Brožíka v NKÚ nechci, říká Havel

  15:48aktualizováno  15:48
Mezi Hradem a šéfem ODS se rozhořívá další spor. Prezident Václav Havel nesouhlasí s nominací Františka Brožíka (ČSSD) na viceprezidenta a Lubomíra Voleníka prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Předsedovi sněmovny Václavu Klausovi poslal Havel dopis, v němž mu oznamuje, že nominace nynějším parlamentem do vedení NKÚ považuje za předčasné. "Vedení NKÚ by měla zvolit až nová dolní komora, která vzejde z voleb," píše Havel. Klaus s Havlovým názorem nesouhlasí.

Poslancům zprávu oznámil šéf sněmovny. "Poslanecká sněmovna zcela legitimně v patřičné chvíli o této věci rozhodla, a proto musím ještě zvážit, jak odpovědět na tento dopis," řekl.

Brožík si myslí, že proti jeho kandidatuře do vedení NKÚ není hlavně Václav Havel, ale spíše úředníci, kteří ho obklopují: "Já si myslím, že to není z pana prezidenta, že to je bohužel zase jenom z úředníků a z byrokracie, která okolo toho funguje."

Pro Brožíka je Havlův postup nepochopitelný. Podle něho prezident v dopise napsal, že nominace by měly odrážet nové politické poměry po parlamentních volbách, a proto to přísluší nové sněmovně.

"Věci, které se v tomto dopise uvádějí, svým způsobem odporují apolitičnosti NKÚ," uvedl.

Právníci Hradu: Brožík nemá v NKÚ co dělat
Brožíkovo i Voleníkovo jmenování podléhá podpisu prezidenta republiky. Právní oddělení prezidentské kanceláře, které prezidentovi připravuje podklady, má však především k Brožíkovi zásadní výhrady.

"Zatím jsem ve fázi shromaždování podkladů pro své rozhodnutí," odpověděl na konci května prezident Václav Havel na otázku MF DNES, zda Brožíka do funkce schválí.

"Je to strašné bezpráví. Je to sprosťárna. Schválit takového člověka do funkce, ve které jsou vyžadovány mimořádné morální kvality, to je vrchol," kritizuje rozhodnutí sněmovny ředitelka právního odboru Hradu Brigita Chrastilová.

Brožík porušil zákon, tvrdí právnička
O tom, že prezidentovi lidé Brožíkovi nevěří, informoval poprvé týdeník Respekt. "Samozřejmě nevím, co pan prezident udělá, ale podklady ode mne má. Tenhle expert, Brožík se jmenuje, porušil zákon, a proto v NKÚ nemá co dělat," tvrdí Chrastilová.

Své stanovisko ředitelka založila mimo jiné na skutečnosti, že Brožík jako poslanec neodevzdal majetkové přiznání. Jelikož to poslancům zákon ukládá, Brožík jej podle ní jednoznačně porušil, což je s výkonem funkce v NKÚ neslučitelné.

"Podmínek je celkem šest. Sněmovna je při rozhodování také měla vzít v úvahu. To, že tak neučinila, je výsledek opoziční smlouvy. Prostě se dohodli, že si rozdělí určitá místa," míní Chrastilová.

Zároveň zpochybňuje, zda má vůbec současná sněmovna mandát jmenovat nové šéfy NKÚ. Mandát současného vedení kontrolního úřadu totiž končí 8. července, tedy v době, kdy už nynější sněmovna nebude existovat. "Ať mě třeba vyhodí. Ale nedokážu si představit, že by Brožík byl v takové funkci," říká Chrastilová.

Brožík dostal funkci v NKÚ
Brožík získal funkci hlasy poslanců koncem dubna. Měl by ji vykonávat dalších devět let.

Pro Brožíka je to dobrá zpráva: v nadcházejících volbách do sněmovny totiž kandiduje až z pátého místa západočeské kandidátky ČSSD a jeho šance na zvolení nejsou velké.

Už před časem Brožík v MF DNES zadoufal, že by se v případě nezvolení "našlo něco ve státní správě". Z kandidátky však zatím odstoupit nehodlá: "Volbám stále dávám prioritu. Do kampaně jsem investoval značné množství prostředků a hlasy pro mě jsou i hlasy pro ČSSD," říká Brožík. S novým místem je spokojen: "Umožnilo by mi to vrátit se k původní profesi, po škole jsem působil na okresním úřadě."

NKÚ patří mezi nejdůležitější nezávislé instituce v zemi: kontroluje, jak stát a jeho úřady nakládají s penězi daňových poplatníků. Brožíka podle jeho slov na druhou nejvyšší funkci v NKÚ kvalifikuje deset let strávených ve sněmovně a v jeho hospodářském výboru.

Úplně stejně o Brožíkových předpokladech mluví šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka i místopředseda ODS Petr Nečas: "Volil jsem pana Brožíka, jde o člověka, který se dlouhodobě věnoval ekonomice a je schopen určitého nadstranického nadhledu," říká Nečas, který - ve shodě se Sobotkou - odmítá, že Brožíkova volba je výsledkem dohod smluvních stran. Sněmovna včera totiž volila i prezidenta NKÚ. Zůstal jím člen ODS Lubomír Voleník.

"Pan Voleník je tak výraznou osobností, že jsme nepotřebovali žádnou dohodu uzavírat," říká Nečas. A Sobotka dodává: "Došlo prostě ke konsensu."

Voleník si skutečně za devět let v čele NKÚ získal mezi všemi stranami pověst nestranného a razantního odborníka.

Pro Brožíka to může být problém: už proto, že v nedávné minulosti měl se zákony, na které má teď dohlížet, problém. Před dvěma lety neodevzdal majetkové přiznání, v němž měl uvést své statisícové vedlejší příjmy z ČEZ a Fondu národního majetku. "Asi se to někde ztratilo," vysvětloval to Brožík. "To ani nevím, starám se jen o svá přiznání," říká Nečas.

Brožíkovo zvolení se nelíbí poslancům Koalice. "Je to hrubá chyba sněmovny, ne kvůli osobě Brožíka, ale kvůli tomu, že do NKÚ, který se podařilo vybudovat nezávisle, vstupuje jeden z nejvyšších činitelů politické strany," tvrdí Kasal.

Přitom v roce 1993 při prvním obsazování NKÚ se posty na tomto úřadě rozdělovaly také podle stranického klíče, a to zejména mezi ODS, ODA a lidovce. Brožíka musí do funkce ještě jmenovat prezident.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Najdete na iDNES.cz