Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Jednou žalář, jindy podmínka. Advokáti chtějí dát řád trestům za znásilnění

  16:40
Někdo jde za znásilnění na několik let za mříže, jiný vyvázne s podmínkou. Soudy v těchto otázkách rozhodují nahodile a za znásilnění padají rozdílné tresty. Vadí to i advokátům, kteří připravují databázi rozsudků domácího a sexuálního násilí. Laici i odborníci tak získají přehled o tom, jaké tresty padají za podobné skutky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Portál JakTrestáme.cz uvádí, že za poslední čtyři roky bylo za znásilnění potrestáno pouze 364 osob, téměř dvě třetiny pachatelů odchází od soudu s podmínkou. Drtivá většina tak zůstává bez trestu. 

Sexuální násilí

Podle statistik se sexuálním obtěžováním za svůj život setká čtvrtina žen a až každý desátý muž. Neziskové organizace tvrdí, že je v Česku ročně znásilněna každá desátá žena. Dolní odhady hovoří o sedmi tisících znásilněných žen ročně. 

Zatím neexistuje žádná databáze těchto trestných činů. Advokátka Lucie Hrdá a advokát Daniel Bartoň požádali prostřednictvím sociálních sítí o pomoc právníky, laiky i studenty práv. Společnými silami chtějí vytvořit databázi týkající se sexuálních trestných činů a domácího násilí. 

Laici, ale ani soudci, advokáti, státní zástupci či policisté nemají informace o tom, jak se rozhoduje o domácím a sexuálním násilí. 

Chybí i judikatura (rozhodnutí vrcholných soudů), protože většina případů se k nejvyšším soudům ani nedostane. Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová záměr zřízení databáze rozhodnutí vítá a považuje ho za přínosný.

„Současné informační systémy krajských a okresních soudů opravdu neumožňují mít přehled o rozhodnutích ostatních senátů či soudů. Sjednocování judikatury samozřejmě provádí Nejvyšší soud, ale nezahrnuje všechna rozhodnutí soudů z této oblasti,“ řekla Zemanová.

Roli hrají okolnosti i motiv pachatele

„Soudci nevědí, jak se rozhoduje nejen u nich na soudě, v kraji, ale ani jinde v republice. Tresty padají za typově stejnou činnost naprosto rozdílné. To samé platí o přiznávání náhrady nemajetkové újmy obětem. Podle našich zkušeností se třeba v Praze přiznává, ale v jiných částech Česka už mnohem méně. Soudci s tímto rozhodováním navíc, podle svých slov, sami nemají moc zkušeností,“ podotkla advokátka Hrdá.

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Podle šéfky Soudcovské unie Zemanové je hodnocení, že za typově stejnou činnost padají u různých soudců různé tresty, složité. Vysvětlila, že při rozhodování o trestu hrají velkou roli konkrétní okolnosti případu i motiv či minulost pachatele, které mohou trest odlišit od na první pohled srovnatelnému případu. „Ale právě vytvoření databáze těchto případů umožní jejich pečlivé a odborné srovnávání, které může rozhodování soudů sjednotit,“ doplnila. 

Podle Martiny Hronové z organizace ROSA – centrum pro ženy by rozsudky měly být předvídatelné a odpovídat za jednotlivé skutky. „Jeden soud posoudí čin sexuálního násilí jako těžký, u jiného soudu rozhodnutí může skončit znevážením oběti,“ sdílela své zkušenosti Hronová. 

Vznik databáze vítá i vedoucí právnička organizace pomáhající obětem domácího a sexuálního násilí proFem Veronika Ježková. Uvedla, že ze své praxe velké rozdíly ve výši trestu nezaznamenala, rozdíly však shledává v odškodňování obětí. Podle ní padají tresty neadekvátní závažnosti násilí.

„Stále nejsou v dostatečné míře využívány všechny nástroje penalizačního systému, který máme. Například pokud již soud sáhne po podmínce, pak je pro mě nepochopitelné, že odsouzenému neuloží adekvátní přiměřené omezení nebo povinnost, aby nekontaktoval oběť či se s ní nestýkal,“ uvedla. Podle Ježkové by v rámci nepodmíněných trestů odnětí svobody měly být povinné programy s pachateli sexuálně motivované trestné činnosti a s agresory. Povinně se tak děje pouze u odsouzených pro trestnou činnost spáchanou na dětech.

Následky soudci bagatelizují, říká právnička

Právníci chtějí sesbírat co nejvíce rozsudků, které následně analyzují z různých pohledů. „Chceme vědět, za jaké trestné činy se ukládají kde jaké tresty, kolik se přiznává obětem, jestli pachatelé páchají spolu s touto trestnou činností i zcela jiné trestné činy, jejich věk a tak podobně,“ doplnila advokátka. Databáze by podle ní měla pomoci najít odpovědi na to, proč polovina pachatelů odchází od soudu s podmínkami, proč je násilí bagatelizováno či proč oběti trestných činů nedostávají odškodné.

Tresty za sexuální delikty jsou u nás ve srovnání s jinými zeměmi nízké. „Jsou trestány podmínkami a následky na obětech jsou velmi často bagatelizovány. Tomu pak odpovídají částky náhrady nemajetkové újmy v řádech desítek tisíc korun i tam, kde se jednalo o mnohonásobné znásilnění, mnohaleté domácí násilí či znásilnění s doživotními psychickými následky. Oběti trestných činů se jich zároveň po pachateli velmi často nedomohou. V této zemi se přiznávají směšné částky odškodného za zpackané operace, za nezákonná trestní stíhání, a stejně tak i za znásilnění či domácí násilí, “ sdělila Hrdá. 

Týrané ženy musí umřít, aby získaly pomoc a více ochrany, zlobí se právnička

Podle ní jsou nízké tresty z části dány zlehčováním sexuálního a domácího násilí založenou na mýtech o tom, jak násilí probíhá nebo kde jsou jeho příčiny. „Další je například dlouhodobá zkušenost soudců se souzením trestných činů vůči majetku, ale s nedostatkem zkušeností a vzdělání o mechanismech a následcích sexuálního násilí a domácího násilí a o jejich dopadech na život oběti.“ dodala. 

Ministerstvo podobnou databázi nechystá

Hrdá dále uvedla, že ministerstvo spravedlnosti několikrát slibovalo vznik databáze, která umožní lepší kontrolu laické i odborné veřejnosti nad trestáním takových deliktů. Resort v odpovědi pro iDNES.cz uvedl, že žádnou podobnou databázi nechystá.

„Co se týče sjednocení praxe při ukládání trestu znásilnění, tak tady je třeba upozornit na potřebu trest ukládat individualizovaně, s přihlédnutím k okolnostem případu a osobě pachatele. Ministerstvo spravedlnosti nemůže nějak metodicky soudy usměrňovat v jejich rozhodovací praxi,“ zakončila mluvčí Andrea Šlechtová.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Krym se kvůli Kachovce bojí vyschlého kanálu, hrozí ekologická katastrofa

Sledujeme online Zničení přehrady Nová Kachovka na jižní Ukrajině způsobilo, že v kanálu, kterým proudí voda na poloostrov Krym, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Změna v ČT po dvanácti letech. Ředitelem bude Souček, porazil Dvořáka

Na sedmém jednání Rady ČT v letošním roce se ve středu řešil jediný bod: volba generálního ředitele ČT. Novým šéfem...

Vláda ve Vimperku rozhodla o pomoci Ukrajině po zničení Kachovské přehrady

Pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady schválila na výjezdním zasedání ve Vimperku vláda. „Ministerstvo obrany...

Víkend slibuje až 28 stupňů, dusno budou provázet bouřky

Přímý přenos Dusno bude v Česku až do soboty, zejména ve východní polovině země se budou odpoledne a večer objevovat bouřky. V...

Česká republika dá na obranu nejméně dvě procenta HDP. Pavel podepsal zákon

Česko by mělo ze zákona každoročně vynakládat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Vládní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...