Zemřel ombudsman a exministr Otakar Motejl, bylo mu 77 let

  18:06aktualizováno  19:53
Veřejný ochránce práv Otakar Motejl zemřel ve věku 77 let. Ve funkci ombudsmana byl od prosince 2000, v minulosti byl i ministrem spravedlnosti či předsedou Nejvyššího soudu. Za minulého režimu obhajoval jako advokát tehdejší disidenty a po listopadu 1989 patřil dlouhodobě mezi osobnosti s největším kreditem u veřejnosti.

"S hlubokou lítostí oznamujeme, že dnes v Brně v odpoledních hodinách zemřel JUDr. Otakar Motejl, veřejný ochránce práv. Ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice skonal náhle po krátké nemoci," uvedla ve společném prohlášení jeho rodina a kancelář ombudsmana. Potvrdila tak informaci, kterou iDNES.cz získal od místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.

"Odešel muž, který se vždy, za všech okolností a bez ohledu na panující režim účinně zastával práv slabších. Otakara Motejla jsem si vždy vážil jako člověka, který konzistentně a s plným nasazením bojoval za lidská práva. ať již to bylo nepopulární či nikoli, a i když tím riskoval postih ze strany mocných," řekl k Motejlovu úmrtí premiér Jan Fischer.

"Každá země potřebuje lidi jako byl on, potřebuje neohrožené bojovníky za svobodu a lidská práva, kteří toto své poslání vykonávají na plný úvazek, důsledně a přesto neokázale a skromně jako Otakar Motejl," dodal předseda vlády.

Motejl věděl, že nemá čas na omyly

Komentář Luďka Navary

Smutnou zprávu okomentovali i lídři obou nejsilnějších stran v Česku. "Úmrtím Otakara Motejla přišla naše země o osobnost s vysokým morálním kreditem a vysoce vyvinutým smyslem pro spravedlnost," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pro mnoho lidí se stal v posledních letech zosobněním důležité ochrany před omyly či zvůlí úřadů. Mnoha lidem dokázal v nerovných sporech s velkými institucemi reálně pomoci. V poměrech rozhárané české politiky byl jedním z pevných kamenů," zavzpomínal na Motejla lídr ODS Petr Nečas.

"V osobě Otakara Motejla ztratila česká justice velkou osobnost, která se za svého života vždy stavěla na stranu práva a spravedlnosti, a to jak ve funkci soudce, tak i ministra spravedlnosti nebo v posledních letech veřejného ochránce práv," uvedl v projevu soustrasti mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Otakar Motejl

Respektovaný právník

Motejl se narodil 10. září 1932, byl vždy bez politické příslušnosti. Soudcem Nejvyššího soudu byl od podzimu 1968. Když z něj v dubnu 1970 odešel, věnoval se advokátní praxi a mimo jiné obhajoval v politických trestních procesech řadu disidentů, stoupence neoficiální kultury a aktivisty nezávislých hnutí.

Po listopadu 1989 byl členem komise Federálního shromáždění pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu. Od ledna 1990 vedl nejprve jako předseda Nejvyšší soudu ČSFR, od února 1993 do léta 1998 byl předsedou Nejvyššího soudu České republiky. Dva roky byl pak ministrem spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana.

Funkci ombudsmana Motejl zastával deset let, poprvé do ní byl zvolen v roce 2000, podruhé v roce 2006. Před sedmi lety o něm některé strany uvažovaly i jako o vhodném kandidátovi na funkci prezidenta.

Otakar Motejl dlouhodobě patřil k lidem v politice, kteří se těšili největší důvěře veřejnosti. Velmi vážený byl Motejl i mezi kolegy právníky.

Nového veřejného ochránce práv by měla Poslanecká sněmovna zvolit do 60 dnů, a to ze dvou návrhů prezidenta Václava Klause a dvou od Senátu. Návrhy přitom mohou být totožné. Situaci ale může zkomplikovat, že už na konci května jsou parlamentní volby a po nich se bude muset nejprve ustavit nová Sněmovna. Zástupkyní ombudsmana byla dosud Jitka Seitlová, bývalá senátorka za ODA.

Jako ombudsman bojoval proti kamerám

Veřejný ochránce práv, ombudsman, chrání lidi před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu nebo když jsou úřady nečinné. Provádí také preventivní návštěvy míst, kde může být omezována svoboda lidí, a usiluje o respektování jejich základních práv. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a k ochraně před diskriminací.

Motejl se jako ombudsman dostal do povědomí veřejnosti například úspěšným bojem proti kamerám v dětských ústavech či za zpřístupnění zdravotnické dokumentace pozůstalým. V roce 2002 dosáhl u Nejvyššího soudu zrušení cenového výměru, jímž ministerstvo financí regulovalo nájemné. Zastal se také Romek, které byly za minulého režimu bez řádného souhlasu sterilizovány, a prosazoval zlepšení podmínek v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme museli zavřít diskusi u tohoto článku kvůli vulgárním a neuctivým komentářům některých diskutujících, které už nebylo možné mazat jednotlivě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Najdete na iDNES.cz