Sobota 12. června 2021, svátek má Antonie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 12. června 2021 Antonie

Dobrodružství a revoluce. Slábnoucí neonacisté hledají nováčky na internetu

„Chceš zažívat skutečná dobrodružství? Cítíš se být nacionalistou? Tak přijď mezi nás!“ Těmito slovy vyzývá Dělnická mládež na sociálních sítích potenciální nové členy. Mládežnický spolek, který otevřeně sympatizuje s ultrapravicovou stranou DSSS, se na svém profilu chlubí také zápisy a fotkami z vandrů, kde symbolicky upalují Angelu Merkelovou, nebo sdílí konspirační teorie.

Podobnost plakátů asi není čistě náhodná. | foto: Koláž iDNES.cz

„Spolek bude organizovat společenské, kulturní, dobročinné, ekologické a sportovní aktivity a tím bude pomáhat mladým lidem trávit efektivně volný čas.“ To je prý posláním Dělnické mládeže, která na sociálních sítích loví podobně smýšlející členy do svých řad.

Uskupení se na Facebooku chlubí svými aktivitami. Některé jsou „nevinné“ a u ostatních uživatelů sklízí spíš posměch. V předposledním červnovém týdnu třeba čtveřice členů Dělnické mládeže podnikla vandr ke Křivoklátu. A na Facebooku přistál podrobný report od předsedy spolku Martina Aubrechta.

„Rozbalili jsme spacáky a plodně diskutovali o budoucích plánech DM. Dominik držel stráž, zatímco jsme spali,“ napsal.

„V neděli ráno přišla na řadu rozcvička v podobě dřepování, klikování a protahovacích cviků. Toužil jsem se vykoupat v řece, tak jsem ji rovnou přeplaval tam a zpět,“ pochlubil se Aubrecht. „Chceš s námi také zažívat skutečná dobrodružství? Není ti lhostejný osud naší země a cítíš se být nacionalistou? Tak přijď mezi nás,“ stojí v závěru.

Z vandru členové spolku pořídili i video:

Spolek se ale chlubí i dalšími aktivitami. Třeba  z pálení čarodějnic, kdy takovou čarodějnicí byly fotky německé kancléřky Angely Merkelové či bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové. Ohni neunikla ani vlajka Evropské unie. Celé akci podle fotografií přihlíží několik mladých lidí.

Organizace veřejně uctila i památku „dvou maďarských nacionalistů, kteří byli ubodáni tlupou Cikánů“. „Mainstreamová média o těchto událostech zarytě mlčí a místo toho neustále dokola omílají smrt ,člověka’, kterého nohou udusil americký policista,“ vymezuje se spolek proti protestům, které zažehla smrt černocha George Floyda. Propaguje ostatně i upravené heslo demonstrací „White Lives Matter“ (Na bělošských životech záleží).

Nezapomněli ani na Českou televizi, kterou je v jednom z příspěvků označují za vlastizrádnou. „Neštítila se ve svém publicistickém pořadu 168 hodin vyplachovat mozky divákům multikulturní stokou. Barvitě zde líčila, jak Romové a Vietnamci šijí roušky. Muslimští Arabové a Turci zase rozdávají kebab,“ stojí v komentáři na Facebooku k jedné z reportáží.

Dělnická mládež hledá každého, kdo „nesnáší diskriminaci bílé rasy“:

Podle politologa a odborníka na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslava Mareše jsou takové příspěvky především provokací. „Třeba využití motivů z nacistických plakátů je provokativní. Podobné věci před deseti lety přispěly k zákazu Dělnické strany,“ připomněl pro iDNES.cz. Dělnická strana, byla tehdy Nejvyšším správním soudem rozpuštěna kvůli svému ideovému navázání na nacionální socialismus a neonacismus a protože podporovala násilí.

Dělnická mládež se svou spřízněností s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) netají a otevřeně podporuje její programovou listinu. Ta mimo jiné obsahuje i „strategii postupu proti nepřizpůsobivému stylu života“, v níž strana volá po nekompromisním vyžadování pravidel na „méně slušných lidech“. Obecně se o DSSS mluví jako o ultranacionalistické a krajně pravicové straně. Ministerstvo vnitra ji označuje jako „pravicově extremistický subjekt“.

Oslabení české neonacistické scény

„Musíme odmítat zájemce, kteří chtějí vstoupit do strany, protože jim ještě není osmnáct let. Proto máme enormní zájem na tom, aby Dělnická mládež fungovala. Budeme ji podporovat, protože je předstupněm k činnosti v Dělnické straně,“ řekl při ustavení spolku v roce 2009 někdejší předseda Dělnické strany i současný šéf DSSS Tomáš Vandas. Dělnická mládež čas od času organizuje demonstrace a další akce, které se neobejdou bez asistence policie.

Do ulic vyšly Hlídky Dělnické mládeže. Bezpečnosti podle vnitra nepomohou

Ty jsou podle Mareše největším problémem, který kolem spolku trvá. „Z mého pohledu jsou hlavním rizikem různé akce Dělnické mládeže, kde může dojít k eskalaci násilí, například při činnosti jejich vigilantistických ‚hlídek‘,“ upozornil.

Hlídky Dělnické mládeže poprvé vyšly do ulic loni. Jejich účelem je prý monitorování protiprávního jednání. Podle ministerstva vnitra ale ke zvýšení bezpečnosti určitě nepřispívají, spíše naopak.

Že bude při hledání nových členů Dělnická mládež úspěšná, Mareš ale pochybuje. „Nemyslím si, že v současnosti mají šanci oslovit větší počet lidí, neonacistická scéna je v České republice oproti situaci před deseti či dvaceti lety oslabená a izolovaná,“ dodal. „Dělnická mládež je v současnosti marginální skupina, která neoslovuje širší veřejnost,“ míní expert.

Stále v hledáčku vnitra, policie i BIS

Spolkem se nicméně dlouhodobě a intenzivně zabývá ministerstvo vnitra, policie i BIS. „Je namítáno vyvíjení nedovolené činnosti ve smyslu zákona o sdružování občanů, a to ve spojitosti s některými body programu Dělnické mládeže, které dle znaleckých posudků dokladují, že se Dělnická mládež výslovně hlásí a prosazuje myšlenky národního socialismu,“ konstatovalo vnitro už v roce 2010, rok po vzniku spolku.

O deset let později vztah k národnímu socialismu trvá, významnost spolku ale rapidně klesla. „Dělnická mládež je dlouhodobě řazena mezi pravicově extremistická uskupení, proto je jí věnována pozornost ze strany bezpečnostních složek. V současné době se jedná o skupinu marginální a stagnující,“ řekl iDNES.cz Adam Rözler z resortu vnitra.

Na prvního máje půjdou Brnem extremisté s pochodněmi jako za Třetí říše

„Spolek mladých lidí pod názvem Dělnická mládež má za cíl sdružovat mladé občany České republiky na základě jejich souznění s idejemi sociálními a národními a respektování zásad života ve svobodné a demokratické společnosti. Cílem je dosažení vyšší psychické a fyzické úrovně svých členů a mládeže celého národa,“ stojí ve stanovách skupiny. Členem spolku se oficiálně může stát kdokoli starší patnácti let a mladší pětatřiceti let.

Dělnická mládež za klíčovou považuje trojici pojmů: identita, mládež a revoluce. Za zmínku stojí hlavně ten třetí. „Revoluce pro nás znamená absolutní smetení nastolených poměrů a zavedení nových pořádků,“ píše spolek na svém webu. Vymezuje se proti materialismu, kapitalismu a politické korektnosti. „Silná mládež, která je vedena k zodpovědnosti, bude tou nejlepší investicí státu,“ uvádí.

Autor:

Fotbalový sponzor v Rozstřelu: Ztratí se i dvě miliardy. Po kritice čelil výhrůžkám

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Očkovací maraton: dávku dostaly 4 tisíce lidí, pořadatelé chtějí rekord

Více než 4 000 lidí využilo možnost nechat se očkovat proti covidu-19 v rámci speciální akce s názvem Noc očkování aneb...

Lidice si připomněly 79 let od vyhlazení obce, zazněla modlitba za oběti

Lidé a politici si v Lidicích na Kladensku dopoledne připomněli 79. výročí vyhlazení této obce nacisty. Pietní akce se...

Dva týdny nočních koncertů. V Přerově zahnízdil ohrožený chřástal

V části Přerova se k překvapení ornitologů usadil silně ohrožený chřástal polní. Vybral si lokalitu na louce v místní...

Sbohem, Kocúre. Olomoucký železniční depozitář se letos poprvé otevřel lidem

Železniční nadšenci z Hané v sobotu uspořádali odemykání točny v depozitáři ČD Muzea. Pro návštěvníky to byla...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...