CVVM: Eurovolby by vyhrála ODS, socialisté mají o 8,5 procenta méně

  14:26aktualizováno  16:36
Červnové volby do Evropského parlamentu by podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrála ODS. Volilo by ji 36,5 procenta dotázaných. Druhá ČSSD, která ještě v dubnu vedla, by dostala 28 procent hlasů. Ochota voličů jít k eurovolbám klesá, podle odborníků za to může negativní kampaň stran.

ODS by v eurovolbách dalo svůj hlas 36,5 procenta lidí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jiří Paroubek reagoval na výsledek slovy, že průzkumy se různí a že je to nyní první průzkum s větším náskokem ODS. "Je to překvapivé, jiné průzkumy to nenaznačují," řekl ČTK předseda sociální demokracie.

Šéf ODS Mirek Topolánek očekává, že sociální demokracie kvůli těmto výsledkům přitvrdí svou negativní kampaň.

"Nezabývám se cizími průzkumy, nevěřím jim. Teprve teď se můžeme těšit na skutečnou hysterii ČSSD. Napadání, dezinformační kampaně, pseudoskandály, útoky na Modrý tým a podobně," napsal expremiér esemeskou iDNES.cz.

Volební model pro volby do EP.

Volební model vychází z aktuálních preferencí stran do EP a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v nadcházejících volbách. Nezahrnuje respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, ani ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili.

Do europarlamentu by se podle CVVM dostaly ještě KSČM s 15,5 procenta, KDU-ČSL s 6,5 procenta. Překročit pětiprocentní práh by mohla i Strana zelených, kterou preferuje 5,5 procenta lidí.

Další strany se přes pět procent nedostaly. Relativně úspěšná je Suverenita Jany Bobošíkové, kterou chtějí volit dvě procenta lidí. CVVM naopak potvrzuje květnové zjištění agentury STEM, že na volební fiasko se mohou připravit euroskeptické strany Libertas.cz Vladimíra Železného a Svobodní Petra Macha.

Strany odrazují negativní kampaní

Výzkum CVVM zjistil, že v průběhu jara klesá ochota lidí jít k eurovolbám. Ještě v březnu plánovalo volit 49 procent lidí, v dubnu 46 procent, nyní už jen 40 procent.

Podle odborníka na média a marketing Daniela Köppla za to mohou samy politické strany. Sociální demokracie, ODS i zelení totiž vsadili na negativní kampaň. - čtete více o kampani Strany zelených, která útočí na prezidenta Klause

"Obecně se tvrdí, že negativní volební kampaň odlákává voliče. Druhý důvod může být, že dodnes nikdo nevysvětlil voličům, proč k těm volbám mají jít," řekl Köppl iDNES.cz

V kampani podle něj chybí samotný apel na voliče, aby k volbám přišli. "V reklamní branži se tomu říká 'call to action', tedy výzva k činnosti - takové to 'kupte ten jogurt!'. Zde žádná není," dodal Köppl.

Velkou roli naopak nepřipisuje často kritizované grafické podobě a nenápaditosti billboardů. "Formální stránka je myslím přeceňovaná. Problém je v případě politických stran v produktech," řekl iDNES.cz Köppl.

I přes pokles ochoty jít k volbám je pravděpodobné, že účast bude větší než v roce 2004. Při prvních a zatím posledních volbách do Evropského parlamentu odevzdalo hlas 28,3 procenta lidí.

ČSSD může volby naschvál vypouštět, naznačil Köppl

Průzkum CVVM naznačuje, že před eurovolbami příliš nefunguje nejviditelnější kampaň ČSSD, která navíc sází na profesionální marketingové konzultace a výzkumy veřejného mínění. To se dá podle Köppla dá vysvětlit různými způsoby.

"Já osobně bych nevylučoval ani to, že jedna z velkých politických stran záměrně eurovolby prohraje, aby mohla mobilizovat voliče k volbám do Sněmovny. V Česku funguje princip vyvažování. Nestává se, aby jedna politická strana vyhrála třikrát za sebou," naznačil Köppl, že ČSSD si může nechávat rady expertů až na podzim.

S odlišným výsledkem průzkumu přišla nedávno agentura STEM. Podle jejího květnového průzkumu má v eurovolbách největší šance sociální demokracie. - čtěte více o průzkumu agentury STEM

Už STEM ale upozorňovala, že při klesající ochotě lidí jít k volbám se může situace obrátit. Věrnější voliče má totiž stále ODS. Negativní kampaň, na niž ČSSD sází, se tak paradoxně může obrátit proti ní samé. Podle odborníků totiž přispívá k poklesu volební účasti, což sociální demokracii nesvědčí.

Jan Červenka z CVVM ale upozorňuje, že čísla průzkumu je nutno brát s nadhledem - procenta podpory stran vycházejí totiž jen ze vzorku 353 lidí, kteří řekli, že půjdou k volbám.

"Výběrová chyba může být dost veliká," řekl iDNES.cz Červenka. Podle statistických příruček se může u nejsilnějších stran u takto malého vzorku pohybovat i nad plus minus 5 procentních bodů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Najdete na iDNES.cz