Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

  11:21aktualizováno  11:21
Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla donedávna považována za rozsudek smrti. Teď pacienty vrací do života malý vpich v tříslech a speciální chlopeň. Metodu katetrové implantace aortální chlopně (TAVI) poprvé provedli v pražském IKEM před deseti lety a počet pacientů operovaných touto šetrnou metodou stále stoupá.

ilustrační snímek | foto: IKEM

Když se nyní pětaosmdesátiletý Petr Riesel objevil v ordinaci svého budoucího operatéra, jeho onemocnění už bylo pokročilé. Trpěl zúžením aortální chlopně, takzvanou stenózou. Onemocněním, jehož prognóza je někdy horší než u nádorových onemocnění.

Fotogalerie

Petr Riesel měl však ještě nemocné obě kyčle, a tak si při chůzi pomáhal holemi. Náhrada kyčelních kloubů by mu sice pomohla, jenže kvůli stenóze ho na ortopedii odmítli operovat. Bylo by to příliš riskantní, operaci by nemusel přežít. „Zúžení aortální chlopně je velmi závažné onemocnění. Pacientova prognóza se rapidně horší a je možnost, že nepřežije následující dva roky. Maxiálně pět let,“ říká vedoucí lékař oddělení intervenční kardiologie Nemocnice Na Homolce Martin Mates. 

Byl to ale právě věk, vysoké riziko u klasické operace a omezená hybnost, co Petru Rieselovi paradoxně „otevřelo dveře“ k výměně srdeční chlopně šetrnou metodou TAVI. K zákroku, který se u nás poprvé provedl před deseti lety a který počátkem dubna podstoupil i pětasedmdesátiletý britský rockový zpěvák Mick Jagger.

Nejde ani rozšlapat

TAVI však není pro každého. Riziko zúžení aortální chlopně stoupá s věkem a nejčastěji postihuje starší 70 let. Jenže ti by už mnohdy klasickou operaci s otevřením hrudníku, zastavením srdce, napojením na mimotělní oběh a otevřením srdečního obalu nemuseli přežít. TAVI jim nabízí jediný vpich a operaci při vědomí. „Zásadní výhody jsou takové, že v naprosté většině jsme schopni výkon provést pouze v místním znecitlivění a během výkonu s pacientem komunikujeme, a tak víme, že je v pořádku,“ popisuje Michael Želízko, vedoucí oddělení intervenční kardiologie IKEM, kde se první výkon před lety prováděl.

Operace srdce v Česku – Počet výkonů metodou TAVI
200979
2011148
2013214
2015361
2017541

Samotná operace není dlouhá, trvá asi hodinu a půl. Do srdce se vpichem v oblasti třísla zavede stehenní tepnou biologická chlopeň, pro laika zvláštní hned z několika důvodů. Vyrábí se totiž pod mikroskopem ze speciálního kosmického materiálu nitinolu a na své kostře nese tisíci a dvěma sty stehy připevněnou živočišnou tkaninu.

Rozhovor

Výroba jedné chlopně trvá dvacet hodin a každá se testuje. Navíc je prakticky nezničitelná, můžete po ní šlapat či skákat, stejně znovu nabude svůj původní tvar. Důležité je to proto, že ji lékaři nejdřív musí zmenšit do průměru pěti a půl milimetru, aby se vešla do katetru, kterým ji do srdce vpraví, a poté se znovu bez poškození rozvinula.

Čas navíc

Petra Riesla metoda TAVI vrátila doslova zpátky do života. „Kdybych nebyl operován, pravděpodobně bych zemřel na infarkt a nemohl bych následně podstoupit ještě dvě operace náhrady kyčelního kloubu,“ vzpomíná na dobu před pěti lety Riesel, pro nejž má však operace ještě jiný, velmi osobní rozměr. Petr Riesel prožil se svým bratrem a maminkou tři a půl roku v koncentračním táboře v Terezíně. „Kdybych umřel v pětasedmdesáti na náhodný infarkt, nic by se nestalo, byl by to čistý průměr. Já jsem ale přišel o dětství, takže mám pocit, že osud mi něco dluží,“ říká muž, který díky operaci už zase pracuje jako psychiatr.

Zúžení aortální chlopně je degenerativní postižení. Jeho podstata je zjednodušeně v tom, že chlopeň funguje jako ventil, jenže ten se zúží a čerpadlo, které čerpá přes tento ventil, začne selhávat. „Příznaky jsou typicky námahová dušnost či bolesti na prsou. Onemocnění se nedá léčit léky,“ upozorňuje Martin Mates.

Loni bylo u nás metodou TAVI ošetřeno přes sedm stovek lidí, 95 procent starších 75 let. Zákrok se provádí v patnácti specializovaných centrech a jeden zákrok stojí přes 640 tisíc korun. Klasická operace s otevřením hrudníku bývá levnější, pohybuje se od 400 do 530 tisíc korun. „Při otevřeném hrudníku se ale nikdy neprovádí jen implantace aortální chlopně, ale vždy se dělá větší výkon, například operace na více chlopních nebo kombinace s bypassem,“ vysvětluje částku mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pro koho je šetrná metoda operace srdce

● Zúžení aortální chlopně je nejčastější chlopenní vadou v dospělosti, vede k přetěžování levé srdeční komory. Nejvíce postihuje lidi starší 70 let věku.

● Po delším bezpříznakovém období se u nemocných objevuje dušnost při námaze, bolesti na prsou, následně přichází kolaps se ztrátou vědomí, srdeční selhání či náhlé úmrtí. Prognóza života je u části pacientů od dvou do pěti let od stanovení diagnózy, přičemž až 30 procent lidí s nějakou vadou není vyšetřeno ani léčeno.

● Poprvé byla chlopeň nahrazena mechanickou protézou v roce 1960, o pět let později už lékaři použili biologickou.

● Metoda TAVI, pomocí které se chlopeň do srdce vpraví přes stehenní tepnu, je vhodná pro pacienty, u kterých je dle lékařů riziko běžné operace střední až vysoké. Vhodná je pro pacienty ve věku nad 70 let, s omezenou hybností či předchozí kardiochirurgickou operací.

● Velkou výhodou je takzvaná miniinvazivita. Pacienta totiž zákrok méně bolí, lépe se mu po něm dýchá, jsou i menší krevní ztráty. Hospitalizace je v řádu dnů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Školáci dostanou pilky i 3D tiskárny. Narychlo se připravuje nový předmět

3D tiskárna ve společnosti Prusa Research.

Přes padesát škol by mělo už po letních prázdninách začít zkoušet novinku. Jejich žákům v rozvrhu přibude předmět...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Najdete na iDNES.cz