Do Česka dorazil vítr a déšť. Olše v Těšíně vystoupala na třetí stupeň

  17:14aktualizováno  16. května 0:42
Do Česka dorazil ve čtvrtek odpoledne vydatný déšť doprovázený silným větrem. Zejména na jihu Moravy hasiči vyjížděli k popadaným stromům. Déšť zvedl hladiny řek. Na Olši v Českém Těšíně byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, na druhý stupeň vystoupala Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm. Na obou tocích hladina dále stoupá.

Do Česka dorazil vítr a déšť. Hasiči vyjížděli zejména k popadaným stromům | foto: HZS Olomouckého kraje

Kvůli stoupající Olši se v Českém Těšíně po půlnoci sejde krizový štáb. Hladina Olše zde na první stupeň vystoupala před 21:00 a zhruba za hodinu již byla na druhém. Po 23:30 už dosáhla třetího povodňového stupně, tedy ohrožení. Hladina stoupla mezi od 21:00 o víc než metr, z 290 na 407 centimetrů. 

Meteorologové ve výstraze upozornili na povodňové nebezpečí i kvůli tomu, že v oblasti může do pátečního rána napadnout až dalších 50 mm srážek.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

"Situace se rychle mění, bohužel k horšímu," sdělil českotěšínský starosta Vít Slováček, který současně velí povodňové komisi a krizovému štábu. "Stejně špatná je situace na místních tocích, které jsou u nás vždy problematičtější než řeka," doplnil. Dobrovolní hasiči jsou již připraveni v noci pytlovat písek a rozvážet pytle na ohrožená místa.

V Jablunkově se Olše podle webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu dostala po deváté hodině večerní na 1. stupeň. K 23. hodině však už dále nestoupala.

V oblasti Beskyd meteorologové stále zaznamenávají vydatné srážky. "Nejvíce jich spadlo na Horní Bečvě: osm milimetrů za hodinu a 33 milimetrů za šest hodin. Vlivem srážek narostl nejvíc průtok v povodí Rožnovské Bečvy. První stupeň povodňové aktivity byl dosažen na přítoku a odtoku na Bystřičce, Horní Bečvě a na Rožnovské Bečvě v Rožnově," uvedla v deset hodin večer mluvčí povodí Gabriela Tomíčková. "S ohledem na aktuální situaci byl z vodního díla Horní Bečva zvýšen odtok na 3,7 m3/s. Odtok z tohoto vodního díla je tedy v současné době na druhém stupni povodňové aktivity," doplnila mluvčí.

Povodí vzhledem k předpovědi meteorologů přistoupilo k preventivnímu předpouštění i v nádrži Bystřička (vývoj na jednotlivých tocích a nádržích můžete sledovat na stránkách Povodí Moravy).

Meteorologové kvůli očekávaným silným srážkám a větru vydali výstrahu, která platí pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Během noci ze čtvrtka na pátek meteorologové očekávají vzestupy hladin vodních toků. Nejvýrazněji ve večerních a nočních hodinách na tocích odvodňujících Beskydy, tedy na Olši, Ostravici a Rožnovské Bečvě. V Jeseníkách pak obdobný vývoj očekávají na tocích odvodňujících severní návětrnou stranu pohoří (Bělá, Osoblaha) a na horním toku Moravy (více o varování meteorologů se dočtete zde).

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Vítr porážel stromy, hasiči vyjížděli ke stovkám případů

Do Česka ve čtvrtek odpoledne dorazil také silný vítr, který zejména na Moravě porážel stromy. Ty pak komplikovaly dopravu na silnicích i železnicích.

Hasiči z Jihomoravského kraje odpoledne vyjížděli k popadaným stromům, které poničily trakční vedení na železnici mezi Brnem a stanicí Brno-Chrlice.

Krajští hasiči řešili ve čtvrtek kvůli počasí více než 50 případů. "Nejvíce je popadaných stromů, které odstraňujeme pomocí motorových pil především z komunikací," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Rozmary počasí nadělaly problémy také v sousedním Zlínském kraji. Hasiči zde vyjížděli kvůli následkům sílícího větru k dvěma desítkám případů, jde zejména o popadané stromy a větve, uvedl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Problémy s větším množstvím srážek, které avizovali meteorologové, podle něj nenastaly.

Popadané stromy komplikovaly železniční dopravu také v Olomouckém kraji. Zhruba hodinu stály vlaky na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem na Šumpersku. České dráhy na úseku nasadily autobusovou dopravu.

Fotogalerie

Podle mluvčí Vladimíry Hacsikové krajští hasiči zasahovali do šesté hodiny večerní kvůli větru ve 30 případech.

Poryvy větru mohli pocítit i Olomoučané. Například v Bezručových sadech vítr shodil na parkové chodníky silné větve. Na dvě auta také spadl strom.

Situace v Olomouckém kraji se podle Hacsikové začala po osmé hodne večerní postupně uklidňovat.

V Moravskoslezském kraji hasiči do páté hodiny odpolední vyjížděli k celkem 80 případům, především k odstraňování spadlých stromů a větví na silnici a provizornímu upevňování uvolněných plechů na střechách. "Počasí mělo vliv i na dvě dopravní nehody, kdy před osobní auto nebo na něj spadla silná větev. Obě se obešly bez zranění. Staly se na silnici mezi Odrami a Spálovem a ve Frýdku-Místku," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz