Křetínský odmítl daňové úniky. Na seznamu je i žena spojovaná s Rittigem

  15:08aktualizováno  15:08
Miliardář Daniel Křetínský, který se ocitl s dalšími 282 Čechy na seznamu v kauze Panama Papers, odmítl, že by využíval daňové ráje. Jedním ze zveřejněných jmen je i Čechošvýcarka Jana Lütken, která například figuruje v kauzách lobbisty Iva Rittiga.

Podnikatel Daniel Křetínský | foto:  Michal Šula, MAFRA

Křetínský podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu Panama Papers podílí, vlastní firmu na Britských Panenských ostrovech. To sice podnikatel prostřednictvím mluvčího Energetického a průmyslového holdingu Daniela Častvaje potvrdil, tato společnost ale podle něj pouze vlastní jachtu.

Panama Papers

„Daniel Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá žádné nelegální nebo neetické postupy v oblasti daňového plánovaní,“ uvedl Častvaj v pondělní tiskové zprávě.

„Vlastnická struktura EPH, EP Industries, Czech News Center a všech dalších společností je plně transparentní, u všech firem jsou jasně uveřejnění finální vlastníci. Daniel Křetínský nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník veden, to znamená, že nevyužívá žádné trusty nebo netransparentní vlastnické struktury,“ doplnil Častvaj.

Vyjádření Jany Lütken

Jana Lütken sdělila prostřednictvím své právní zástupkyně, že pracuje jako „Treuhänder“ neboli fiduciář, což je ve Švýcarsku zcela legální povolání s nutností mít požadované (a velice náročné) vzdělání a praxi z oboru financí. Jde o pozici, ve které daná osoba dohlíží na kompletní spravování majetku, popř. zastupuje klienty v různých úředních záležitostech. Tato činnost je přísně kontrolována ze strany místních úřadů a je těžko představitelné, že by se mohla Jana Lütken dopouštět čehokoliv nezákonného. Jany Lütken v databázi Panama Papers nefiguruje, je zmíněna jen v korespondenci zaměstnanců Mossack Fonseca.

V databázi Panama Papers je i nejbohatší Čech Petr Kellner, který má podle zmíněného centra s manželkou několik firem rovněž na Britských Panenských ostrovech. „Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech,“ uvedla skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.

Dokumenty zmiňují také Radovana Krejčíře, který byl nedávno v Jihoafrické republice odsouzen mimo jiné za pokus o vraždu na 35 let (více čtěte zde).

Data bude v Česku analyzovat Generální finanční ředitelství. „Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ řekl serveru ihned.cz vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun. Úřad o data již požádal německé novináře.

Lütken vedla Cokeville Assets, působila i na Slovensku

Janu Lütken řadí České centrum pro investigativní žurnalistiku mezi nejoblíbenější české bílé koně, kteří mají po světě stovky firem, ve kterých figurují jako ředitelé. V Česku je její jméno v poslední době nejčastěji slyšet u soudu s Rittigem a dalšími obžalovanými z tunelování společnosti Oleo Chemical.

„Cokeville Assets - to byla firma, která nenabírala z ulice. Že neměla zaměstnance? Práce byla vykonávaná námi řediteli, mnou a paní Lütken,“ vysvětloval u soudu obžalovaný Petr Kmeť. Právě Cokeville Assets podle obžaloby vyplácela Rittiga a jejím prostřednictvím byla společnost Oleo Chemical tunelována.

Dokumenty Panama Papers

Dokumenty pocházejí z interních záznamů firmy Mossack Fonseca a týkají se období 1977 až 2015. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených touto společností.

Čeští politici ale mezi lidmi ze seznamu podle centra nejsou. „Má několikaletá zkušenost mi říká, že v tomto směru jsou čeští politici velmi mazaní. Zatímco v Rusku nebo v Číně jim nevadí oslovovat podobné firmy jako je Mossack Fonseca napřímo a podepisovat dokumenty, tak čeští politici se často schovají za akcie na doručitele a ještě neoslovují nikoho přímo, posílají prostředníky, primárně právníky,“ řekla serveru Lidovky.cz Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Státní zástupce Adam Borgula žádá, aby Lütken přijela ze Švýcarska svědčit. Zatím není jasné, zda se dostaví a vysvětlí, co přesně v Cokeville Assets dělala.

Jméno Jany Lütken se objevilo v českých médiích už v roce 2010. Tehdy tajemná firma Alseda Data s nejasnými majiteli v konsorciu s Telefónikou O2 soutěžila o desetimiliardovou zakázku polostátní firmy ČEZ. Ukázalo se, že za Alesdou je firma Eurozeta, v jejímž čele stála opět dvojice Lütken a Kmeť (více čtěte zde). Lütken byla i šéfkou firmy Mavex Group, která půjčovala na vilu matce bývalého šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka.

Lidové noviny pátraly po minulosti Lütken a zjistily, že žena, která se za svobodna jmenovala Řibřidová, v roce 1986 dokončila studium na Obchodní fakultě Vysoké škole ekonomické v Praze. Ve stejném roce byl u Státní bezpečnosti v Praze zaregistrován svazek s číslem 42763, podle kterého se stala kandidátkou tajné spolupráce s krycím názvem „Aneta“. Její spis byl v roce 1989 skartován. Posléze se žena provdala za Dána Christiana Lütkena a usadila se ve Švýcarsku.

Legální, či nelegální?

Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží.

Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Společnost Mossack Fonseca se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Janu Lütken znají také na Slovensku. Skandál s prodejem emisních povolenek stál v roce 2008 křeslo některé ministry. Lütken tehdy stála za společností Interblue Group, které slovenská vláda prodala přebytečné povolenky neobvykle levně.

S touto kauzou je spojena i další žena, která figuruje na seznamu Panama Papers - slovenská právnička Zuzana Herichová. I ona měla podle už dřívějších informací slovenských médií zakládat celou řadu firem „na klíč“. Mimo jiné společnost Ibertax - součást konsorcia, které na Slovensku získalo státní zakázku na zavedení elektronického mýta za více než 850 milionů eur.

Mezi oblíbené české bílé koně patří podle Panama Papers i Petr Malivánek. Stejné jméno se podle dřívějších informací Lidových novin objevilo v souvislosti s pádem záložny WPB. Malivánek měl být jedním z členů vedení skupiny, který se podílel mimo jiné na umělém navyšování kapitálu záložny prostřednictvím přeposílání peněz přes několik zahraničních účtů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz