Uzavírka metra zahustila dopravu v Praze, může trvat i několik dnů

  8:40aktualizováno  14:32
Dopravu v Praze ráno zkomplikovala částečná uzavírka metra kvůli povodni. Náhradní autobusy XC byly ve špičce přeplněné a zahustily provoz na magistrále i v Holešovicích. Policie dopravu odklání podle aktuální potřeby. Podle Dopravního podniku může metro zůstat zavřené i několik dnů.

Na tiskové konferenci to řekl ředitel Dopravního podniku Milan Křístek. Hladina Vltavy totiž nemá v nadcházejících hodinách výrazněji klesat. "Dokud nezačne hladina řeky klesat, nemůžeme metro otevřít," vysvětlil Křístek.
 
Průtok Vltavy se zatím pohybuje kolem 2 800 metrů krychlových za sekundu. "Pokud by voda neklesala, ale naopak stoupla nad nějakých 3 500 kubických metrů, museli bychom přistoupit k dalším opatřením, která by představovalo hermetické uzavření úseků, které se nacházejí pod řekou," dodal Křístek.

Zároveň však ujistil, že voda se do tunelů metra zatím nedostala.

Za linky metra A a B byly v uzavřených úsecích zavedeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC. Posilu tvoří padesát autobusů a 60 tramvají.

Přehledně:

Linka XC byla v dopoledních hodinách přetížená, její interval byl necelé dvě minuty.

"Jakákoliv komplikace v dopravě se v takovém případě na plynulém provozu okamžitě projeví," uvedl vedoucího oddělení řízení provozu Dopravního podniku Jan Cibulka . Podle jeho slov se však nejednalo o žádné závažné problémy.

Autobusy linky XC mají na pražské magistrále vyhrazen svůj jízdní pruh, který hlídají dopravní policisté. Na obou koncových stanicích u metra Kobylisy a Pražského povstání jsou navíc podle Cibulky připraveny další záložní autobusy, kterými je možné v případě potřeby provoz zejména v době dopravní špičky posílit.

Problémy se objevily i u tramvajových linek nahrazujících provoz metra A a B, kvůli malé propustnosti tras v okolí křižovatek.

Metro na trase A do odvolání nejede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen je i provoz tramvajových linek. Mimo provoz budou do odvolání tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24.

Tramvaje z Modřan do Braníka neprojedou po zaplavených kolejích

Naopak posílena je linka 3, která spojuje Modřany s centrem města. Na její trase se ale dopoledne vyskytla komplikace.

Dopravní podnik přerušil kvůli zaplaveným kolejím provoz tramvají na trati mezi zastávkami Sídliště Modřany a Nádraží Braník. Náhradní autobusy na trasu nemohou, protože souběžná silnice je od rána zavřená.

Fotogalerie

Jako náhradní autobusová doprava slouží posílená linka číslo 157, a to v upraveném úseku Kačerov – Poliklinika Modřany – Sídliště Modřany/Levského, a linky číslo 139 a 165 odkloněné přes Čechovu čtvrť.

Zavedena je také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.

Posíleny jsou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou je zrušená železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou.

"V příměstské dopravě okolo Prahy je situace nejsložitější jižně od Prahy, kde je neprůjezdná Strakonická a silnice 102 podél Vltavy," uvedl Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu.

Z oblasti Mníšku pod Brdy jezdí autobusy odklonem na vlaky S7 do Dobřichovic, z oblasti Štěchovicka je v provozu pouze linka 338 z Pikovic přes Jílové na Budějovickou. Linka 361 od Nového Knína a Slap je odkloněna také do Dobřichovic na vlak S7.

"V ostatních oblastech je provoz autobusů v rámci možností zachován," uvedl Drápal.

Připojte se na Facebook Praha DNES

a pošlete nám své postřehy a fotografie z povodní v metropoli

Facebookovou stránku sdílejte ZDE

To platí i pro železnici, menší potíže přetrvávají na lince S4 mezi Libčicemi a Kralupy a v provozu není linka S8 mezi Vraným a Jílovým. Vlaky v Praze jezdí. Během dopoledne bude jejich kapacita dále posílena. Jízdenky pražské integrované dopravy platí i ve všech rychlících na území Prahy.

Metro v okrajových částech města začalo jezdit v 5:00. Ovšem například na přestupní stanici Muzeum především cizinci obtížně hledali náhradní spoje. Informace o náhradních spojích cestujícím poskytují pracovníci Dopravního podniku, kteří v reflexních vestách stojí před vstupy do uzavřených stanic metra.

Kolem 8:00 byly některé spoje přetížené, například na Masarykově nádraží se v dešti na zastávce hromadili lidé, nemohli se vejít do tramvají. Někteří se kvůli tomu dokonce pohádali. Naopak z Lazarské ulice směrem na Karlovo náměstí tramvajové koleje chvílemi připomínaly spíše depo, vlakových souprav stálo v řadě přes deset, některé téměř bez cestujících.

Řidiči stojí v kolonách, na mostě Barikádníků přes hodinu

Komplikace čekaly od rána také řidiče, kteří se vydali do města autem. Uzavřena je Strakonická ulice na jihu Prahy, policisté posílají motoristy přes Pražský okruh.

Povodně 2013 ve fotografiích

Neprůjezdná je i na druhém břehu Vltavy Modřanská ulice. Mezi branickým nádražím a tramvajovou zastávkou Černý kůň je uzavřena v obou směrech. Podjezd pod železničními mosty zaplavila voda. Auta místo objíždějí vilovou čtvrtí Hodkovičky, ale tvoří se zácpa.

Uzavřena je i Povltavská ulice mezi Libní a mostem Barikádníků. Neprůjezdné jsou pak desítky dalších lokálních silnic.

Ve městě se kvůli autobusům nahrazujícím metro vytvořily na některých místech dlouhé kolony vozidel, například na mostě Barikádníků v ulici K Holešovičkám, a to jak směrem do centra, tak i na Libereckou. Čtenáři na Facebooku hlásili až 75 minut zpoždění. Plný byl také Nuselský most ve směru do centra.

Po poledni byla již Praha pro motoristy bez problémů průjezdná.

"Kolem poledne jsme měli situace již plně pod kontrolou. Dopravu odkláníme podle aktuální situace. Například z teplické D8 jsme na Proseku odklonili provoz na Jižní spojku. V současné době nemáme hlášeny žádné dopravní komplikace na celém území hlavního města," řekla v jednu hodinu odpoledne iDNES.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová a vyzvala řidiče, aby respektovali pokyny.

Aktuální dopravní situace v Praze

Aktuální dopravní situace v Praze

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz