O Klausově účasti na summitu ve skutečnosti uvažoval i odstupující premiér Mirek Topolánek.

O Klausově účasti na summitu ve skutečnosti uvažoval i odstupující premiér Mirek Topolánek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bude summit EU řídit Klaus? Evropa je z toho nervózní

  • 403
Mnoho politiků v Evropské unii je nervózních z toho, že červnový summit členských zemí by mohl řídit český prezident Václav Klaus. Bude se totiž jednat i o Lisabonské smlouvě a o boji proti globálnímu oteplování - tedy o tématech, v nichž Klaus stojí proti většině Evropské unie.

Klaus smlouvu o novém fungování Evropské unie zásadně odmítá. A s většinou evropských politiků se neshodne ani na tom, že je nutné bojovat s klimatickými změnami.

V souvislosti s Lisabonskou smlouvou budou evropští politici jednat o tom, jaké záruky mohou nabídnout Irsku před opakovaným referendem. Dalším důležitým bodem programu má být jednání o případném nástupci šéfa Evropské komise Josého Barrosa.

Václav Klaus pojede na summit, který je svolán na 18. a 19. června, společně s novým premiérem překlenovací vlády Janem Fischerem. Informaci, že se tak prezident skutečně rozhodl, potvrdily MF DNES zdroje blízké Pražskému hradu. Podle nich Klaus o tom s Fischerem hovořil už téměř před 14 dny.

Buď prezident Klaus, nebo premiér Fischer by také měli zasedání řídit.

"Dosud jsme tuto otázku neřešili. Musíme se ale domluvit tak, aby Česká republika byla schopna vést jednání tak, aby byla zachována agenda, která už byla dohodnuta předtím," řekl Jan Fischer.

O tom, jak se v EU českého prezidenta obávají, psal na svém blogu mimo jiné i šéf bruselské kanceláře britského listu Financial Times Tony Barber.

"Kdyby se objevil jen náznak toho, že se chystá narušit summit, ostatní šéfové zemí EU by prostě schůzku odložili na dobu, až předsednictví převezmou Švédové," napsal.

Dělají z něj strašáka...

Zdá se, že někteří politici a úředníci z Bruselu si sami vyrábějí z Klause permanentního strašáka. O účasti prezidenta na tomto očekávaném summitu původně uvažoval i končící premiér Mirek Topolánek.

"V dobách mírových jsem i já počítal s účastí Václava Klause na tomto summitu, ale s tím, že já bych řídil jednání. Teď už to není můj problém, jde o dohodu premiéra s prezidentem," řekl v neděli Topolánek MF DNES.

Odstupující ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra z ODS by se však obával toho, pokud by česká hlava státu summit řídila:

"Jeho zájem mě nepřekvapuje, své ambice nikdy neskrýval a chce využít oslabené vlády. Systémově to ale není dobré, na Evropskou radu by měl jet jen premiér, agenda vždy souvisí přímo s činností vlády."

... a on ovlivní jen atmosféru

Jenže toho, že by Klaus skutečně prosadil proti politikům EU svoje názory, se čeští diplomaté neobávají. To se mu prý rozhodně nepodaří, ale může narušit některými svými výroky celou atmosféru schůzky.

"Závěry summitu se připravují dlouho dopředu a na jednání se pak o nich vedou složitá a těžká jednání. A přijímají se konsenzem. Pokud jeden něco navrhne, musí s tím ostatních 26 zemí souhlasit. Extrémní názor se důrazně zjemní, aby s tím ostatní mohli souhlasit. Výsledkem je pak původní návrh v lehčí podobě," popisuje obvyklý průběh vrcholných jednání nejmenovaný český úředník.

Situaci, ve které se bude Klaus na summitu v Bruselu nacházet, ovlivní také výrazně český Senát, který má první květnový týden hlasovat o Lisabonské smlouvě. Pokud ji schválí, Klaus nebude mít ani jako předsedající možnost více ovlivňovat to, co bude nabízeno Irům před jejich referendem.

"Češi jsou nyní předsednickou zemí a my si myslíme, že to zvládnou. Nebudeme spekulovat o tom, co se může nebo nemůže stát," řekla k tomu včera mluvčí švédského zastoupení v Bruselu Elisabeth Dalén Jonssonová. Švédové přebírají předsednictví od července.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video