Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

  15:01aktualizováno  15:01
Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí diplomatický pas. Ten jim má umožnit rychlejší odbavení na letišti nebo zajistí diplomatickou imunitu. Podle Černínského paláce je v současné době vydáno přes čtyři tisíce diplomatických pasů.

Exhejtman Michal Hašek s diplomatickým pasem, který nevrátil, když skončil ve vedení Jihomoravského kraje | foto: iDNES.cz

Zájem lidí o diplomatické pasy v minulém týdnu zvýšil případ bývalého pražského primátora Pavla Béma, který měl svůj diplomatický pas vrátit na ministerstvo zahraničních věcí už v roce 2013, kdy přestal být poslancem. Ministerstvo zahraniční mu ho muselo nakonec zablokovat, uvedly Lidovky.cz. Bém na svoji obhajobu řekl, že cestovní dokument ztratil. 

Obdobný případ řešilo ministerstvo také s exhejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. V čele kraje skončil v roce 2016 a od té doby nevyhověl žádostem ministerstva o vrácení dokladu. Hašek řekl, že mu pas ležel pouze v šuplíku a nepoužíval, o výzvách ministerstva údajně nevěděl. Podle mluvčí resortu Michaely Lagronové i jemu byl pas zneplatněn. 

„Diplomatický pas je důležitý dokument. Pokud někdo ztratí právo jej používat, měl by jej neprodleně vrátit,“ okomentoval obě kauzy pro iDNES.cz místopředseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Jiří Kobza.

Právě Hašek byl ten, který v roce 2009 žádal za Asociaci krajů vydání diplomatických pasů pro hejtmany a hejtmanky. „Na základě žádosti provedl tehdy konzulární odbor průzkum k prověření mezinárodní zvyklosti ve věci vystavování pasů pro členy národních delegací Výboru regionů, který je poradním orgánem EU a je tvořen zástupci regionálních a místních orgánů,“ doplnila Lagronová.

Exministr Jan Kohout nakonec rozhodl, že diplomatické pasy budou vydávány hejtmanům, kteří jsou členy Výboru regionů a primátorovi Prahy, který je člen výboru také. Podle Lagronové má diplomatický pas pardubický hejtman Martin Netolický. O diplomatický pas zažádala také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová.

Podle Víta Rakušana, člena zahraničního výboru, by si mělo ministerstvo více ujasnit, kdo diplomatický pas vlastní. „Samo ministerstvo by k tomu mělo vydat důvodovou zprávu, informovat o tom, jak moc jsou diplomatické pasy rozšířené a třeba to poslat i na náš výbor, který by se tím zabýval,“ uvedl.

V současné době ministerstvo eviduje celkem 4 325 diplomatických pasů. Ne všechny jsou však používány. „Jejich držitelé je vrátili, protože v tuto chvíli nevykonávají funkci, kdy ho potřebují,“ uvedla Lagronová.

Nejedlému pas zůstává

Právě otázka „potřebnosti“ se v minulosti objevila u Martina Nejedlého, poradce prezidenta Miloše Zemana. Nejedlý získal pas v roce 2013 na žádost Kanceláře prezidenta republiky. Vydání povolil tehdejší ministr Jan Kohout.

„Diplomatický pas slouží jako nástroj zahraniční politiky. Jeho nositelé jsou buď zvolení ústavní činitelé a zaměstnanci státu, kteří jej používají pro služební účely. Nejedlý není ani zaměstnanec státu, nemá mandát lidu. Logicky tak doklad nemůže používat pro služební cesty,“ okomentoval diplomatický pas poradce Nejedlého místopředseda Zahraničního výboru PS ČR Jan Lipavský. „Ministr zahraničí by mu jej měl odebrat,“ dodal.

Současný ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček to ovšem neudělá. „Podle mezinárodních zvyklostí poradce prezidenta diplomatický pas mít může, nevidím důvod, proč ho stahovat,“ sdělil šéf diplomacie Echu24.

Bezvízová vstupenka na 10 let

Podle zákona vydává ministerstvo zahraničních věcí diplomatický pas prezidentu republiky, poslancům a senátorům, členům vlády, soudcům Ústavního soudu, předsedovi Nejvyššího soudu, předsedovi Nejvyššího správního soudu a prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu. 

Nárok na diplomatický pas má zároveň manžel či manželka daného ústavního či státního činitele nebo diplomatický pracovník a jeho manžel či manželka na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.

Diplomatický pas může ministerstvo vnitra vystavit i lidem, u nichž to odpovídá mezinárodním zvyklostem. „Ministerstvo prověřuje, zda cizí státy vydávají osobně ve stejném či analogickém postavení diplomatický pas. Pokud je mezinárodní zvyklost prokázána, neznamená ještě tato skutečnost automatický nárok na vydání diplomatického pasu. Konečné rozhodnutí o vydání, či nevydání diplomatického pasu přísluší ministru zahraničních věcí,“ upřesnila mluvčí ministerstva zahraničí.

Diplomatické pasy se vydávají na dobu 10 let. Držitelům umožňují rychlejší odbavení na letišti, případně bezvízový vstup do zemí, se kterou má Česká republika dohodu. Jedná se o Ázerbájdžán, Čína, Egypt, Indonésie, Jordánsko, Kapverdy, Laos, Pákistán, Rusko, Vietnam. 

„Nicméně bezpečnostním kontrolám na letištích se nevyhnete, musíte procházet body scannery a RTG jako každý jiný. To samé se týká kontrol celníků,“ doplnila Lagronová.

Na držitele diplomatických pasů se ovšem vztahuje diplomatická imunita. Tu mají na území cizího státu a chrání je před trestním stíháním v dané zemi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

VIDEO: Demonstrace z dronu. Statisíce hlav, tuny odpadu i 70 lidí po kolapsu

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, dorazilo více než čtvrt milionu lidí....

Přeplněná Letná. Kolabující doprava, omdlévající lidé mezi demonstranty

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Pražský dopravní podnik v neděli odpoledne částečně omezil dopravu směrem k pražské Letné, kde se konala demonstrace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz