Dekrety profesorů podepíše prezident, předá je ministr. Rektoři souhlasí

  15:52aktualizováno  15:52
Potíže se jmenováním profesorů jsou prozatím zřejmě vyřešeny. Rektoři vysokých škol totiž souhlasí s návrhem Miloše Zemana. Prezident, který se chce pravomoci vzdát, jmenovací dekrety pouze podepíše a novým profesorům je předá ministr školství. Na jmenování čeká 85 akademiků.

Prezident Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vedení České konference rektorů se ke jmenování profesorů vyjádřilo po pátečním jednání s ministrem školství Marcelem Chládkem. "Pro nás to není nic neobvyklého. Stejně to bylo i za Václava Havla a někdy i za Václava Klause," řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.

Podle rektora ČVUT Petra Konvalinky se za současné situace zvolilo nejelegantnější řešení. "Nám to vyhovuje, protože si myslíme, že masarykovská tradice by měla pokračovat dál. Nebude to znamenat velkou změnu, jen že jmenovací dekrety nepředá přímo prezident, ale ministr školství. S tím nemáme problém," řekl iDNES.cz Konvalinka. Pražská technika čeká na jmenování šesti profesorů.

Chládek s rektory jednal den poté, co novelu, podle níž měla pravomoc přejít z prezidenta na předsedu Senátu, zamítla Sněmovna (více čtěte zde).

Jmenování profesorů

Zatím není jasné, kdy Zeman dekrety podepíše. "Je to čerstvá záležitost. Termín podepsání dekretů ještě není stanovený. Neočekávám ale, že by tam docházelo k nějakým výrazným prodlevám," řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj zatím ani není určené, kdy se prezident kvůli tomu sejde s ministrem školství.

Schůzka se uskuteční někdy v týdnu od 24. února. "Objednal jsem se k prezidentovi po návratu ze Soči, aby předání profesur proběhlo co nejdříve," řekl ministr. Jak se bude při jmenování profesorů postupovat v budoucnosti, se podle něj rozhodne v rámci velké novely vysokoškolského zákoně. To univerzity opakovaně požadovaly.

Chládek zopakoval, že jsou na výběr čtyři možnosti. Buď bude profesory jmenovat dál prezident, nebo ministr školství, předseda Senátu či samotné vysoké školy. "Debata o tom by měla probíhat ne na politické, ale na akademické půdě," uvedl ministr.

Konvalinka předpokládá, že zůstane zachovaný současný stav. "Málokdo podporuje variantu, že by to mělo být jinak. Pravděpodobně bude v novém zákoně opět jmenování profesorů prezidentem a myslím, že je to tak dobře," podotkl nový rektor ČVUT.

Zeman už v lednu uvedl, že pokud novela neprojde, bude postupovat stejně jako v případě Martina C. Putny, kterému loni v červnu předal dekret ministr školství. Dle platného zákona jmenuje prezident profesory poté, co dostane od ministerstva návrhy vědeckých rad vysokých škol. Zeman však loni na jaře navrhl tehdejšímu ministrovi Petru Fialovi, že tuto pravomoc předá právě šéfovi tohoto resortu. 

Příslušnou novelu na začátku ledna schválila vláda, ale s úpravou, že profesory bude jmenovat ne ministr, ale předseda Senátu (více čtěte zde). Zástupci vysokých škol novelu ostře kritizovali. Vadilo jim, že ji s nimi nikdo neprojednal. Průtahy považují za nepřijatelné.

Ministerstvo navzdory zvyklostem na podzim neposlalo návrhy se jmény budoucích profesorů na Hrad. Resort nakonec doručil prezidentovi listinu s 85 návrhy na jmenování až 22. ledna.

Ministr jednal s rektory o eurofondech i svém náměstkovi

Chládek uvedl, že ve zmíněné novele vysokoškolského zákona chce pokračovat v práci exministra Petra Fialy. "Tento zákon by měl přesahovat jedno volební období, měli by jej akceptovat i mí nástupci," uvedl.

Podle rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka je například potřeba zavést kontraktové financování, tedy aby byly vysoké školy financovány na několik let dopředu a mohly tak lépe plánovat svou činnost. "Také je nutné upravit akreditační proces. Roste i problém financování pedagogických fakult, které jsou znevýhodněné," uvedl.

Ministr s rektory hovořil také o čerpání dotací ze strukturálních fondů i kandidátech na post náměstka ministra pro vysoké školy. Chládek zvažuje tři až čtyři jména.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz