"Jakékoli dělení na etnikum, národnost, pohlaví vede pouze k jedinému řešení a tím jsou koncentrační tábory. To je to nebezpečí, které tady hrozí," prohlásil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. EU by se podle něj měla více věnovat otázkám sociálního vyloučení na občanském principu.
Návrh komise doporučuje členským státům přijmout cílená opatření pro zajištění rovného přístupu Romů ke vzdělání, zaměstnání, zdravotní péči a bydlení. Senátoři se ohradili vůči tomu, že by v Česku byla diskriminace v přístupu ke zdravotní péči a vzdělání. Nesouhlasili s požadavkem, aby Romové měli vyhrazená místa ve státní správě či samosprávě. Podpořili rozvoj projektů sociálního bydlení.
Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera označil doporučení za "knížecí rady", které ho uráží. "Jsou to lidově řečeno kecy, kecy, kecy," prohlásil. Podle něj by se nezaměstnanost Romů podařilo snížit zavedením systému, který by jim umožnil vyplácet mzdu za odvedenou práci denně, nikoli až za měsíc. Kubera také doporučoval "omezit výrobu dětí za účelem zisku" sociálních dávek.
Členské státy by měly podle doporučení přidělit dostatek finančních prostředků na vnitrostátní a místní akční strategie a plány pomoci Romům, uvedl premiér Jiří Rusnok. Unie chce na to podle něj dát odpovídající část peněz z Evropského sociálního fondu v letech 2014 až 2020. "Jednotlivá ustanovení tak mohou být v krajním případě ze strany unijních orgánů vymáhána prostřednictvím omezování přístupu k čerpání finančních zdrojů z evropských fondů," upozornil premiér.
Vláda se podle něj s principy doporučení, které má omezenou právní sílu, ztotožňuje. Ve výsledném textu se totiž podařilo dosáhnout řady změn, které zlepšují funkčnost a účel doporučení. O návrhu by měla v prosinci rozhodovat unijní Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele.
Postup zákonodárců kritizoval šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Je mi líto, že senátoři nedali na doporučení pana premiéra a ten dokument odmítli. Připadá mi, že mnozí ze senátorů, kteří vystoupili v rozpravě, se vyjadřovali k věcem, které s doporučeními nesouvisely," řekl iDNES.cz pověřený ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády.
Podle něj se v materiálu nejedná o pozitivní diskriminaci Romů, ale o snahu je lépe integrovat do většinové společnosti. "Diskuse byla v některých bodech pro mě nepochopitelně xenofobní," doplnil Šimáček.