Do školek chodí jen třetina Romů, roste počet ghett, tvrdí vládní zpráva

  20:10aktualizováno  20:10
Pouze dvacet osm procent romských dětí chodí do mateřské školky. Příčinou je nedostatek míst či neinformovanost a finanční problémy rodičů. Vyplývá to ze Zprávy o stavu romské menšiny za rok 2012, kterou ve středu schválila vláda. Podle dokumentu také roste počet ghett i nezaměstnanost mladých Romů.
Mateřské školy navštěvuje v Česku necelých třicet procent romských dětí (ilustrační snímek).

Mateřské školy navštěvuje v Česku necelých třicet procent romských dětí (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Zatímco školky navštěvuje necelých 30 procent malých Romů, u ostatních dětí to je téměř 80 procent. Vládní zpráva to zjistila z mezinárodního výzkumu, který se zaměřil na některé země východní Evropy. Do školek chodí v Česku spíše romské děti z měst (33 procent) a méně z venkova (17 procent).

"Největší bariéra je nedostatečná kapacita školek. Mnozí romští rodiče také neposílají děti do školek, protože je to pro ně nedostupné, nebo z toho mají obavy," řekl iDNES.cz pověřený ředitel vládní Sekce pro lidská práva a spolupředkladatel návrhu Martin Šimáček. Sami rodiče ve výzkumu nejčastěji argumentovali, že o jejich děti je doma dobře postaráno. Zmiňovali i příliš nízký věk dítěte a nedostatek peněz.

Vládní zpráva

Zprávu o stavu romské menšiny vláda projednává každoročně od roku 2005. Připravuje ji kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Romským dětem, které nechodí do školky, často chybí řada návyků a často kvůli tomu zbytečně končí v praktických (tedy bývalých zvláštních) školách. "Předškolní vzdělávání dětem chybí, nástup do školy je pro ně potom velmi těžký," uvedla pro iDNES.cz Petra Banďouchová z Muzea romské kultury, které pro romské děti dříve pořádalo předškolní klub. 

Současný stav by se mohl zlepšit, když by byl povinný poslední ročník školky. Pravděpodobná budoucí vládní koalice tuto novinku zvažuje zavést. "Byla by to cesta, jak dostat děti, které tam teď z různých důvodů nechodí, do školek," míní Baňdouchová. "Pomohlo by to odstranit bariery v přístupu romských dětí do mateřských škol," doplnil Šimáček.

Podle něj je nutné ve spolupráci s terénními pracovníky zvýšit informovanost romských rodičů o důležitosti docházky v mateřské škole. Rodiče zatím často dávají přednost lacinějším přípravným třídám při základních školách. Některé ale fungují ve zmíněných praktických školách a řada dětí v nich pak nastupuje i do první třídy, byť nemá lehkou mozkovou dysfunkci.

Roste počet ghett i nezaměstnanost mladých Romů

Zpráva, kterou kabinet Jiřího Rusnoka přijal jednomyslně, upozorňuje i na zhoršení situace v oblasti bydlení a zaměstnanosti. "Problémem číslo jedna je nárůst počtu ubytoven, to se musí řešit. Návrh ministerstva pro místní rozvoj to neřeší dostatečně. Nepředpokládá zavedení sociálního bydlení, které je výrazně levnější než vyplácení obrovských částek spekulantům s ubytováním," uvedl Šimáček. 

Za velký problém považuje i rostoucí nezaměstnanost romské mládeže. Z lidí od 15 do 26 let jich nemá práci 61 procent. Podle Šimáčka by situaci zlepšilo zavedení dobrovolné a placené veřejné služby. Ta byla povinná pro všechny nezaměstnané, než to před rokem zrušil Ústavní soud (více čtěte zde).

Zvyšuje se i počet sociálně vyloučených lokalit, kde z velké části bydlí právě Romové. Podle odborníků je jich nyní zhruba 400 (není to ale nový odhad, tento počet se uváděl už v roce 2011). Sedm let stará studie ministerstva práce a sociálních věcí jich identifikovala 310, aktualizovaná čísla mají být k dispozici příští rok. Ghetta se částečně přesouvají z měst do menších obcí, kam se Romové přesouvají za dostupným bydlením na ubytovny.

Podle řady odborníků, včetně bývalé zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, by prosazování lidskoprávních (a tedy i romských témat) pomohlo, kdyby je místo úřednického zmocněnce prosazoval politický ministr.

Stejný názor má i Šimáček. "Domnívám se, že takový člen vlády hodně pomůže v koordinace resortů, které to mají v kompetenci. Zároveň dodá vážnost společensky důležitým tématům. Je ale také důležité, kdo obsadí posty ministra práce a sociálních věcí, školství, vnitra či pro místní rozvoj, které jsou nejdůležitější pro úspěšná systémová opatření," uvedl.

Vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale s obnovením postu ministra pro lidská práva nepočítá.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

Zranění na silnicích. Kvůli náledí došlo k sérii nehod, havaroval i autobus

Začátek zimní sezóny na silnicích potrápil řidiče. Dopravu v posledních hodinách zkomplikoval mokrý sníh a náledí,...

Jak se dělala revoluce. Desetihodinový speciál odhalí pozadí listopadu 1989

Výročí listopadového převratu připomene během pátečního vysílání portál iDNES.cz. Zpravodajský speciál přinese...

Ministerstvo obrany nakoupí radary z Izraele, smlouvu podepíše v prosinci

Ministerstvo obrany podepíše ve čtvrtek 5. prosince dlouho připravovanou smlouvu na nákup 3D radiolokátorů MADR z...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz