Poslanci ombudsmana nezvolili. Napoprvé Motejlova nástupce nenašli

  8:12aktualizováno  13:06
Zvolit nového ombudsmana se poslancům nepovedlo. Nestačila jim k tomu ani dvě kola volby. Neuspěl žádný ze čtveřice kandidátů - Anna Šabatová, Eva Dundáčková, John Bok ani Iva Brožová. Prezident Václav Klaus i Senát teď mají 60 dnů na to, aby navrhli kandidáty znovu. Mohou přitom zkusit prosadit stejné lidi jako v první, neúspěšné volbě.

Při volbě ombudsmana se o funkci po zesnulém Otakaru Motejlovi ucházela čtveřice kandidátů. Neuspěl ani jeden. | foto: ČTK

Favoritka volby Anna Šabatová, kterou veřejně podpořily ČSSD, TOP 09 a komunisté, dostala v první kole volby 79 hlasů a ve druhém 84 ze 181 hlasů, to jí ke zvolení nestačilo. Podporu ODS měla bývalá poslankyně této strany Eva Dundáčková, kterou volilo v prvním kole 54 poslanců a ve druhém 59.

Z volby vypadli už v prvním kole John Bok a Iva Brožová. Jak pro aktivistu ze spolku Šalamoun Boka, tak pro šéfku Nejvyššího soudu Ivu Brožovou hlasovalo jen šest poslanců a do druhého kola nepostoupili. Ještě před volbou se poslanci přeli o to, zda Brožová vůbec smí kandidovat.

Poslanci potvrdili šéfy výborů

Zcela bez problémů Sněmovna jako celek potvrdila nové šéfy výborů dolní parlamentní komory, které jednotlivé výbory zvolily už ve čtvrtek.

Šéfem zahraničního výboru tak bude bývalý první místopředseda ODS David Vodrážka, rozpočtový výbor povede jeho stranický kolega Pavel Suchánek, místopředsedou tohoto výboru se stal i bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. (čtěte Bolestné pro Vodrážku: povede výbor)

Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných "pustila" opozici do čela čtyř výborů - hospodářského, pro obranu a bezpečnost a imunitního (ČSSD) a kontrolního (KSČM).

Šabatová měla mít podle předem deklarované podpory zvolení do funkce po zesnulém Otakaru Motejlovi "v kapse". ČSSD a TOP 09 mají totiž dohromady 97 hlasů a po poradě poslaneckého klubu KSČM tvrdili také komunisté, že část klubu podpoří právě bývalou disidentku Šabatovou.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK by si Češi jako novou ombudsmanku nejvíc přáli právě ji. V průzkumu dostala 41 procent hlasů. Ostatní kandidáti jen paběrkovali. Šabatová zvítězila i v anketě iDNES.cz (více si můžete přečíst v tomto článku).

"Ombudsman není superman ani Mikuláš"

Před poslanci se před volbou představili všichni čtyři kandidáti na nového veřejného ochránce práv. "Ombudsman nemůže nahrazovat činnost úřadů a činit rozhodnutí. Není to superman ani Mikuláš, měl by to být věrohodný člověk," řekla poslancům Šabatová.

"Ombudsman musí být člověk nadstranický, ale nemůže to být člověk bez emocí," prohlásil Bok. Řekl, že by usiloval o to, aby veřejný ochránce práv podával stížnost pro porušení zákona místo ministra spravedlnosti.

Brožová řekla, že jako soudkyně vždy vycházela z principu nezávislosti soudců a že jako ombudsman by se jasně řídila tím, že veřejný ochránce práv slouží jednotlivci a ne moci. Dundáčková ve svém vystoupení připomněla pravomoci ombudsmana a prohlásila, že by chtěla "chránit lidi před jednáním úřadů".

Poslanci se přeli o kandidaturu šéfky Nejvyššího soudu

Kandidaturu Brožové zpochybnily před volbou Věci veřejné. "Z našeho hlediska je to neplatná kandidátka pro střet zájmů. Nebudeme hlasovat pro žádného z kandidátů," oznámil za Věci veřejné Josef Dobeš.

"Kdybych nebyla hluboce přesvědčena o tom, že soudci mají právo ucházet se o funkci veřejného ochránce práv, nikdy bych nabídku nepřijala. Vycházím z ústavy, která zaručuje každému právo k přístupu k veřejné funkci," uvedla pak v projevu před poslanci Brožová.

Zastal se jí i budoucí ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. "Není žádná zákonná překážka, proč by volba se všemi čtyřmi kandidáty neměla proběhnout," řekl Pospíšil. Podle něj nemůže být odepřen přístup ke kandidatuře na veřejnou funkci, jakou je pozice ombudsmana, někomu, kdo právě zastává místo soudce.Nakonec to byl úplně zbytečný spor, protože Brožová měla jen mizivou podporu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz