Iniciátoři a signatáři na čtvrteční tiskové konferenci. (15. února 2024)

Iniciátoři a signatáři na čtvrteční tiskové konferenci. (15. února 2024) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Proizraelská petice reaguje na protiizraelskou. Signatáři ocenili postoj Fialovy vlády

  • 61
Podporu české vládní politiky vůči Izraeli vyjádřili signatáři petice, kterou iniciátoři odnesou dnes vládě do Strakovy akademie. Petice má upozornit na osudy rukojmích hnutí Hamás a reagovat na petici žádající změnu vládního postoje vůči krokům Izraele. Mimo to má za účel kultivovat veřejnou debatu ohledně války.

Iniciativa k sepsání petice přišla od tří terapeutů – Martina Mahlera, Heleny Klímové a Věry Roubalové Kostlánové – kteří podle svých slov cítí nepřiměřenou kritiku Izraele přerůstající v šíření nepravd a antisemitských názorů. Iniciátoři avizovali, že ji v 16:00 osobně odnesou vládě do Strakovy akademie. V době vydání tohoto textu měla 1 409 signatářů.

„Chceme touto cestou vyjádřit vděčnost vládě České republiky za pevnou podporu Státu Izrael, kterou projevuje v době válečného konfliktu rozpoutaného teroristickou organizací Hamás 7. října loňského roku. Vážíme si odvážného a principiálního politického postoje naší vlády, který je v této záležitosti ojedinělý a o to cennější,“ zní mimo jiné v dopise

Nejsme propalestinští ani izraelští, chceme debatu, říkají autoři výzvy vládě

Autoři nepopírají humanitární katastrofu v Pásmu Gazy, připisují však její příčinu hnutí Hamás, a nikoli Izraeli. Uvádějí, že Izrael nemá v současnosti jinou volbu než vojensky bránit svoji existenci. „Sdílíme utrpení palestinských civilistů a přejeme jim brzký návrat míru. Za skutečné viníky ale považujeme členy Hamásu, kteří současný válečný konflikt důkladně naplánovali a provádějí ho s cílevědomou brutalitou a bezohledností vůči Izraelcům, ale i vůči vlastnímu obyvatelstvu.“

Mezi signatáři jsou například režisér Václav Marhoul, kněz a biolog Marek Vácha, novinář Petr Brod, spisovatelé Pavel Kosatík a Ivan Klíma, nebo podnikatel a filantrop Jan Dobrovský.

„Petice znovu soustřeďuje pohled na osud rukojmích v rukou Hamásu. Důležité pro tuto petici je, že vychází z profesních řad psychoterapeutů a psychoanalytiků, kteří nejlépe vědí, jaké jsou dlouhodobé důsledky takového zajetí,“ míní novinář Petr Brod.

Proizraelskou politiku vlády kritizuje 80 osobností, včetně katolických kněží

Reakce na petici kritizující vládní kroky vůči Izraeli

Jeden z důvodů, proč tato petice vznikla, je, že má reagovat na o týden starší petici – kterou dosud podepsalo kolem 1 700 lidí – a která se staví proti českému vládnímu postoji k Izraeli. Jednou z iniciátorek této – zjednodušeně protiizraelské – petice je bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, podpis připojil například kněz Tomáš Halík či biskup Václav Malý.

„Kdyby naše petice nevznikla, tak by ta první, odsuzující izraelský postup, naznačovala, že všichni sdílíme tento přístup a stanovisko. Takže hlavně vyvažuje tu předešlou, která byla sepsána před týdnem,“ uvedl režisér Václav Marhoul.

„Toto nemá být spolčení sionistů. My jsme si vědomi izraelských vládních chyb, ale je zcela jasné, na jaké straně stát,“ doplnil režisér.

Petici odsuzující izraelské kroky podepsal mimo jiné i básník Jáchym Topol. Jeho podpis se ale objevil i pod peticí minulou. Iniciátoři čtvrteční tiskové konference si tento krok interpretují jako prozření a neprostudování petice předešlé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video