Bok žádá opakovat volbu ombudsmana. Vadí mu účast soudkyně Brožové

  13:51aktualizováno  13:51
Červencová volba ombudsmana byla podle neúspěšného kandidáta Johna Boka neregulérní, a to kvůli kandidatuře Ivy Brožové. Ta se podle něj jako soudkyně a předsedkyně Nejvyššího soudu o funkci nemohla ucházet. Bok proto podal stížnost k Ústavnímu soudu, který se bude volbou, v níž poslanci nového ochránce práv nevybrali, zabývat.

Kandidáti na ombudsmana před neúspěšnou volbou - John Bok, Anna Šabatová, Eva Dundáčková a Iva Brožová. | foto: ČTK

Politický aktivista Bok požádal Ústavní soud také o to, aby vydal předběžné opatření, jímž by zamezil nové volbě ombudsmana, dokud nebude stížnost projednána. Soud má podle něj vrátit situaci do původního stavu před první volbou, která by se tak opakovala, ovšem bez Brožové.

John BokBok se nebojí toho, že stížnost zdrží a zkomplikuje výběr nového ombudsmana. Podle něj jde o principy. "Buď se budou dodržovat zákony, nebo budeme uvažovat o tom, jestli se něco udělá rychleji nebo pomaleji," řekl.

Ministrovi kandidatura Brožové nevadila

Bok, podobně jako někteří politici, zpochybňoval volitelnost Brožové už před hlasováním v Poslanecké sněmovně. Brožová jim oponovala tím, že pokud by byla zvolena, okamžitě na post předsedkyně Nejvyššího soudu rezignuje a ministr spravedlnosti ji zároveň dočasně zprostí výkonu funkce soudce. Kandidaturu Brožové označil za bezproblémovou i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Brožová nakonec neuspěla, získala od poslanců jen šest hlasů. Jedním z důvodů mohlo být právě zpochybňování její volitelnosti. Podle některých právníků je funkce soudce ze zákona neslučitelná s funkcí ombudsmana. I kdyby se Brožová funkce soudce vzdala, přestala by být soudkyní až po třech měsících, což by v tomto případě bylo pozdě.

Oponenti naopak tvrdili, že takový výklad zákona odporuje právu na přístup k veřejným funkcím.

"Brožová sebrala hlasy dalším kandidátům"

Brožová podle Boka neměla být mezi kandidáty, z nichž vybírala Poslanecká sněmovna, ale ani mezi jmény, z nichž původně volil své kandidáty Senát.

Tam podle Boka Brožová odčerpala hlasy například bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové a současné zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové. Obě se také ucházely o senátorskou nominaci, ale neuspěly.

Na ombudsmana v červenci kromě Boka a Brožové kandidovaly také bývalá Motejlova zástupkyně Anna Šabatová a exposlankyně ODS Eva Dundáčková. Do druhého kola v Poslanecké sněmovně postoupily Dundáčková se Šabatovou, žádná už ale nezískala dost hlasů ke zvolení. (čtěte více o první volbě Motejlova nástupce)

Do očekávané druhé volby vyšle znovu dva kandidáty Senát, další dva nominuje prezident. Senát byl měl o svých kandidátech rozhodnout zřejmě 25. srpna.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz