Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na mladé dospělé z dětských domovů se zapomíná. Chybí jim „pomocná ruka“

  17:28
Opomíjenou skupinou, na kterou nepamatuje veřejnost a někdy ani zákon, jsou mladí dospělí, kteří opouští dětské domovy. Ročně jich je přitom na tři sta a více než polovina z nich se do společnosti začlení jen s velkými obtížemi. „Mluví se o adopci malých dětí, mluví se o pěstounech. Jak dítě dosáhne puberty, zájem ustane,“ míní ředitelka Nadačního fondu Krok domů Klára Chábová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Čtyřiadvacetiletý Michal Pospíšil přišel do dětského domova, když mu bylo čtrnáct let. Pochází z devíti sourozenců a situace doma nebyla ideální. Pospíšila i některého jeho sourozence proto rodičům odebral orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Když dosáhl plnoletosti, ujal se ho dobrovolník, který působí v projektu Patron. Ten přiděluje mladým mužům, kteří odchází z dětského domova, takzvanou „doprovázející osobu“. Ta jim pomáhá začlenit se do společnosti a navyknout životu mimo ústavní výchovu.

„Byli jsme kamarádi, hodně mi pomohl a podporoval mne. Pak mi nabídl práci a dnes je to můj šéf,“ říká Pospíšil.

Odchod z „děcáku“ a zákony

Zástupci neziskových organizací i další účastníci průzkumu volají především po dvou legislativních změnách.

Jednou z nich je zákonné zakotvení pomoci všem mladým dospělým, kteří opouštějí dětský domov, a to v podobě kurátora či patrona.

Dále neziskové organizace upozorňují i na překážky, kvůli kterým mají mladí lidé z ústavní výchovy problém dosáhnout na sociální bydlení.

„Narážím zejména na problém, kdy byť měla městská část snahu vyjít mladému dospělému vstříc, jejich nastavení podmínek umožnilo dát sociální bydlení jen tomu, kdo má v dané městské části trvalé bydliště,“ popsala poslankyně Monika Červíčková, která se problematice dlouhodobě věnuje.

To je podle ní problém, protože děti z ústavní výchovy běžně vyrůstají jinde, než kde mají trvalé bydliště.

Takové štěstí ale většina dětí odcházejících z ústavní péče nemá. V České republice jich je nyní asi osm tisíc, každoročně se osamostatní asi tři sta dalších. Podle výkonné ředitelky NF Krok domů Kláry Chábové se tyto děti nemají na koho obrátit, jsou proto bez podpory a pomoci.

Své tvrzení dokládá průzkumem, který si nadační fond nechal zpracovat a který mapuje cestu nově dospělých k samostatnému životu. Z něj vychází třeba to, že mladí dospělí opouští dětské domovy příliš brzy. I po dosažení plnoletosti v nich mohou zůstat takzvaně „na smlouvu“.

„Ředitelé dětských domovů se shodli na tom, že optimální věk na odchod z pobytového zařízení je 25 let. Většinou je to ale tak, že děti se chtějí osamostatnit a z pobytového zařízení ‚utíkají‘, jakmile dostudují, či dosáhnou plnoletosti,“ popsala Chábová. Doplnila ale, že počet dětí, které v domově zůstanou a dodělají si například maturitu, se v posledních letech zvyšuje.

Ani delší pobyt v dětském domově ale nezaručuje, že bude mladý dospělý připravený na odchod. Sami ředitelé totiž přiznávají, že v zařízeních není kapacita na intenzivnější přípravu dětí na samostatný život, neexistují navíc žádné metodiky ani doporučení, jak by taková příprava měla vypadat.

„Ze strany vychovatelů tam je snaha s dětmi pracovat a nějak je připravovat na život. Musí ale vyplňovat spoustu papírů, plnit plány, řešit i takové věci jako účtenky z autobusů. S dětmi se musí taky třeba učit a když je jich na jednoho pracovníka osm, prostě se to nestíhá,“ popsal Pospíšil.

„Přišli za námi, dali sladkost a odjeli“

S dětmi by tak měli pracovat i lidé z OSPODu. I oni jsou však přetížení. Na jednoho sociálního pracovníka sice podle průzkumu připadá méně než deset dětí, ty jsou ale rozptýlené různě po republice. „Děti jsou přidělené sociálním pracovníkům podle trvalého bydliště. Mnohdy je ale různě přemisťují, prakticky bydlí jinde,“ popsala jedno z úskalí Chábová. Není tak podle ní výjimkou, že pracovníci jezdí za „svými“ dětmi i čtyři sta kilometrů.

I proto se tyto návštěvy sociálních pracovníků konají jen jednou za čtvrt roku. To je přitom málo i podle samotných pracovníků OSPODu, kteří tak odpovídali v rámci průzkumu.

Poradili mi až v domově seniorů, líčí boj s covidem ředitel dětského domova

Téměř polovina z nich si myslí, že s dětmi by se měli scházet alespoň jednou do měsíce, reálně tak však činí jen sedmnáct procent z nich. „Člověk se pořád hrabe v papírech, vyhodnoceních a nemá tak čas dítě pořádně navštívit a probrat s ním důležité věci,“ míní třeba jeden z respondentů.

„Přijeli jednou za tři měsíce, většinou ve dvou. Přišli za námi, bylo nás osm, poptali se, jak je, co ve škole, každému dali sladkost a zase odjeli,“ popsal Pospíšil.

Sociální pracovníci by tak podle průzkumu uvítali třeba možnost spojit se s dětmi i přes internet. Tuto potřebu přitom zdůraznila i epidemie koronaviru, kdy se mnohé dětské domovy uzavřely pro veřejnost.

V osmnácti konec

A i tyto občasné návštěvy končí většinou s dosažením plnoletosti. Podle samotných sociálních pracovníků by přitom bylo vhodné, aby s dětmi dál spolupracovali i nějakou dobu po opuštění domova.

„Když dítě dovrší osmnácti let věku, pracovník OSPOD zavírá složku a tím to pro něj končí,“ uvedla projektová manažerka NF Krok domů Andrea Šafařík. Někteří z nich proto ‚překračují‘ zákony a s dítětem dál spolupracují třeba ve svém volném čase.

Na co nezbyde čas

Podle průzkumu nestíhají sociální pracovníci probrat s dospívajícími dětmi celou řadu oblastí.

Jde třeba o to, jak komunikovat s úřady, základy finanční gramotnosti, rozvoj osobnosti, úzkost spojená s momentem osamostatnění, duševní zdraví či péče o domácnost.

Mladým dospělým tak podle průzkumu chybí řada věcí, od jakéhosi zázemí, do kterého by se mohli vrátit, přes dostatečné vzdělávání,co se týče třeba finanční gramotnosti či duševního zdraví, až po znalosti o vlastní minulosti. 

Zástupkyně neziskové organizace upozornily třeba na to, že ač se to může zdát banální, těmto lidem chybí i třeba fotografie z vlastního dětství.

„Když si vzpomenu na vlastní dospívání, byl to několikaletý proces, kdy jsem nebyla schopná dokončit dvě vysoké školy, kdy jsem se několikrát vrátila k rodičům. Ale měla jsme bezpečnou síť a rodinu, která mě byla několikrát schopná a ochotná přijmout zpátky. Mladí dospělí, kteří odchází z dětských domovů, mají stejné potřeby, ale tu síť nemají,“ míní Šafařík.

Právě něčí podpora přitom může znamenat rozdíl v tom, jestli daný člověk postavení se na vlastní nohy zvládne, nebo nezvládne. Například při získání bydlení. „Já jsem měl štěstí. Jsem z Tábora, který docela spolupracuje s dětskými domovy. Takže když jsem odcházel, přimluvil se za mě, že se mnou nebyly posledních deset let problémy, slovo za mě utrousil i OSPOD,“ popsal Pospíšil.

Přesto na sociální byt čekal půl roku, dva měsíce z toho strávil u rodičů své přítelkyně. „Já si myslím, že jsem měl odchod poměrně dobrý, věděl jsem, co chci dělat, měl jsem to srovnané. Hodně lidí to ale takhle neřeší. O spoustě dětí pak vychovatelé ani neví, jak skončily, maximálně se občas něco dozví od jiného dítěte,“ uzavřel Pospíšil.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Polární záře, potíže s komunikací. Zemi zasáhla obří geomagnetická bouře

11. května 2024  10:15

Zemi zasáhla v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně, uvedl americký Národní úřad pro oceán a...

Příští stanice Auschwitz, řvali na ni v metru. Fanoušky Sparty teď šetří policie

11. května 2024

Premium Šestasedmdesátiletá Eva Turnerová přišla za války o většinu příbuzných v koncentračních táborech....

Studenti protestující v USA křičí hesla, kterým sami ani nerozumí, říká Klvaňa

11. května 2024

Rozstřel „Projevovat solidaritu s lidmi v Gaze je v pořádku. Problém nastane v okamžiku, kdy dochází k...

Izrael nejspíš zneužil americké zbraně v Pásmu Gazy, tvrdí Bílý dům

11. května 2024  8:38,  aktualizováno  9:19

Je opodstatněné se domnívat, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...