ČSSD opět neprosadila zákon o referendu

  0:23aktualizováno  0:23
- Poslanci za sociální demokracii v úterý neuspěli s návrhem ústavního zákona o referendu. Poslanecká sněmovna ho ve druhém čtení smetla ze stolu, a to na návrh lidovce Cyrila Svoboda. "Tento návrh je nedokonalý, předložíme vlastní," prohlásil Svoboda. Pro zamítnutí zákona bylo 95 poslanců, což přesně stačilo. Proti zamítnutí bylo 93 poslanců.
Při rozpravě panovalo v Poslanecké sněmovně vzrušení. Vedle odpůrců referenda jako takového vystupovali poslanci i s výhradami jen vůči návrhu sociálních demokratů.
Svoboda vytkl předloze, že umožňuje hlasovat o návrhu zákona, což je text příliš složitý pro referendum a neumožňuje lidovou iniciativu pro vyhlašování referenda. Podle lidovců by proto občané měli mít právo hlasovat jen o věcném záměru zákona. Navrhnout vyhlášení referenda mohlo čtvrt miliónu občanů.
Zdeněk Jičínský, expert ČSSD na ústavní právo, soudí, že zákonodárci občanům referendum dluží. "Listina základních práv přiznává občanům právo podílet se na správě věcí veřejných přímo. Není tedy na sněmovně, zda přijme zákon, nebo ne," řekl Jičínský. Názor, že společnost má mít možnost přímého výkonu státní moci, podepřel úvahou o panující nedůvěře mezi voliči a ústavními institucemi, již podle něj dokládá i pouhá dvacetiprocentní účast voličů v podzimních senátních volbách.
Možnost vyhlásit referendum jen jednou za volební období měla předejít možnosti zneužití předlohy k populistickým cílům. Taková omezení jsou podle Jičínského výjimečná nebo je obsahuje prováděcí zákon. Poslanec tak ilustroval, s jakou důkladností sociální demokraté, kteří se snažili prosadit ve sněmovně referendum již potřetí, k práci na zákonu přistupovali.
Druhý bod programu sněmovna projednala překvapivě brzy po začátku své schůze. Předseda klubu poslanců KSČM Vojtěch Filip totiž navrhl odročení prvního bodu, ústavní novely o referendu. Nestačil totiž vypracovat srovnání o použití lidového hlasování v ostatních evropských zemích. Odročení schválilo 104 poslanců a návrh projedná sněmovna na příští schůzi.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

Budějovické multifunkční centrum ztratilo podporu koaličního hnutí

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Multifunkční centrum Dlouhá louka v Českých Budějovicích nevznikne ani letos. Těsně před jednáním zastupitelstva...

Matky přinesly Babišovi použité pleny. Dejte vyšší příspěvek všem, žádají

Ministr financí Andrej Babiš před jednáním vlády 21. září 2016

Koalice bude znovu jednat o podobě navýšení rodičovského příspěvku. Rozhodne o ní pak do konce května. Zástupcům rodičů...

V ČR letos bude až tisíc případů spalniček, odhaduje ministr Vojtěch

očkování

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava...

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na iDNES.cz