Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

  11:21
Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla donedávna považována za rozsudek smrti. Teď pacienty vrací do života malý vpich v tříslech a speciální chlopeň. Metodu katetrové implantace aortální chlopně (TAVI) poprvé provedli v pražském IKEM před deseti lety a počet pacientů operovaných touto šetrnou metodou stále stoupá.

ilustrační snímek | foto: IKEM

Když se nyní pětaosmdesátiletý Petr Riesel objevil v ordinaci svého budoucího operatéra, jeho onemocnění už bylo pokročilé. Trpěl zúžením aortální chlopně, takzvanou stenózou. Onemocněním, jehož prognóza je někdy horší než u nádorových onemocnění.

Fotogalerie

Petr Riesel měl však ještě nemocné obě kyčle, a tak si při chůzi pomáhal holemi. Náhrada kyčelních kloubů by mu sice pomohla, jenže kvůli stenóze ho na ortopedii odmítli operovat. Bylo by to příliš riskantní, operaci by nemusel přežít. „Zúžení aortální chlopně je velmi závažné onemocnění. Pacientova prognóza se rapidně horší a je možnost, že nepřežije následující dva roky. Maxiálně pět let,“ říká vedoucí lékař oddělení intervenční kardiologie Nemocnice Na Homolce Martin Mates. 

Byl to ale právě věk, vysoké riziko u klasické operace a omezená hybnost, co Petru Rieselovi paradoxně „otevřelo dveře“ k výměně srdeční chlopně šetrnou metodou TAVI. K zákroku, který se u nás poprvé provedl před deseti lety a který počátkem dubna podstoupil i pětasedmdesátiletý britský rockový zpěvák Mick Jagger.

Nejde ani rozšlapat

TAVI však není pro každého. Riziko zúžení aortální chlopně stoupá s věkem a nejčastěji postihuje starší 70 let. Jenže ti by už mnohdy klasickou operaci s otevřením hrudníku, zastavením srdce, napojením na mimotělní oběh a otevřením srdečního obalu nemuseli přežít. TAVI jim nabízí jediný vpich a operaci při vědomí. „Zásadní výhody jsou takové, že v naprosté většině jsme schopni výkon provést pouze v místním znecitlivění a během výkonu s pacientem komunikujeme, a tak víme, že je v pořádku,“ popisuje Michael Želízko, vedoucí oddělení intervenční kardiologie IKEM, kde se první výkon před lety prováděl.

Operace srdce v Česku – Počet výkonů metodou TAVI
200979
2011148
2013214
2015361
2017541

Samotná operace není dlouhá, trvá asi hodinu a půl. Do srdce se vpichem v oblasti třísla zavede stehenní tepnou biologická chlopeň, pro laika zvláštní hned z několika důvodů. Vyrábí se totiž pod mikroskopem ze speciálního kosmického materiálu nitinolu a na své kostře nese tisíci a dvěma sty stehy připevněnou živočišnou tkaninu.

Rozhovor

Výroba jedné chlopně trvá dvacet hodin a každá se testuje. Navíc je prakticky nezničitelná, můžete po ní šlapat či skákat, stejně znovu nabude svůj původní tvar. Důležité je to proto, že ji lékaři nejdřív musí zmenšit do průměru pěti a půl milimetru, aby se vešla do katetru, kterým ji do srdce vpraví, a poté se znovu bez poškození rozvinula.

Čas navíc

Petra Riesla metoda TAVI vrátila doslova zpátky do života. „Kdybych nebyl operován, pravděpodobně bych zemřel na infarkt a nemohl bych následně podstoupit ještě dvě operace náhrady kyčelního kloubu,“ vzpomíná na dobu před pěti lety Riesel, pro nejž má však operace ještě jiný, velmi osobní rozměr. Petr Riesel prožil se svým bratrem a maminkou tři a půl roku v koncentračním táboře v Terezíně. „Kdybych umřel v pětasedmdesáti na náhodný infarkt, nic by se nestalo, byl by to čistý průměr. Já jsem ale přišel o dětství, takže mám pocit, že osud mi něco dluží,“ říká muž, který díky operaci už zase pracuje jako psychiatr.

Zúžení aortální chlopně je degenerativní postižení. Jeho podstata je zjednodušeně v tom, že chlopeň funguje jako ventil, jenže ten se zúží a čerpadlo, které čerpá přes tento ventil, začne selhávat. „Příznaky jsou typicky námahová dušnost či bolesti na prsou. Onemocnění se nedá léčit léky,“ upozorňuje Martin Mates.

Loni bylo u nás metodou TAVI ošetřeno přes sedm stovek lidí, 95 procent starších 75 let. Zákrok se provádí v patnácti specializovaných centrech a jeden zákrok stojí přes 640 tisíc korun. Klasická operace s otevřením hrudníku bývá levnější, pohybuje se od 400 do 530 tisíc korun. „Při otevřeném hrudníku se ale nikdy neprovádí jen implantace aortální chlopně, ale vždy se dělá větší výkon, například operace na více chlopních nebo kombinace s bypassem,“ vysvětluje částku mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pro koho je šetrná metoda operace srdce

● Zúžení aortální chlopně je nejčastější chlopenní vadou v dospělosti, vede k přetěžování levé srdeční komory. Nejvíce postihuje lidi starší 70 let věku.

● Po delším bezpříznakovém období se u nemocných objevuje dušnost při námaze, bolesti na prsou, následně přichází kolaps se ztrátou vědomí, srdeční selhání či náhlé úmrtí. Prognóza života je u části pacientů od dvou do pěti let od stanovení diagnózy, přičemž až 30 procent lidí s nějakou vadou není vyšetřeno ani léčeno.

● Poprvé byla chlopeň nahrazena mechanickou protézou v roce 1960, o pět let později už lékaři použili biologickou.

● Metoda TAVI, pomocí které se chlopeň do srdce vpraví přes stehenní tepnu, je vhodná pro pacienty, u kterých je dle lékařů riziko běžné operace střední až vysoké. Vhodná je pro pacienty ve věku nad 70 let, s omezenou hybností či předchozí kardiochirurgickou operací.

● Velkou výhodou je takzvaná miniinvazivita. Pacienta totiž zákrok méně bolí, lépe se mu po něm dýchá, jsou i menší krevní ztráty. Hospitalizace je v řádu dnů.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Ve 13 obcích dnes volí nové zastupitele, volební účast je zatím různá

Lidé ve 13 obcích znovu rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast je různá, někde přišla zatím pětina...

Odbory projednají s Babišem růst mezd ve veřejné sféře, existují dva návrhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné sféře. Odborový předák...

Masivní migrační vlna se nečeká, přesto hranice brání technika za 400 milionů

Lustrační kufry, detektory tlukotu srdce či schengenbusy. To všechno má k ochraně státních hranic cizinecká policie k...

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid bude možné čerpat až 150 milionů

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...