Klesající voda v Praze umožnila otevřít Strakonickou i trať do Modřan

  9:35aktualizováno  12:36
Pražská doprava ochromená povodní se pozvolna zlepšuje. Po ranním znovuotevření pěti stanic metra byla v poledne znovu zprovozněna výpadovka na Strakonice, i když zatím jen pro MHD. V jedenáct hodin byla otevřena také tramvajová trať do Modřan. Náhradní tramvaj XB se vrátila ke Smíchovskému nádraží.

Díky tomu, že hladina Vltavy začala v úterý klesat, otevřel Dopravní podnik od středečního rána pět stanic metra, které uzavíral jako poslední. Na trase B tak začaly znovu fungovat stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská, na trase A pak Muzeum (více čtěte zde).

Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) po jednání krizového štábu řekl, že zatím není jasné, kdy se otevře celé metro. Může to podle něj trvat i několik dnů, bude záležet na upouštění vody z vltavské kaskády. Přes centrum by ovšem mělo podle předpokladů alespoň projíždět od pátku.

Strakonickou výpadovku v úterý zalila rozvodněná Vltava

Technická správa komunikací v poledne otevřela pro veřejnou dopravu Strakonickou výpadovku. "Jedou tudy zatím jen dvě autobusové linky, a sice číslo 129 a 241 po svých obvyklých trasách do Zbraslavi a Lipenců," uvedl mluvčí Dopravního podniku Petr Vorlíček. Na Strakonickou se vrátily i příměstské linky  317, 318, 320, 321 a 361.

Navíc byly zprovozněny vlaky S41 mezi Roztoky a Libní a linka S8 z hlavního nádraží přes Braník, Modřany až do Vraného nad Vltavou.

Informace z metropole také na Facebooku PRAHA DNES

Dopravní podnik obnovil i dopravu do Modřan

Už v jedenáct hodin se také znovu otevřela tramvajová trať do Modřan, která musela být v pondělí uzavřena kvůli zatopeným kolejím. "Linka číslo 3 se vrátila do své původní trasy, opět jede až na konečnou v Modřanech. Hasičům se podařilo odčerpat lagunu, která se nacházela přímo na Modřanské ulici," uvedl Dopravní podnik na svých webových stránkách.

Vzhledem k obnovení tramvajového provozu v Modřanech se změnil i provoz některých autobusových linek. Linky číslo 121 a 157 se vrací do své pravidelné trasy, ruší se náhradní linka X165, která svážela obyvatele Modřan k vlaku.

Kolem šesté hodiny podvečerní se plánuje otevření Těšnovského tunelu.

Povodně 2013 ve fotografiích

Mimo provoz naopak nadále zůstávají tramvajové linky 2, 4, 5, 6, 8, 14, 17 a 24. Linka číslo 18 je v úseku Národní divadlo - Malostranská odkloněna přes Malou Stranu. Dál jezdí mimořádná linka 34 mezi Ortenovým náměstím a Hloubětínem.

Cestování v MHD je nadále komplikované. Spoje jezdí přeplněné a čas přepravy je v některých případech neúnosně dlouhý. "Cesta autobusem ze zastávky Letňanská na Vysočanskou trvá normálně sedm minut. Dnes jsem ji jel téměř tři čtvrtě hodiny. A to tu mají autobusy pro část cesty vyhrazený jízdní pruh," popsal iDNES.cz jeden z cestujících.

Pomáhají i revizoři

Stále se měnící situace dělá navíc Pražanům potíže zorientovat se, kudy mají jet. Informace jsou sice dostupné ve vyhledávačích, pokud však někde dojde k náhlé výluce, v klasickém vyhledávání se nezobrazí. Náhradní doprava, která má vytvořené jízdní řády, je ovšem v systému zohledněna.

Jarní povodně

Dopravce má navíc v terénu desítky lidí, kteří mají cestujícím pomoci. Zkušenosti s nimi mají cestující podle zjištění MF DNES většinou pozitivní. Informátoři nejen umějí poradit, ale často jsou velmi zdvořilí. I pro revizory platí pravidlo, že v první řadě mají informovat cestující, až v druhé řadě kontrolovat platnost jízdenek.

Velká voda místy velmi komplikuje i automobilovou dopravu. Mnozí řidiči zůstávají stát v nepříjemných zácpách. "Jela jsem v ranní špičce do práce z Dejvic, tam byly ulice naprosto prázdné. Lidé nechali auta nejspíš doma. Jenže na Smíchově už byla situace úplně opačná. Ucpaná silnice byla hned za výjezdem ze Strahovského tunelu, stejně tak Radlická a okolní ulice," řekla řidička Petra Henzlová.

Vltava v Praze se stále drží na povodňovém stupni ohrožení, ve středu ráno řekou protékalo zhruba 2 500 metrů krychlových za sekundu. Od úterní kulminace už ale průtok klesl o víc než pětinu, hlavně díky omezení odtoku vody z vltavské kaskády a také kvůli opadající hladině Berounky a Sázavy.

V pražské Chuchli v úterý ráno Vltava kulminovala s průtokem 3 210 metrů krychlových za sekundu, pod 2 500 kubíků se průtok snížil po 24 hodinách.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz