Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas a vyzval k jednotě v ČSSD

  17:00aktualizováno  7. listopadu 12:47
Zapomeňme na spory uvnitř strany a snažme se vrátit k tradičním tématům a voličům ČSSD, vyzval v diskusním pořadu Rozstřel vlivný člen sociálních demokratů Michal Hašek. Někdejší hejtman Jihomoravského kraje se nevyhýbal ani kauze nevráceného diplomatického pasu, který ukázal přímo ve studiu.

„Levicoví voliči odešli od ČSSD a přešli k ANO. ČSSD si musí uvědomit aktualni situaci a na stůl musí témata sektorové daně a snaha zamezit obrovskému vývozu kapitálu z ČR. Musíme zpátky ke kořenům a vrátit se k tradičním voličům sociální demokracie,“ vyzývá Michal Hašek veřejnost i své spolustraníky, aby zapomněli na spory uvnitř strany a sjednotili se. 

Fotogalerie

„Není třeba poukazovat na to, kdo kdy byl s kým a proti komu. Do lodi teče, takže všichni k pumpám. Vodu pumpujeme z lodi, ne dovnitř,“ burcuje Hašek. 

„Nesmíme se bát oslovit naše voliče, nesmíme být jako oranžová TOP 09,“ navezl se do pražské buňky ČSSD, která podpořila ve volbách Drahoše. 

Přestože sám nabádá ke klidu zbraní uvnitř strany, pustil se do kritiky Lubomíra Zaorálka za jeho názor o stáhnutí českých vojů ze zahraniční mise v Afghánistánu. „Nejde o žoldáky, ale o parlamentem vyslané vojáky České republiky,“ zastává se vojáků působících v zahraničních misích. 

Michal Hašek patřil k výrazným a oblíbeným politikům hlavně v Jihomoravském kraji, kde byl od roku 2008 do roku 2016 hejtmanem. Nyní působí jako poradce ministra zemědělství Miroslava Tomana a právě jeho vidí jako jednu z osobností, který by mohl pomoci ČSSD ven z krize. “Ve vládě dostaly šanci nové tváře a je to dobře.“

On sám po vysokých funkcích netouží a říká, že je jen jedním z 650 delegátů strany. Hlavní body konzervativně levicové vize pro ČSSD vidí v prosazování mezilidské solidarity, řešení chudoby, otázek bydlení pro mladé rodiny s dětmi nebo seniory. „To je téma pro komunální politiku. Řešení se dá najít například  v moderním evropském družstevnictví,“ navrhuje.

Politika není nedělní škola

Hašek nevrátil diplomatický pas. O výzvách ministerstva nevím, říká

Hašek přinesl ukázat do studia svůj neplatný diplomatický pas a přiznává, že bylo jeho chybou nevrátit ho po skončení hejtmanského mandátu, i když jej k tomu ministerstvo vyzývalo. 

„Dva roky ležel pas netknutý v šuplíku a v žádném případě nebyl zneužíván,“ řekl Hašek a rozčílilo jej nařčení čtenáře, který údajně viděl Haška loni procházet pasovou kontrolou určenou pro členy diplomatického sboru.

Michal Hašek

- politickou kariéru začal v roce 1998, jako 22letý vstoupil do ČSSD. Ve stejném roce získal první politickou funkci jako místostarosta Drásova na Tišnovsku. Do krajského zastupitelstva byl zvolen poprvé v roce 2000, do parlamentu v roce 2002.

- dlouhodobě se umisťoval vysoko na žebříčcích popularity, před volbami do PS v roce 2013 byl druhý nejpopulárnější politik. 

- v domovském Jihomoravském kraji získal nejvíc preferenčních hlasů a na kandidátce přeskočil i tehdejšího lídra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. 

- zkoušel získat post předsedy strany po odchodu Jiřího Paroubka, prohrál právě se Sobotkou. Toho se pokoušel odstranit od vyjednávání o vládě po volbách v roce 2013 v tzv. Lánském puči 

- mandátu se vzdal v roce 2014, když ČSSD zavázala členy, aby nekumulovali funkce a on byl zároveň hejtmanem i poslancem. V roce 2016 neuspěl jako lídr kandidátky v Jihomoravském kraji, zůstal zastupitelem. 

Na pichlavý dotaz čtenáře iDNES.cz „Proč by ve vedení měli figurovat lánští pučisté?“ Hašek takové označení odmítl s tím, že jde o vykonstruovanou nálepku. Ale současně připustil, že se občas sám nazývá „belzebubem’“ sociální demokracie. 

„Kdo chce, tak to pochopí, kdo ne, tak to zkrátka nepochopí. Politika není nedělní škola. Chybou bylo tu schůzku v Lánech utajovat,“ připouští ke kauze tajné schůzky s prezidentem v Lánech. 

Michal Hašek je předsvědčený o tom, že by ČSSD neměla potichu válčit s prezidentem Milošem Zemanem, protože jí to dle Haška nepřináší nic dobrého. 

„V momentě, kdy se Zeman s ČSSD rozešel, začaly problémy strany,“ dodává. Nevidí budoucnost strany ani ve spojení s SPOZ. „Česká strana sociálně demokratická má svést boj o levicového voliče s hnutím ANO, poptávka po levicové politice neupadá,“ uzavřel Hašek. 

Celý Rozstřel s Michalem Haškem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz