Senátoři navrhli na post ombudsmana Brožovou a Šabatovou

  17:55aktualizováno  19:24
Senátoři hlasovali o kandidátech na ombudsmana. Vybrali šéfku Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a bývalou Motejlovu zástupkyni Annu Šabatovou. Brožová získala 46 hlasů, Šabatová 42. Dva kandidáty může přidat i prezident Václav Klaus. O budoucím veřejném ochránci práv pak rozhodne Sněmovna.

Anna Šabatová a Iva Brožová | foto: ČTK

Obě nominované kandidátky ve druhém kole tajných senátních voleb porazily současnou zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou a končící ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou. Seitlová získala 12 hlasů, Kovářová 10.

Brožovou nominoval senátor za ODS Tomáš Töpfer, Šabatovou navrhli senátoři z ČSSD a předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová.

Kandidaturu Brožové dnes zpochybnila předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová z ČSSD. Upozornila na to, že funkce ombudsmana a soudce je neslučitelná. Brožová by se tak musela vzdát taláru nejpozději tři měsíce před volbou ombudsmana a Sněmovna by ji nemohla zvolit dříve než v říjnu.

Celkově Senát vybíral ze šesti jmen, která navrhli jednotliví senátoři nebo jejich kluby. Do druhého kola voleb se nedostali předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása a náměstek ministra dopravy a prezident Evropské asociace lidí s mentálním postižením a jejich rodin Ivo Vykydal.

PROFILY KANDIDÁTŮ NA OMBUDSMANA ZDE

Disidentka a signatářka Charty 77 Anna Šabatová se nejvíce zamlouvala také čtenářům iDNES.cz. V anketě obdržela přes 2 600 hlasů a s více než tisícovým náskokem tak předběhla ostatní osobnosti (více o anketě čtěte zde).

Nyní by mohl své dva favority na post veřejného ochránce práv jmenovat i prezident Václav Klaus. Z nich a dvou senátorských kandidátek pak bude na začátku července vybírat Sněmovna. Pokud se poslanci na jménu budoucího ombudsmana neshodnou, volbu odloží o dalších 60 dnů.

Nový člověk nahradí na postu veřejného ochránce práv Otakara Motejla, který 9. května náhle zemřel ve věku 77 let. Funkci zastával od roku 2000. Za minulého režimu obhajoval jako advokát tehdejší disidenty a po listopadu 1989 patřil dlouhodobě mezi osobnosti s největším kreditem u veřejnosti (o pohřbu Otakara Motejla čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz