Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

  9:49aktualizováno  11:48
Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze. „Nový jaderný zdroj přesahuje toto volební období a není hračkou jedné vlády,“ prohlásil premiér Andrej Babiš. Stát by měl uzavřít smlouvu s ČEZ, který by mu umožňoval kontrolovat výstavbu a také elektrárnu převzít. To je lepší než než vládní garance.

Ta by podle Babiše byla bianco šekem. Pro ČEZ je nyní podle něj nutné neprodleně spustit zahajovací etapu příprav, získat povolení k umístění stavby a zorganizovat výběrové řízení. „Preferencí je moderní jaderný zdroj 3,5 generace,“ dodal předseda vlády a ANO.

Do Poslanecké sněmovny kvůli výstavbě nového jaderného bloku zamířili zástupci šesti firem - z USA, Ruska, Číny, Jižní Koreje, Japonska a Francie. Všechny zajímá, jak se česká vláda postaví ke stavbě dalšího jaderného bloku. „Výběr bude probíhat na základě transparentního tendru,“ řekl Babiš.

„Energetickou bezpečnost nám zase zajistí pouze jedna jediná věc, a tou je dostavba dalších jaderných bloků. Bez nich se naše země v budoucnu neobejde,“ řekl už v neděli na volebním sněmu ANO Babiš. Vyhlásil, že se bude bránit „šíleným nápadům“ Evropského parlamentu na minimální podíl využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Stát musí být schopen garantovat lidem i energetickou bezpečnost a přijatelné ceny vody a dalších energií. Je chyba, že se v minulosti stát zbavil jak části ČEZu, tak většiny vodohospodářských firem. Dnes za tuhle hloupost lidé draze platí, a to se musí změnit,“ řekl také předseda vlády.

Nezachrání nás obnovitelné zdroje, řekl zmocněnec Míl

Ani podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se bez další jaderné elektrárny neobejdeme. „Jaderné zdroje nyní celosvětové dosahují dvaceti procent výroby elektřiny,“ řekla Nováková.

„Nezachrání nás ani obnovitelné zdroje a nemůžeme ani akceptovat nárůst spotřeby plynu,“ řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Na variantu postupného vystoupení z programu jaderné energetiky a podporu obnovitelných zdrojů vsadila před časem německá kancléřka Angela Merkel. „Elektrárnu bude stavět dceřiná společnost firmy ČEZ,“ řekl Míl.

„Budeme směřovat k uzavření smlouvy mezi státem a ČEZ ještě v tomto roce,“ řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Výběrové řízení na zhotovitele by mohlo být vypsáno v roce 2020 či 2021 a ukončeno v roce 2024.

21.února 2019 v 11:39, příspěvek archivován: 21.února 2019 v 11:48

Překvapivě nejvíce se potenciálu OZE na dnešním #energetickeforum věnuje D. Beneš. Čekal jsem něco takového od členů vlády, protože tento rozumný rozvoj OZE by mohl domácnostem a firmám v dlouhodobě přinést snížení jejich nákladů s ohledem na dramatický pokles nákladů na FVE.

Fórum za účasti šesti zájemců o stavbu jaderného bloku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš mluvil tom, že jaderné elektrárny v Česku dodávají třetinu elektrické energie. Podpořil myšlenku smlouvy mezi státem a ČEZ. „Je nejvyšší čas najít shodu, jak ve výstavbě jaderných bloků pokračovat. Pro vyrovnanou bilanci v roce 2040 bude nutná nejen stavba nového jaderného zdroje, ale i nový obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Beneš.

Fotogalerie

„Jsem z jižních Čech a jadernou elektrárnu mám na dohled,“ uvedl místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip, pod jehož záštitou se seminář za účasti zájemců o stavbu nového jaderného bloku koná. Hovořil o tom, že výstavba dalších jaderných bloků má podporu veřejnosti.

Mezinárodní energetické fórum pořádá ve Sněmovně hospodářský výbor. Na akci se představili zástupci firem Westinghouse, Rosatom, čínské CGN, francouzské Arevy, francouzsko-japonské Atmea a jihokorejské Kepco/KHNP.

O tom, že přituhuje v souboji o to, kdo postaví v Česku novou jadernou elektrárnu, svědčí i fakt, že ve středu Spojené státy americké potvrdily, že prezident Donald Trump přijme v březnu Babiše. A téma jaderné energetiky má být jedním z těch, která budou na stole.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Jak narovnat Češkám penze: společný vyměřovací základ či fiktivní zápočet

(ilustrační snímek)

Důchodová komise rozpracuje a vypočítá do příštího zasedání 3. května dopady změn důchodového systému v případě...

Na žižkovskou věž se vrací nová miminka, původní už nevyhovovala

Instalace jednoho z mimin výtvarníka Davida Černého na plášť televizního...

Žižkovský vysílač opět oblezou batolící se miminka sochaře Davida Černého. Nejde ale o původní sochy, které už...

Nechtěných lékových interakcí přibývá. Mohou zabít stovky lidí ročně

Ilustrační foto

S nárůstem spotřeby léků přibývá i nechtěných reakcí na ně. Účinek léků se při nich neplánovaně zvýší, sníží nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz