vláda postaví ke stavbě dalšího jaderného bloku. „Výběr bude probíhat na základě transparentního tendru,“ řekl Babiš.

„Energetickou bezpečnost nám zase zajistí pouze jedna jediná věc, a tou je dostavba dalších jaderných bloků. Bez nich se naše země v budoucnu neobejde,“ řekl už v neděli na volebním sněmu ANO Babiš. Vyhlásil, že se bude bránit „šíleným nápadům“ Evropského parlamentu na minimální podíl využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Stát musí být schopen garantovat lidem i energetickou bezpečnost a přijatelné ceny vody a dalších energií. Je chyba, že se v minulosti stát zbavil jak části ČEZu, tak většiny vodohospodářských firem. Dnes za tuhle hloupost lidé draze platí, a to se musí změnit,“ řekl také předseda vlády.

Nezachrání nás obnovitelné zdroje, řekl zmocněnec Míl

Ani podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se bez další jaderné elektrárny neobejdeme. „Jaderné zdroje nyní celosvětové dosahují dvaceti procent výroby elektřiny,“ řekla Nováková.

„Nezachrání nás ani obnovitelné zdroje a nemůžeme ani akceptovat nárůst spotřeby plynu,“ řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Na variantu postupného vystoupení z programu jaderné energetiky a podporu obnovitelných zdrojů vsadila před časem německá kancléřka Angela Merkel. „Elektrárnu bude stavět dceřiná společnost firmy ČEZ,“ řekl Míl.

„Budeme směřovat k uzavření smlouvy mezi státem a ČEZ ještě v tomto roce,“ řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Výběrové řízení na zhotovitele by mohlo být vypsáno v roce 2020 či 2021 a ukončeno v roce 2024.

21.února 2019 v 11:39, příspěvek archivován: 21.února 2019 v 11:48

Překvapivě nejvíce se potenciálu OZE na dnešním #energetickeforum věnuje D. Beneš. Čekal jsem něco takového od členů vlády, protože tento rozumný rozvoj OZE by mohl domácnostem a firmám v dlouhodobě přinést snížení jejich nákladů s ohledem na dramatický pokles nákladů na FVE.

Fórum za účasti šesti zájemců o stavbu jaderného bloku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš mluvil tom, že jaderné elektrárny v Česku dodávají třetinu elektrické energie. Podpořil myšlenku smlouvy mezi státem a ČEZ. „Je nejvyšší čas najít shodu, jak ve výstavbě jaderných bloků pokračovat. Pro vyrovnanou bilanci v roce 2040 bude nutná nejen stavba nového jaderného zdroje, ale i nový obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Beneš.

Fotogalerie

„Jsem z jižních Čech a jadernou elektrárnu mám na dohled,“ uvedl místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip, pod jehož záštitou se seminář za účasti zájemců o stavbu nového jaderného bloku koná. Hovořil o tom, že výstavba dalších jaderných bloků má podporu veřejnosti.

Mezinárodní energetické fórum pořádá ve Sněmovně hospodářský výbor. Na akci se představili zástupci firem Westinghouse, Rosatom, čínské CGN, francouzské Arevy, francouzsko-japonské Atmea a jihokorejské Kepco/KHNP.

O tom, že přituhuje v souboji o to, kdo postaví v Česku novou jadernou elektrárnu, svědčí i fakt, že ve středu Spojené státy americké potvrdily, že prezident Donald Trump přijme v březnu Babiše. A téma jaderné energetiky má být jedním z těch, která budou na stole.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Najdete na iDNES.cz