Biden Česku zřejmě nabídne americké stíhačky F-15 nebo F-16

  3:22aktualizováno  3:22
Až ve čtvrtek večer zavítá do Prahy americký viceprezident Joe Biden, nedorazí s prázdným kufříkem. Zdroje MF DNES tvrdí, že kromě ujištění o spojenecké důvěře přiveze dvě konkrétní věci. Bude mluvit o dostavbě Temelína a o stíhačkách. Nyní vycházejí najevo podrobnosti právě o nich. Konkrétně o tom, o jakých typech se tu bude mluvit.

Biden zřejmě zavede v Česku řeč na to, že by Američané Česku nabídli koupi stíhaček F-15 nebo F-16. | foto: Profimedia.cz

Biden se podle všeho zmíní o zájmu amerického strojírenského gigantu Westinghouse podílet se na dostavbě reaktorů v jaderné elektrárně Temelín. O tento kontrakt se už uchází jedna velká ruská státní firma. - čtěte Biden přijede jednat i o Temelínu. Chce, aby ho dostavěli Američané

Také však zavede řeč na možnost, že by Američané nabídli Čechům nákup modernizovaných, neviditelnou technologií vybavených stíhaček F-15 (ty vyrábí koncern Boeing) nebo F-16 (ty zase vyrábí zbrojní firma Lockheed).

Není pravděpodobné, že se Biden o tomto druhém tématu před novináři přímo zmíní – na rozdíl od tématu temelínské dostavby.

Jen stěží si totiž lze představit, že by americká administrativa chtěla právě teď veřejně házet na stůl věci, které by opět mohly popudit Moskvu dost podobně jako v minulosti radar.

Česko si před lety pronajalo čtrnáct švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Do bojových akcí třeba v Afghánistánu s nimi však nezasáhlo, protože ani nemohlo. Gripeny nejsou plně kompatibilní se systémy aliance NATO. Za pět let jim pronájem končí. Český stát je tak buď může odkoupit za zbytkovou cenu, nebo se rozhodnout pro jiné letouny.

Oba americké stroje, tedy F-15 a F-16, jsou běžně už pár desetiletí používané nejen v USA, ale postupně i různými státy po světě. Modernizované verze jsou stále považované za špičkové. Vybavené neviditelnou technologií (tu gripeny nemají) by mohly být vydávány za formu "nových" bezpečnostních záruk USA, když už byl radar smeten ze stolu.

"Není to velké překvapení. Už to tu bylo i v roce 2002. Washington nám tehdy nabízel starší verze F-15 a mínil to velmi vážně," řekl MF DNES vlivný český diplomat, který byl u posuzování nabídky.

Co si Češi mohou v budoucnu dovolit koupit?

Tehdejší velení letectva považovalo obchod za slibný a za jistých okolností se k němu přiklánělo. Jednalo se o stroj s mimořádnou bojovou hodnotou. "Minimálně o dva řády vyšší, než mají švédské gripeny," dodává expert. Odborníci však upozorňují, že provoz letounu F-15 je drahý, zejména pak servis neviditelné technologie.

Bývalému náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému je bližší varianta poslední verze stíhaček F-16. "To je letoun, jehož provoz by si už mohlo české letectvo ekonomicky dovolit," říká. "Jeho poslední verze budou ještě dlouho patřit ke špičce. Navíc má celosvětovou servisní síť, což naopak dost handicapuje gripeny," soudí Šedivý.

A co lze v tuto chvíli zjistit oficiálně? Ministerstvo obrany podle mluvčího Jana Pejška informacemi o nějaké nabídce z USA nedisponuje.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz