Když srdce operuje robot. Neexistuje třes rukou, lékař potřebuje manuál

  16:41aktualizováno  16:41
Umí pohyby, které lidská ruka nesvede. Navíc zcela eliminuje třes rukou a umožňuje naprosto delikátní zákrok. Operovat srdce pomocí systému robotických rukou však může jen ten, kdo podstoupí náročný výcvik. Reportérka MF DNES byla přítomna u výjimečné robotické operaci srdce.

„Velmi se nám to zkomplikovalo, bojujeme o pacientův život.“ Tato věta rozetne soustředěné ticho operačního sálu. Staršímu muži, kterému lékaři už od devíti hodin dopoledne „opravují“ mitrální chlopeň, právě praskla horní dutá žíla. Je těsně před druhou hodinou odpolední.

„Nikdy jsem to nezažil,“ pronese přednosta kardiochirurgické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Jan Vojáček. Zvedne oči od monitoru, odloží brýle a promne unavené oči. „Poraněná horní dutá žíla byla velmi křehká. Těžko říct, kdy se to stalo,“ přemýšlí nahlas o nečekané komplikaci a vysvětluje, že v žíle byla zavedena kromě kanyly pro drenáž ještě kanyla pro odsávání žilní krve a k tomu má pacient už z jiného pracoviště implantovaný kardiostimulátor a defibrilační elektrodu. „Zabírá tam spoustu místa a možná tím se protrhla,“ dodává. 

Fotogalerie

Pacient z Liberecka ale právě není na běžné operaci srdce. Věk a diagnóza z něj učinily kandidáta na robotickou operaci. Ta je miniinvazivní, tedy šetrná, a zkracuje rekonvalescenci. Je to ale také operace, na kterou lékař potřebuje „checklist“. Tedy manuál podobný tomu, jaký mají piloti v kokpitu. „Ráno jsem si ho četl. Je to velmi složité a kroků je moc,“ popisuje Vojáček. Operace totiž sice probíhá ze tří malých vpichů s porty na přední straně pacientova hrudníku, na které se nasadí robotické nástroje, ale při zákroku je zastavené srdce a nepracují ani plíce. Jejich činnost přebírá mimotělní oběh.

Jediný větší otvor na pravé straně hrudníku, kterým je do pacientova těla dobře vidět, využívá během operace jen asistent operatéra, který robotickým rukám ovládaným na dálku hlavním lékařem podává třeba miniaturní goretexové nitě na přichycení prstence, který má za úkol nemocnou chlopeň stabilizovat. 

Všechny pokyny hlavního lékaře je všude na sále výborně slyšet. V konzoli (v ovládacím pultu robotických rukou s monitorem – pozn. red.) je totiž zabudovaný mikrofon. „Já navíc také průběh každé operace z robota nahrávám, aby bylo jasné, jaký byl průběh. Pak se to stáhne a zálohuje,“ prohodí mimoděk u dveří sálu sanitář, který komponenty robota připravuje.

Operace Lindbergh

Úplně na začátku ale byla NASA. Americká vládní agentura pro kosmický program spolu s armádou plánovala operace na dálku na mezinárodní vesmírné stanici, za bojovou linií či na letadlových lodích. Výzkum došel pozoruhodně daleko. Už v roce 2001 chirurgové z New Yorku operovali přes Atlantik pacientku se žlučníkovými kameny, která ležela na sále ve francouzském Štrasburku. Úspěšná, necelou hodinu trvající operace dostala název Lindbergh na počest amerického pilota Charlese Lindbergha, který jako první přeletěl Atlantický oceán.

Současný systém da Vinci přináší novou dimenzi operování. Ten, kdo robota jemnými pohyby ovládá, má jakoby své zápěstí v těle pacienta a prodlouženou rukou jej ohýbá v úhlech, které s běžnými nástroji nemá šanci provést. „Ve velmi malém prostoru můžeme udělat cílený a delikátní zákrok. Navíc se zcela eliminuje třes rukou,“ upozorňuje Vojáček. Jiné je i to, že když lékař „řeže“, robot zároveň i pálí a zastavuje tak jemné vlásečnicové krvácení. Jedinou nevýhodou robota je podle lékařů snad fakt, že při klasické operaci s otevřeným hrudníkem je cítit odpor tkání. „Když propíchnete jehlou tkáň, cítíte její kvalitu. Tady to není, ale je to o zkušenostech. Myslím, že technologie časem takový feedback přinese,“ myslí si Vojáček.

Královéhradecká operace končí, kvůli komplikacím se protáhla na déle než sedm hodin. „Teď vidíte, že chlopeň domyká, nepouští krev zpátky do levé síně, funguje tak, jak má,“ uzavírá v pozdním odpoledni Jan Vojáček.

Vedoucí lékař Oddělení miniinvazivní kardiochirurgie FN v Hradci Králové Marek Pojar

Je náročné naučit se s robotem pracovat?
Je. Než kardiochirurg definitivně sedne ke konzoli a začne sám operovat, musí podstoupit trénink na simulátoru. Musí prodělat výcvik v zahraničí, těch center je víc. Až když má lékař certifikát konzolového chirurga, může sám provádět operace.

Dá se říct, kolik je potřeba tréninkových hodin?
Na simulátoru musíte nasbírat řádově 50 hodin, celkem to trvá dva nebo tři měsíce. Není to omezené hodinami, ale řadou testů, které musíte na simulátoru splnit. Než je splníte na určitý počet bodů pětkrát za sebou, nepustí vás to dál.

Pak se jede do Štrasburku na secvičení, my jsme se byli podívat i jinde v zahraničí. A nakonec na první operace přijede lékař, který už má zkušenosti. Celý systém je poměrně dlouhý a trvá přibližně čtvrt roku.

Je robotická operace těžší než ta klasická s otevřeným hrudníkem
Robotickou operaci musí dělat chirurg, který umí dokonale operovat. Robot umožňuje dělat pohyby uvnitř pacienta, které lidská ruka neumí. Je to velmi sofistikovaný systém, který napodobuje pohyb rukou. Je to prodloužená ruka a dovoluje dělat pohyby, které jsme nedokázali dělat s klasickými endoskopickými nástroji.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz