Jako prezident budu proti absurditám z EU i moci kmotrů, slibuje Dlouhý

  15:06aktualizováno  15:06
Ekonom Vladimír Dlouhý chce vést zemi, kde budou nízké daně a kde úřady nebudou lidem komplikovat život. V případě vítězství v prezidentských volbách bude bojovat proti absurditám z Evropské unii, privilegiím kmotrů či vlivu ekologických sdružení. Dlouhý svůj program představil ve středu v Praze.

Kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Jsem příznivcem malého státu a malých daní," uvedl Dlouhý s tím, že se bude zasazovat o hospodářský růst, který bude v rovnováze s životním prostředím. "Ekologické problémy však nesmí být uchopeny pouze aktivistickými skupinami," doplnil.

Dlouhý uvedl, že v mantinelech svých pravomocí bude bojovat proti nesmyslné byrokracie, slabé vymahatelnosti práva či proti absurditám z Evropské unie. "Například nazývejme pomazánkové máslo dále máslem," zareagoval na nedávný krok Bruselu.

Podle něj je také nutné postavit se tomu, aby různí kmotři a mafiáni byli nadřazení ostatním.

Při vybírání členů rady České národní banky či nových ústavních soudců se Dlouhý hodlá řídit odborným a morálním hlediskem. "Chci ale, aby byly instituce názorově pestré. Například do rady ČNB bych jmenoval i zastánce eura, i když sám jsem k tomu rezervovaný," uvedl.

Chci být aktivní a akceschopný prezident, uvedl Dlouhý

V zahraniční politice chce Dlouhý podporovat pevné zakotvení Česka v demokratické Evropě. EU by podle něj měla být vůči členským zemím ne nadřazeným orgánem, ale partnerem, silná a jednotná navenek, ale decentralizovaná dovnitř. Ve vztahu k Rusku a Číně sází spíše na pragmatický přístup, nebrání se například tomu, aby Temelín dostavěl ruský zájemce.

Dlouhý také uvedl, že chce být aktivní, iniciativní a akceschopný prezident, který bude dávat příklad ostatním. "Pražský hrad nesmí být útulkem pro ctihodné vysloužilce ani nevýrazné úředníky," poznamenal, aniž by jmenoval konkrétní protikandidáty.

Ekonom podporuje zavedení školného, nesmí se však podle něj stát překážkou pro chudší studenty. Vládní reformu penzijního systému narozdíl od prezidenta Václava Klause hodnotí jako "opatrný krok správným směrem. "Naopak zmražení valorizace důchodů považuji za zbytečný krátkodobě orientovaný krok," podotkl.

V případě zvolení na Hrad chce Dlouhý upravit i sociální systém. "Je nutné vzít sociální dávky těm, kteří je zneužívají. Vraťme lidem motivaci pracovat," uvedl. Hodlá také podporovat vědu a výzkum nebo zjednodušit podmínky pro podnikání

Bývalý ministr průmyslu a obchodu oznámil získání potřebného počtu 50 tisíc podpisů už na začátku října (více zde). Nyní dosáhl už téměř 60 tisíc podpisů. V pátek podpisové archy pošle ministerstvu vnitra.

Prezidentského kandidáta na místě podpořil například geolog a klimatolog Václav Cílek, psychiatr Cyril Höschl, architekt Jakub  Cigler, lékař Pavel Pafko nebo navrhovatel jeho kandidatury, neurochirurg Vladimír Beneš.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Krnáčová bude možná českou velvyslankyní v Řecku, Ťok v Indonésii

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu iDNES.cz...

Bývalí ministři z hnutí ANO Daniel Ťok a Marta Nováková možná zamíří do diplomatických služeb jako velvyslanci. Stejný...

Najdete na iDNES.cz