Praha zavřela parky kvůli pádu stromů, řada škol nebude učit

  17:49aktualizováno  3. června 6:25
Praha zakázala vstup do parků kvůli pádu stromů. Uzavřeny jsou Petřín včetně Kinského zahrady, Letná, Stromovka a Vítkov. Kvůli nefungující MHD zítra neotevřou i základní a střední školy. Zvedající se hladina Vltavy donutila k evakuaci část zoologické zahrady a vyhnala pacienty z Nemocnice Na Františku.

"Vzhledem ke stávající povodňové situaci a ke zvýšení bezpečnosti nařizujeme zákaz vstupu a pohybu v parcích Petřín, Zahrada Kinských, Letná, Stromovka a Vítkov. Vyzývám proto veřejnost, aby na tato území nevstupovala," uvedl první náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Fotogalerie

Zákaz bude trvat až do odvolání. Hlavním důvodem je podmáčená zem a hrozba pádu stromů. K zákazu se přidala i Praha 5, která zakázala vstup do všech zelení na svém území.

"V tuto chvíli již bylo několik pádů vzrostlých stromů zaznamenáno v ostatních městských částech v Praze. Proto jsme přistoupili k tomuto opatření," vysvětlil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

Magistrát zrušil výuku, některé školy ale otevřou

Krizový štáb Prahy také v devět večer nařídil všem mateřským, základním a středním školám, aby v pondělí zastavily výuku.

"Uzavření metra vyvolá obrovské komplikace a opakujeme doporučení lidem, aby v rámci svých možností omezili pohyb po městě. Zrušení školní výuky může v tomto směru významně pomoci," odůvodnil své rozhodnutí Pověřený primátor Tomáš Hudeček.

Nařízení se později zmírnilo. Zavřené tak budou střední školy, u základních záleží na jednotlivých ředitelích, jak se rozhodnou. Například na Praze 2 budou fungovat družiny.

"Mateřské a základní školy v Praze 6 se postarají o děti, které nemůžou zůstat doma. Jakou formou bude probíhat výuka, rozhodnou podle aktuální situace ředitelé škol," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Stejně se k pondělnímu provozu postavila Praha 11. "Respektujeme rozhodnutí krizového štábu hlavního města Prahy, pro nezbytné potřeby občanů však své mateřské i základní školy otevřeme v základním provozu," sdělil iDNES.cz starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Zoo evakuovala část zahrady

Od nedělního rána se v pražské zoo scházeli zaměstnanci a s obavami sledovali narůstající hladinu řeky Vltavy. Nejdříve odpojili takzvané vltavské čerpadlo od elektřiny. A odpoledne začali s první etapou evakuace zvířat.

"Gorily, s výjimkou Richarda, jsou v povodňové věži a do horní části zoo se stěhují velké želvy, tapíři a další zvířata, u nichž to vyžaduje hodně času, ale současně není spojeno s uspáváním a podobně," upřesnil ředitel zoo Miroslav Bobek (o evakuaci goril více zde). V pondělí bude zoo pro veřejnost zavřená.

Zaměstnanci dostali do bezpečí všechna ohrožená zvířata, výběhy a voliéry byly prázdné zhrube ve dvě hodiny ráno. Okolo půl čtvrté voda zaplavila část zahrady. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl ČTK v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Nemocnice převezla 79 pacientů

Pro evakuaci se rozhodlo i vedení Nemocnice Na Františku. Část pacientů byla během dne už propuštěna domů, 79 pacientů z ARO, jednotky intenzivní péče i standardních oddělení, kteří musejí zůstat v péči zdravotníků, rozvezly sanitky do jiných pražských nemocnic.

"Celkem se převáží 79 pacientů, většinou je to Bulovka, Motol a všeobecná nemocnice na Karlově náměstí. Jinak ti, kteří mohli jít domů, byli propuštěni," řekl náměstek ředitele Vladimír Juřina.

Záchranná služba přistavila dostatek vozů, takže rozvoz byl podle náměstka poměrně rychlý. Policie omezila na nábřeží provoz, aby sanitky mohly rychle k nemocnici najíždět.

Reálně podle Juřiny hrozí, že při stoupající hladině by se mohly provalit spodní vody do kanalizačních potrubí, kde by zpětné klapky tlak nemusely vydržet. "Aby se nám nenalila voda do prostor suterénních a přízemních, tak v případě, že by toto hrozilo, zatopíme kotelnu čistou vodou, abychom předešli jejímu zničení špinavou bahnitou vodou," řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Zahrada se záhony a holou půdou (teplota při měření  cca 23°C)

Teplota povrchu země má zásadní vliv na šíření nežádoucího sucha. Kromě teploty silnic a staveb začali odborníci měřit...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR LAKOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz