Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Homolce operují pacienty na dálku, robot z NASA provedl už 500 zákroků

  19:02
Tým cévních chirurgů z Homolky provádí unikátní operace. S pomocí robota s příznačným názvem da Vinci uskutečnili v pražské nemocnici už 500 zákroků. Původně robota vytvořila NASA pro americkou armádu, chtěli ho využít pro operace na dálku na mezinárodní vesmírné stanici či letadlových lodích. Lékaři na Homolce operují pomocí miniaturních nástrojů ve vzdálenosti několika metrů od pacienta.
Chirurgická základna robotického systému má čtyři pohyblivá ramena. Součástí...

Chirurgická základna robotického systému má čtyři pohyblivá ramena. Součástí jsou chirurgické nástroje a miniaturní kamerka. Konce ramen s nástroji se zavedou do těla a operatér je ovládá na dálku. Ramena umožňují 360stupňový pohyb. (3. června 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Místo podélného řezu celé břišní stěny je to jen sedm drobných vpichů. Lékaři je potřebují pro porty, na které za chvíli nasadí robotické nástroje.

Čtyřiasedmdesátiletý pacient, kterého budou operovat, má kombinované postižení. Jednak výduť břišní aorty a také uzavřené pánevní tepny, trpí proto úpornými bolestmi nohou, které nemají dost krve.

Než může operace začít, připravují si ještě lékaři stehenní tepny v obou tříslech, aby na ně mohli později našít ramínka protézy. Pak se pacientovo břicho začíná nafukovat. 

„Je to kvůli prostoru, který při operaci potřebujeme. Nafukovat se bude CO2, který je ohřátý na 37 stupňů, aby měl pacient pořád optimální teplotu. Tlak v břiše kontroluje tamta mašinka vzadu,“ vysvětluje primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce Petr Štádler, když ukazuje na operačním sále na malý přístroj za zády svého asistenta. „Když odsáváme, odsajeme i vzduch a přístroj břicho okamžitě dofoukne,“ doplňuje.

Lékaři se ale nepřipravují na obyčejný zákrok. Tým cévních chirurgů pod vedením Petra Štádlera totiž provede svoji jubilejní 500. robotickou cévní operaci. Potrvá čtyři hodiny a lékaři z Homolky tak znovu potvrdí svůj světový primát. V Čechách totiž robotickou operaci velkých cév dělají jenom oni a nikde na světě jich neprovedli víc. 

Když srdce operuje robot. Neexistuje třes rukou, lékař potřebuje manuál

Tyto operace tady zahájili v listopadu před pěti lety. „Nabízíme všechny dostupné technologie. Robotických operací jsme ale udělali tolik proto, že jsme se do toho zakousli a jsme přesvědčeni, že tato technologie má smysl,“ říká Štádler, který se jako operatér podílel na první robotické cévní operaci v americkém Memphisu a pozvali si ho třeba i do Indie či Jižní Koreje.

Dalším důvodem, proč nikdo další u nás tyto operace nedělá, jsou zkušenosti s laparoskopií (břišní operace pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou kamery). Pokud ji totiž lékař ovládá, přechod na robotický systém je jednodušší. „Musíte vědět, co je vlevo, vpravo, nahoře či dole. Když děláte laparoskopii, nemůžete nad tím přemýšlet, to musíte mít v krvi,“ říká Štádler, když usedá za konzoli robota s názvem da Vinci.

Několik metrů od pacienta

Pomocí miniaturních nástrojů, které ovládá několik metrů od svého pacienta, pak během dalších hodin našije na aortu protézku ve tvaru písmene ypsilon a její raménka protáhne do třísel. Takže zároveň odstraní jak výduť, tak přivede krev do dolních končetin. 

„Můžete ji jakkoli ohýbat. Je v ní kolagen, tak neprosakuje,“ popisuje Štádler. Vyrobená je z dacronu, pevného materiálu odpuzujícího vodu – je odolný vůči slabým kyselinám i zásadám.

Homolka má ale ještě jeden primát. Působí i jako mezinárodní školicí centrum. „Jsme jediní v Čechách, možná i v Evropě. Teď mám na waitinglistu školence z Ruska, Anglie, ozvali se Italové,“ uzavírá Petr Štádler. Robotické cévní zákroky provádějí v Evropě lékaři také ve Velké Británii, Francii či v Nizozemí.

„Nejdřív se učíte hýbat s kroužky“

Robot s příznačným názvem da Vinci umožňuje nový rozměr operování. Svému vzniku vděčí americké NASA, která s armádou plánovala operace na dálku na mezinárodní vesmírné stanici či letadlových lodích. 

Pohřeb amputované nohy byl bizarní zážitek, vzpomíná primář z Homolky

Naučit se s robotem pracovat chce však zkušenosti. „Výhodou je dělat laparoskopické operace,“ říká Štádler. Cévní a kardiochirurgové je ale běžně nedělají. 

Vy s nimi zkušenosti máte? 
Sedm let jsem pracoval v nemocnici v Jičíně u docenta Suchého. Ta nemocnice byla jedna z prvních, která začala dělat laparoskopicky žlučníky, takže já jsem tam nasbíral sedm let laparoskopických zkušeností. 

Pak jste přešel do Prahy... 
Když jsem přišel do Prahy, byla tady laparoskopická věž původně plánovaná na žilní odběr pro kardiochirurgické operace. Přemýšlel jsem o využití i jinde a pak jsem začal dělat laparoskopicky odstranění části autonomního nervu v dutině břišní, dělali jsme i v dutině hrudní. Pak jsem objevil profesora Diona z Québecu a jeho článek o první laparoskopické cévní rekonstrukci. Podařilo se mi s ním seznámit a nakonec jsem u něj strávil tři měsíce na stáži jen kvůli laparoskopické cévní chirurgii. 

Co musíte absolvovat, abyste mohl operovat robotem? 
Nejdřív trénujete v „suché“ laboratoři, kde jsou různé kroužky, kužely a vy na systému da Vinci třeba přendáváte kroužek na kužel a plníte i časové limity. Pak si vezmete molitan a zkoušíte šít, uzlit. Potom je simulátor, který tady máme také, a tam jsou stovky tréninkových kroků. Musíte plnit určité počty daného kroku, minimální chybovost. Následně můžete na zemřelých začít trénovat příslušný typ operace a pak jdete do animallabu, kde si nejčastěji na prasátkách operaci vyzkoušíte na živém organismu, když už proudí krev. V posledním kroku jste na pracovišti, které má duální konzoli, vy u jedné sedíte a sledujete operaci chirurga, který operaci umí. 

Za jak dlouho je možné výcvik zvládnout? 
Když máte laparoskopickou zkušenost, myslím, že během tří měsíců je člověk schopen to zvládnout, protože to má takzvaně v ruce.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Analytik: Výpověď bez udání důvodu neřešme. Ale zvyšme nezaměstnaným dávky

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Vláda projedná novelu o účastnících odboje a odporu proti komunismu

5. června 2024  5:40

Návrh na vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu by měl nově moci podat i...

Chybí Ospen, Ventolin i další léky. Aplikace ukáže, kde je lidé seženou

5. června 2024

Premium Děti, které potřebují penicilinový sirup Ospen na streptokokovou angínu, stejně jako pacienti se...

SPOLU? Můžeme přece kroužkovat, říká Vondra. Vlajku s nápisem Brusel hájí

5. června 2024

Lídr koalice SPOLU do Evropského parlamentu Alexandr Vondra říká, že v koalici není podstatné, co...

Ruská přilba? Zakrvácená uniforma? Máme. Válečné trofeje jsou na prodej

5. června 2024

Premium Vojenští nadšenci z Evropy a Ameriky na online tržištích kupují vojenské uniformy, boty, batohy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...