Hladiny řek na Moravě se zklidnily, vydatné deště v Čechách neškodily

  6:50aktualizováno  22:00
Vydatné deště zvedly v pátek hladiny několika řek, problémy působí i silný vítr, který hlavně láme stromy. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů, na některých místech museli odčerpávat vodu. Nejhorší situace byla na Bečvě a Olši, jejich hladiny však postupně klesaly. Srážky se odpoledne přesunuly do Čech, kde větší problémy nezpůsobily.

"Hladiny vodních toků odvodňující Beskydy v profilech v horních částech povodí aktuálně kulminují, případně již dochází k poklesům," sdělili meteorologové. K desáté hodině večerní evidoval web Českého hydrometeorologického ústavu celkem osm profilů s prvním stupněm povodňové aktivity.

Situaci na řekách jsme sledovali on-line

Platí na Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, Odře v Bohumínu, Černém potoku ve Velké Kraši, Ostravici ve Frýdku-Místku a Lubině v Petřvaldu. Ze druhého stupně na první klesla Olše v Českém Těšíně a Veřňovicích. 

Deště z Beskyd se během odpoledne přesouvaly do Čech, kde by podle meteorologů mělo být nejvíce ohroženo okolí Osoblahy. Hladina stejnojmenné řeky by se měla během noci na sobotu přiblížit ke třetímu povodňovému stupni, neočekává se však, že by se nějak výrazně rozlila a ohrozila obydlí lidí.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Do pátečního rána spadlo za posledních 24 hodin v oblasti Beskyd 30 až 90 mm, místy až 120 mm srážek. V Jeseníkách pak převážně 20 až 50 mm. "Za posledních 6 hodin spadlo v Beskydech do 5 mm srážek a v Jeseníkách do 10 mm," doplnila po šesté hodině večerní mluvčí Povodí Morava Gabriela Tomíčková.

Podle Povodí Moravy druhého povodňového stupně dosáhly hladiny na vodních dílech Horní Bečva a Bystřička. "Manipulace na vodních dílech provádí Povodí Moravy operativně dle aktuální hydrologické situace," ujistila Tomíčková. 

Na Vsetínsku se rozvodnila Bystřice:

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění větru, polámané stromy, zvýšené hladiny řek?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

V Teplicích nad Bečvou místní pozorují pomalý pokles hladiny. "V Teplicích první povodňový stupeň stále trvá, ale už je patrný mírný pokles hladiny. Jednička platí také v Dluhonicích, kde je setrvalý stav," řekla po 16:00 dispečerka Povodí Moravy.

Nejhorší situace byla v pátek na Olši v Českém Těšíně v Moravskoslezském kraji, kde během pouhých dvou hodin hladina v noci stoupla o víc než třetinu. Tamní radnice proto svolala krizový štáb a hasiči rozvážejí pytle s pískem.

"V současnosti máme šest protipovodňových stěn, dva zátarasy, hasiči odstranili tři spadlé stromy, už také začalo čerpání vody ze sklepů, které zaplavila spodní voda. Naši pracovníci obsluhují tísňovou linku," uvedla po půl čtvrté odpoledne mluvčí města Dorota Havlíková. Radnice si poprvé odzkoušela také nový informační systém využívající ampliony.

Rozvodněná Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí:

Aktuální situace se zatím podle ní nedá srovnat s povodněmi, které město zasáhly v roce 2010. Tehdy měla Olše 534 centimetrů, ke 14. hodině hlásila 342 centimetrů, v noci přesahovala 420 centimetrů.

Největší protipovodňové hráze stavělo během noci sedm jednotek hasičů, upřesnil mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela. "Z pytlů s pískem byly postaveny tři menší hráze, každá dlouhá asi dvacet metrů a vysoká čtyřicet centimetrů," upřesnil mluvčí Kůdela.

Vítr lámal stromy a trhal střechy

Problémy ve čtvrtek a v pátek ráno působil také silný vítr, který lámal stromy, ničil střechy a komplikoval dopravu. Kůdela dodal, že hasiči od čtvrtečního rána do páteční šesté hodiny ráno vyjížděli k celkem 230 událostem. Jen od půlnoci vyjeli padesátkrát. "Dosud se (události) obešly bez zranění," poznamenal mluvčí.

Nejčastěji hasiči vyjížděli ke spadlým, zlomeným či nebezpečně nakloněným stromům a větvím na silnicích a chodnících. Také několikrát provizorně upevňovali či sundávali větrem odtrženou střešní plechovou krytinu. Rovněž v téměř dvou desítkách případů čerpali vodu ve sklepích, silničních podjezdech nebo čistili ucpané odtoky a kanály. U Těrlicka na Karvinsku stavěli čtyřmetrovou hráz u chatové osady.

Fotogalerie

"Voda se během noci dostala například do areálu pošty v Třinci-Oldřichovicích, několik jednotek hasičů tam čerpá vodu, protože znemožňuje pracovníkům pošty nakládku a vykládku balíků," popsal Kůdela.

V Holasovicích na Opavsku hasiči dopoledne zasahovali u sesuvu podmáčeného svahu, kvůli němuž se zřítila hospodářská část jedné budovy. Nikdo v ní nebyl. Mluvčí hasičů Petr Holub uvedl, že na vrcholu svahu se nachází rovněž opravená stodola muzea Slezský venkov, jež slouží jako výstavní prostory. Zástupci muzea, obce a hasiči proto z budovy, kterou sesuv rovněž ohrožoval, přenesli exponáty do náhradních prostor.

Mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm ve Zlínském kraji najel kolem čtvrté ráno do spadlého stromu osobní vlak, provoz na trati byl přerušen. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský řekl, že nemá informace o tom, že by byl při nehodě někdo zraněn.

Stromy popadaly kvůli silnému větru i na tratě mezi Rýmařovem a Valšovem v Moravskoslezském kraji a mezi Českým Těšínem a Hnojníkem v kraji Moravskoslezském, vyplývá z údajů na webu Českých drah. Stromy popadaly také na několik silnic, třeba u obce Olšovec na Přerovsku.

V Olomouckém kraji zastavil dopoledne padající strom provoz na trati z Hanušovic do Starého Města. U obce Chrastice do něj najel osobní vlak, nikdo nebyl při nárazu zraněn.

V celém kraji hasiči za 24 hodin vyjížděli k 70 případům kvůli větru. Nejvíce výjezdů měli na Přerovsku. Lidé je volali například kvůli uvolněné střešní krytině. "Na dvoupatrovém rodinném domě ve Velkých Losinách se utrhla střešní krytina. Asi polovina střechy byla srolovaná a vytržená ze zdi. Na místo se dostavil starosta obce. Kvůli silnému větru hasiči nemohli ustavit výškovou techniku, proto střechu provizorně zajistili a s majitelem dohodli, že oprava bude provedena za denního světla a uklidnění větru," popsala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

V Lipníku nad Bečvou hasiči shodili uvolněné a polámané tašky ze střechy dolů, zbytek prací zajistí majitel až ráno.

Jihomoravský kraj trápil vítr. "Silný vítr neustával ani přes noc a proto hasiči pokračovali v odklízení jeho následků," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Nejčastěji jednotky odstraňovaly popadané stromy z komunikací. "Výjezdy tohoto typu jsou si velmi podobné. Hasiči zajistí místo události proti případné nehodě a pomocí motorové pily odstraní části stromu, které brání v průjezdu. Očistí vozovku od větví a dřevních nečistot a silnici opět zprůjezdní," dodal mluvčí. 

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Najdete na iDNES.cz