Největší únik tajných dokumentů v historii před několika hodinami odhalil, že desítky vysokých politických činovníků ukrývají své jmění v daňových rájích pod patronací společnosti Mossack Fonseca. V popředí uniklých dokumentů jsou jména ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, islandského premiéra Sigmundura Davíð Gunnlaugssona či někdejších premiérů Kataru a Jordánska.
Panama PapersCelkem uniklo 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytů dat pocházejících z interní databáze Mossack Fonseca. Data z dokumentů budou postupně zveřejňována v následujících dnech. Jde o jeden z největších případů svého druhu - větší než únik diplomatické komunikace zveřejněné serverem WikiLeaks v roce 2010 nebo tajných zpravodajských dokumentů, které v roce 2013 předal novinářům Edward Snowden. |
Na seznamu se objevuje také jméno Sergeje Roldugina. Ten na první pohled příliš pozornosti nebudí. Při zakládání bankovních účtů ve Švýcarsku a Lucembursku se v minulosti zaručoval, že není veřejně činnou osobou ani obchodníkem. Na účtech v daňových rájích přitom podle uniklých dokumentů nashromáždil kolem sta milionů dolarů. Jak je možné, že profesionální čelista disponuje takovým jměním, navíc dovedně ukrytým v offshoreových firmách?
Odpověď je zřejmá při pohledu na okruh blízkých Rolduginových známých, mezi kterými dominuje ruský prezident Vladimir Putin. Ruskému vladaři představil jeho současnou manželku Ljudmilu a je kmotrem jeho nejstarší dcery Marii, připomíná server The Guardian. Putin ho na oplátku jmenoval uměleckým ředitelem petrohradského Státního muzea divadla a hudby.
Zřejmě i s pomocí Putina v minulosti, navzdory svým tvrzením o tom, že se nepohybuje v obchodní sféře, investoval do akcií největší ruské televizní reklamní společnosti Video International. Vlastní také minoritní počet akcií výrobce ruských nákladních automobilů Kamaz a drží 3,2 procenta podílů v bance Rossija.
Jachta za miliony a investice do lyžování
Banku vede Jurij Kovalčuk přezdívaný „Putinův bankéř“, který podle Panama Papers převedl z jejích účtů prostřednictvím Ruské komerční banky se sídlem na Kypru jednu miliardu dolarů na speciální offshoreovou společnost Sandalwood Continental. Peníze na účet této společnosti putovaly v podobě blíže neupřesněných půjček. Z těchto peněz později společnost Sandalwood Continental koupila mimo jiné jachtu v hodnotě šesti milionů dolarů, která posléze putovala do přístavu v Petrohradu.
V roce 2010 a 2011 Sandalwood Continental poskytla tři půjčky v celkové výši 11,3 milionu dolarů. Peníze putovaly na účet další offshoreové společnosti s názvem Ozon. Ta vlastní lyžařský resort Igora v leningradském regionu a nespravuje ji nikdo jiný než Kovalčuk. Resort je přitom druhým domovem Putina, který je i patronem celého rozhlehlého areálu. Osmnáct měsíců po lukrativní půjčce Putin resort využil i pro svatbu své dcery Kateřiny.
Islandský premiér nedokázal novinářům vysvětlit skrývání svých příjmů a raději z rozhovoru utekl:
Mubarak, Messi a Jackie Chan. Seznamy Panama Papers vydaly další jména |
O samotném jmění Vladimira Putina se vedou dlouhé debaty. V roce 2007 se objevily zprávy, že vlastní majetek v hodnotě 40 miliard dolarů. O tři roky později pak uniklá komunikace amerických diplomatů tvrdila, že ruský prezident formálně vlastní jen minimální majetek. Většinu jeho jmění měl údajně rozložit na svou nejbližší rodinu a přátele.
Na ty však v roce 2014 po ruské anexi Krymu dopadly sankce EU a Spojených států. Na sankčních seznamech se objevil i Kovalčuk, údajně kvůli těsnému napojení na nejvyšší politické kruhy. Jeho hlavní offshoreová akvizice Sandalwood Continental ukončila činnost už na sklonku roku 2012. Nahradil ji jiný subjekt s názvem Ove Financial Corp.
Jedna ze společností navázaných na Ove Financial Corp patřila nedávno zesnulému Michailu Lesinovi, který stál v minulosti například u založení stanice Russia Today a s Putinem ho pojily velmi dobré vztahy. Lesin zemřel za nevyjasněných okolností loni v listopadu v hotelovém pokoji ve Washingtonu (více o jeho smrti zde).
Putinův mluvčí: Jde o snahu zastínit ruský úspěch v Sýrii
Z Okolí Putina se dosud k situaci ohledně Panama Papers obšírněji vyjádřil pouze prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Podle něj je únik materiálů jen snahou zastínit úspěchy ruských sil v Sýrii, kde pomohly vládním jednotkám k obratu ve válce a k dobytí Palmýry (více zde).
„Informační útoky se zaměřují i na zahraniční publikum. Je zjevné, že mimo (Rusko) dosáhla putinofobie takové míry, že se nesmí dobře hovořit o Rusku a jeho úspěších. O Rusku se musí hovořit špatně, a to hodně. Když nic nemají, tak si to vymyslí,“ usoudil Dmitrij Peskov. Nová odhalení ale podle něj neobsahují „nic konkrétního, ani nic nového“.
Křetínský odmítl daňové úniky. Na seznamu je i žena spojovaná s Rittigem |
Už minulý týden, tedy před zveřejněním Panama Papers, se k podezření z daňových úniků odmítl vyjádřit Rodulgin. „Upřímně ještě nejsem připravený to jakkoli komentovat. Je to vskutku delikátní téma. S tímto typem byznysu jsem se propojil kdysi dávno. Ještě před perestrojkou. Prostě se to stalo. Pak začaly věci růst,“ sdělil Rodulgin.
Právní zástupci ředitele banky Rosijja Kovalčuka uvedli, že všechny informace o aktivitách banky byly v minulosti veřejné. „Nechápeme, proč panu Kovalčukovi pokládáte takové otázky,“ odvětili na dotazy novinářů ohledně zapojený Kovalčuka do pochybných finančních aktivit.
Podle americké politoložky Karen Dawishaové je nepředstavitelné, aby blízké okolí Putina zbohatlo bez vědomí ruského prezidenta. „Bere si, co se mu zlíbí. Když jste prezidentem Ruska, nepotřebujete psané smlouvy. Vy jste totiž zákon,“ myslí si Dawishaová.
Spolumajitel firmy Mossack Fonseca odmítá jména z Panama Papers:
Podívejte se na grafiku osobností zapletených do Panama Papers: