Praha zavřela parky kvůli pádu stromů, řada škol nebude učit

  17:49aktualizováno  3. června 6:25
Praha zakázala vstup do parků kvůli pádu stromů. Uzavřeny jsou Petřín včetně Kinského zahrady, Letná, Stromovka a Vítkov. Kvůli nefungující MHD zítra neotevřou i základní a střední školy. Zvedající se hladina Vltavy donutila k evakuaci část zoologické zahrady a vyhnala pacienty z Nemocnice Na Františku.

"Vzhledem ke stávající povodňové situaci a ke zvýšení bezpečnosti nařizujeme zákaz vstupu a pohybu v parcích Petřín, Zahrada Kinských, Letná, Stromovka a Vítkov. Vyzývám proto veřejnost, aby na tato území nevstupovala," uvedl první náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Fotogalerie

Zákaz bude trvat až do odvolání. Hlavním důvodem je podmáčená zem a hrozba pádu stromů. K zákazu se přidala i Praha 5, která zakázala vstup do všech zelení na svém území.

"V tuto chvíli již bylo několik pádů vzrostlých stromů zaznamenáno v ostatních městských částech v Praze. Proto jsme přistoupili k tomuto opatření," vysvětlil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

Magistrát zrušil výuku, některé školy ale otevřou

Krizový štáb Prahy také v devět večer nařídil všem mateřským, základním a středním školám, aby v pondělí zastavily výuku.

"Uzavření metra vyvolá obrovské komplikace a opakujeme doporučení lidem, aby v rámci svých možností omezili pohyb po městě. Zrušení školní výuky může v tomto směru významně pomoci," odůvodnil své rozhodnutí Pověřený primátor Tomáš Hudeček.

Nařízení se později zmírnilo. Zavřené tak budou střední školy, u základních záleží na jednotlivých ředitelích, jak se rozhodnou. Například na Praze 2 budou fungovat družiny.

"Mateřské a základní školy v Praze 6 se postarají o děti, které nemůžou zůstat doma. Jakou formou bude probíhat výuka, rozhodnou podle aktuální situace ředitelé škol," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Stejně se k pondělnímu provozu postavila Praha 11. "Respektujeme rozhodnutí krizového štábu hlavního města Prahy, pro nezbytné potřeby občanů však své mateřské i základní školy otevřeme v základním provozu," sdělil iDNES.cz starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Zoo evakuovala část zahrady

Od nedělního rána se v pražské zoo scházeli zaměstnanci a s obavami sledovali narůstající hladinu řeky Vltavy. Nejdříve odpojili takzvané vltavské čerpadlo od elektřiny. A odpoledne začali s první etapou evakuace zvířat.

"Gorily, s výjimkou Richarda, jsou v povodňové věži a do horní části zoo se stěhují velké želvy, tapíři a další zvířata, u nichž to vyžaduje hodně času, ale současně není spojeno s uspáváním a podobně," upřesnil ředitel zoo Miroslav Bobek (o evakuaci goril více zde). V pondělí bude zoo pro veřejnost zavřená.

Zaměstnanci dostali do bezpečí všechna ohrožená zvířata, výběhy a voliéry byly prázdné zhrube ve dvě hodiny ráno. Okolo půl čtvrté voda zaplavila část zahrady. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl ČTK v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Nemocnice převezla 79 pacientů

Pro evakuaci se rozhodlo i vedení Nemocnice Na Františku. Část pacientů byla během dne už propuštěna domů, 79 pacientů z ARO, jednotky intenzivní péče i standardních oddělení, kteří musejí zůstat v péči zdravotníků, rozvezly sanitky do jiných pražských nemocnic.

"Celkem se převáží 79 pacientů, většinou je to Bulovka, Motol a všeobecná nemocnice na Karlově náměstí. Jinak ti, kteří mohli jít domů, byli propuštěni," řekl náměstek ředitele Vladimír Juřina.

Záchranná služba přistavila dostatek vozů, takže rozvoz byl podle náměstka poměrně rychlý. Policie omezila na nábřeží provoz, aby sanitky mohly rychle k nemocnici najíždět.

Reálně podle Juřiny hrozí, že při stoupající hladině by se mohly provalit spodní vody do kanalizačních potrubí, kde by zpětné klapky tlak nemusely vydržet. "Aby se nám nenalila voda do prostor suterénních a přízemních, tak v případě, že by toto hrozilo, zatopíme kotelnu čistou vodou, abychom předešli jejímu zničení špinavou bahnitou vodou," řekl.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Čínské tajné služby lanaří naše policisty ke spolupráci, varuje BIS

MF DNES zmapovala policejní cesty, před kterými varuje kontrarozvědka BIS. Za posledních pět let se na služební cestu...

Do ulic v nových octaviích. Policie převzala prvních 80 moderních aut

Policisté z Prahy, Středočeského, Zlínského kraje a z Vysočiny v pátek na pražské Letenské pláni převzali prvních 80...

Na Chrudimsku vzlétl letoun, na němž se za války cvičili i Čechoslováci

Na letišti v Podhořanech na Chrudimsku se v pátek poprvé v Česku vznesl do vzduchu cvičný letoun Miles M14A Magister...

Novinář Přibil nebyl seznámen s případným spisem o jeho obvinění z pomluvy

Policie údajně navrhuje obžalovat novináře Marka Přibila za pomluvu kvůli textu zveřejněnému na serveru Press Port...

Najdete na iDNES.cz