Během týdne sice poslaly své nápady už dva tisíce lidí – avšak podle očekávání jsou to v naprosté většině příznivci Topolánkovy strany. Kdyby jejich připomínky v pražském Albatrosu, sídle volebního štábu ODS, vyslyšeli a opravdu dali do programu, strana by se posunula ještě víc doprava.
MF DNES se s částí zaslaných připomínek seznámila.
"Zvýšit poplatky za pobyt na oddělení, doma přece spotřebuje každý daleko více peněz," žádá například Alexandra Kracíková zvýšení šedesátikorunového poplatku za den v nemocnici.
"Poplatky bych ponechal všem, i dětem. Třicet korun nikoho nezabije," píše zase Michal Politzer.
Poplatky sice možná nikoho "nezabijí", avšak rozjetou kariéru dvanácti modrých hejtmanů zničit dokázaly. Právě kvůli placení u lékaře loni v říjnu ODS prohrála volby a v krajích převzala vládu ČSSD. Proto je naprosto vyloučené, že by se slovo poplatky znovu objevilo v programu.
Poplatky přece nikoho nezabijí
"To rozhodně ne. Spíše přemýšlíme nad jiným způsobem, jak regulovat návštěvy u lékaře," míní stranický expert na zdravotnictví Boris Šťastný.
Vyhovět přáním vyznavačů pravicové politiky je navíc pro ODS zbytečné. Nemá cenu přesvědčovat přesvědčené. Tito lidé budou nejspíš partaj volit, i když neuvidí své nápady v definitivní verzi programu zveřejněné na konci srpna. Ti, kteří by ještě přitvrdili, nanejvýš "utečou" ke Schwarzenbergově TOP 09.
Při tradičně těsných volebních výsledcích půjde ve volebním klání spíš o hlasy nerozhodnutých, vlažných voličů. A ty žádné ortodoxní pravicové nápady rozhodně nepřesvědčí.
"Nikdy jsme neříkali, že sto procent připomínek dáme do programu. Je to pro nás důležitá zpětná vazba. Ujištění, co děláme dobře, a inspirace, co nám uniklo," říká místopředseda ODS a šéf volebního štábu Ivan Langer.
Když už se v zaslaných poznámkách nějaká kritika objevila, tak "zprava" – výčitky kvůli nedodržování slibů. Třeba ohledně přebujelé byrokracie.
"Místo zajišťování zakázek musí podnikatel běhat po státní správě. Nejvíce tím trpí malé firmy a živnostníci," píše Andrea Krulišová.
Několik málo připomínek se do programu nakonec dostane. Například volání matek po zvýhodnění zkrácených pracovních úvazků. V ODS také uvažují o takzvaných daňových asignacích, kdy lidé mohou rozhodnout, kam pošlou část svých daní. To je věc, kterou zakladatel strany Václav Klaus v 90. letech vehementně odmítal.
Častá byla také kritika zneužívání sociálních dávek, takže v programu se zřejmě objeví zavedení poukázek místo hotovosti. Systém výplaty dávek pomocí poukázek už zkoušejí radnice v několika městech.