Podle českého policejního prezidenta Martina Vondráška ale nejsou kontroly na hranicích s Německem na pořadu dne a podle něj policie provádí namátkové kontroly na dálnicích D8 a D7.
Vondrášek mimo jiné po jednání se svým spolkovým protějškem zmínil, že situaci na hranicích s Německem nepovažuje za kritickou. „Jako příklad uvádím Slovensko, tam jsme vrátili 970 migrantů, nelegálních příchodů do Německa máme ze všech zemí nejméně,“ uvedl Vondrášek.
Vondrášek zároveň podotkl, že o nutnosti kontrolovat vnitřní hranice Schengenu mluvil s ministrem vnitra už před delší dobou. „Nevím, jak se situace vyvine, ale ostatní státy, které sousedí s Německem, mají počet migrantů dalekosáhle vyšší, než jak je tomu u České republiky. Proto považuji kontrolu vnitřních hranic za nutnou, až když veškeré další prostředky spolupráce dojdou,“ řekl policejní prezident.
Německo chystá stálé hraniční kontroly, policii chce mít také u sousedů![]() |
„Musíme bezpodmínečně zastavit převaděče, neboť kvůli maximálnímu zisku dávají všanc lidské životy. Proto spolková policie okamžitě začíná s dodatečnými flexibilními kontrolami v klíčových místech pašeráckých tras na hranicích s Českem a Polskem,“ řekla spolková ministryně vnitra Faeserová.
„Tyto dodatečné kontroly rozšíří skrytá pátrání, která jsme už v posledních měsících zintenzivnili. Tak bude spolková policie s početným personálem zastoupena v celém pohraničí. Můj cíl je vyvinout maximální tlak na převaděče, a ochránit tak životy lidí, kteří jsou pašováni přes hranice často bez vody a přístupu k čerstvému vzduchu,“ uvedla.
Německo tak prozatím nezavede stacionární kontroly po vzoru těch, které na vybraných místech provádí od roku 2015 na pomezí s Rakouskem. Zavedení takových kontrol ale Faeserová nevylučuje, v minulosti je opakovaně označila za poslední možnost.
Skutečnost, že kontroly už začaly, potvrzuje i Jaroslav Trojan, který pracuje v Bavorsku u města Freyung v jedné z tamních fabrik.
„Na Strážném zastavuji zejména dodávky, prohlížejí nákladový prostor a vytipovávají si vozidla s českou, polskou nebo jinou mezinárodní značkou. Ta, která mají německou SPZ, nechávají projíždět bez kontroly,“ popsal Trojan pro MF DNES.
Na běžný život nebudou mít kontroly vliv
Ačkoli nově ohlášené dodatečné kontroly nebudou mít povahu stálých hraničních kontrol, musí se řidiči při cestě do Německa z Polska a Česka připravit na možná zdržení. Místa prohlídek nelze předem určit, protože se budou často měnit. Hlídky budou přímo na hranici a také v pohraničním regionu.
Spolková policie se bude zajímat nejen o doklady, ale může nahlížet i do kufrů aut a ložných prostorů dodávek a nákladních aut. Očekávat lze zesílenou ostrahu ve vlacích a na nádražích v pohraničí. Podle Faeserové chce policie postupovat bez zbytečných dopadů na přeshraniční provoz.
Obnovení kontrol hranic a německé policisty v Česku žádá německá ministryně![]() |
„Chceme flexibilními a mobilními kontrolami na střídavých místech zabránit pašerákům v jejich činnosti. Zároveň chceme, aby kontroly měly na běžný život, obyvatele a hospodářství co nejmenší dopad,“ řekla. Kolik spolkových policistů Německo do pohraničí vyšle, Faeserová s ohledem na boj proti převaděčům neupřesnila, budou to však stovky dodatečných policistů.
Ministryně rovněž řekla, že Berlín na zesílených kontrolách spolupracuje s regiony i se sousedy. „S našimi sousedními státy Českem a Polskem a spolkovými zeměmi Saskem a Braniborskem jsme kvůli těmto dodatečným opatřením v těsném kontaktu,“ prohlásila. Dodala, že Německo má štěstí, že Česko a Polsko jsou ochotné spolupracovat.
Migrace vrací hraniční kontroly. Poláci ohlídají Slováky, Němci zase Čechy![]() |
Faeserová zároveň varovala, že bez společného postupu celé Evropské unie není boj proti převaděčům a nelegální migraci možný. „Pokud nezvládneme lépe chránit naše vnější hranice, tak jsou otevřené hranice uvnitř EU v nebezpečí. Bojujeme za to, aby uvnitř EU zůstaly hranice otevřené, potřebujeme k tomu ale jednotné evropské azylové řešení. Jinak je schengen ohrožen,“ řekla o unijním schengenském systému vnitřních hranic bez kontrol.
Faeserová je pod tlakem regionů a konzervativní opozice, aby zastavila nelegální migraci. Do konce srpna v zemi požádalo o azyl 204 000 lidí. Očekává se, že do konce roku může být takových žádostí až 400 000.