Praha zavřela parky kvůli pádu stromů, řada škol nebude učit

  17:49aktualizováno  3. června 6:25
Praha zakázala vstup do parků kvůli pádu stromů. Uzavřeny jsou Petřín včetně Kinského zahrady, Letná, Stromovka a Vítkov. Kvůli nefungující MHD zítra neotevřou i základní a střední školy. Zvedající se hladina Vltavy donutila k evakuaci část zoologické zahrady a vyhnala pacienty z Nemocnice Na Františku.

"Vzhledem ke stávající povodňové situaci a ke zvýšení bezpečnosti nařizujeme zákaz vstupu a pohybu v parcích Petřín, Zahrada Kinských, Letná, Stromovka a Vítkov. Vyzývám proto veřejnost, aby na tato území nevstupovala," uvedl první náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Fotogalerie

Zákaz bude trvat až do odvolání. Hlavním důvodem je podmáčená zem a hrozba pádu stromů. K zákazu se přidala i Praha 5, která zakázala vstup do všech zelení na svém území.

"V tuto chvíli již bylo několik pádů vzrostlých stromů zaznamenáno v ostatních městských částech v Praze. Proto jsme přistoupili k tomuto opatření," vysvětlil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

Magistrát zrušil výuku, některé školy ale otevřou

Krizový štáb Prahy také v devět večer nařídil všem mateřským, základním a středním školám, aby v pondělí zastavily výuku.

"Uzavření metra vyvolá obrovské komplikace a opakujeme doporučení lidem, aby v rámci svých možností omezili pohyb po městě. Zrušení školní výuky může v tomto směru významně pomoci," odůvodnil své rozhodnutí Pověřený primátor Tomáš Hudeček.

Nařízení se později zmírnilo. Zavřené tak budou střední školy, u základních záleží na jednotlivých ředitelích, jak se rozhodnou. Například na Praze 2 budou fungovat družiny.

"Mateřské a základní školy v Praze 6 se postarají o děti, které nemůžou zůstat doma. Jakou formou bude probíhat výuka, rozhodnou podle aktuální situace ředitelé škol," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Stejně se k pondělnímu provozu postavila Praha 11. "Respektujeme rozhodnutí krizového štábu hlavního města Prahy, pro nezbytné potřeby občanů však své mateřské i základní školy otevřeme v základním provozu," sdělil iDNES.cz starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Zoo evakuovala část zahrady

Od nedělního rána se v pražské zoo scházeli zaměstnanci a s obavami sledovali narůstající hladinu řeky Vltavy. Nejdříve odpojili takzvané vltavské čerpadlo od elektřiny. A odpoledne začali s první etapou evakuace zvířat.

"Gorily, s výjimkou Richarda, jsou v povodňové věži a do horní části zoo se stěhují velké želvy, tapíři a další zvířata, u nichž to vyžaduje hodně času, ale současně není spojeno s uspáváním a podobně," upřesnil ředitel zoo Miroslav Bobek (o evakuaci goril více zde). V pondělí bude zoo pro veřejnost zavřená.

Zaměstnanci dostali do bezpečí všechna ohrožená zvířata, výběhy a voliéry byly prázdné zhrube ve dvě hodiny ráno. Okolo půl čtvrté voda zaplavila část zahrady. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl ČTK v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Nemocnice převezla 79 pacientů

Pro evakuaci se rozhodlo i vedení Nemocnice Na Františku. Část pacientů byla během dne už propuštěna domů, 79 pacientů z ARO, jednotky intenzivní péče i standardních oddělení, kteří musejí zůstat v péči zdravotníků, rozvezly sanitky do jiných pražských nemocnic.

"Celkem se převáží 79 pacientů, většinou je to Bulovka, Motol a všeobecná nemocnice na Karlově náměstí. Jinak ti, kteří mohli jít domů, byli propuštěni," řekl náměstek ředitele Vladimír Juřina.

Záchranná služba přistavila dostatek vozů, takže rozvoz byl podle náměstka poměrně rychlý. Policie omezila na nábřeží provoz, aby sanitky mohly rychle k nemocnici najíždět.

Reálně podle Juřiny hrozí, že při stoupající hladině by se mohly provalit spodní vody do kanalizačních potrubí, kde by zpětné klapky tlak nemusely vydržet. "Aby se nám nenalila voda do prostor suterénních a přízemních, tak v případě, že by toto hrozilo, zatopíme kotelnu čistou vodou, abychom předešli jejímu zničení špinavou bahnitou vodou," řekl.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Najdete na iDNES.cz