Hejtman Vysočiny, zatím nestraník Jiří Běhouek

Hejtman Vysočiny, zatím nestraník Jiří Běhouek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

  • 328
Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD ho ke kandidatuře vyzval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Běhounek má ale některé podmínky. Jednou z nich je návrat některých sociálních demokratů, kteří odešli nebo „byl odejiti“ z funkcí ve straně.

„Když jsou kritické situace, tak možná není na škodu straně pomoci,“ řekl Běhounek v neděli v Hradci Králové, kde se sešel ústřední výkonný výbor ČSSD. Neprošel návrh brněnského exprimátora Romana Onderky na přímou volbu šéfa strany, ani návrh na okamžitou rezignaci celého vedení strany. Ústřední výkonný výbor ČSSD potvrdil, že volební sjezd se uskuteční 18. února také v Hradci Králové.

Strana musí šetřit, a tak se z Prahy stáhla do kulturního domu v Hradci Králové, protože ji trápí stále nevyřešený obrovský dluh právníkovi Zdeňku Altnerovi, necelých 338 milionů korun. Na jednání do kulturního domu Střelnice nedorazil premiér Bohuslav Sobotka.

„Bez toho, aniž by se vrátili všichni, kteří byli nějakým způsobem upozaděni, to nejde dál, protože potom se ta strana nemůže dát nikdy dohromady,“ prohlásil Běhounek. „Jiří Paroubek mě nenapadl, ale Jiří Zimola nebo Jeroným Tejc, Michal Hašek a další ano,“ odvětil Běhounek na dotaz, zda má na mysli bývalého premiéra a šéfa strany Jiřího Paroubka. Ani návrat Paroubka by ale Běhounkovi nevadil. Musí podle něj přestat animozity ve straně, má se také modernizovat činnost Lidového domu, kde ČSSD sídlí.

ČSSD hledá svého zachránce. Strana musí šetřit, a tak „utekla“ z Prahy

„Jsem pro, aby lidé, kteří chtějí sociální demokracii pomoci, se vraceli. Já s tím nemám problém,“ odvětil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec na dotaz iDNES.cz, co říká nápadu na opětovné větší zapojení tří bývalých vrcholných politiků sociální demokracie.

Co spojuje Zimolu, Tejce a Haška, je to, že bezprostředně po volbách v roce 2013 jeli tajně za prezidentem Milošem Zemanem do Lán a den poté zkusili na jednání předsednictva strany svrhnout šéfa strany Bohuslava Sobotku. A to vzápětí poté, co ČSSD vyhrála volby. Sobotka pokus o vnitrostranický převrat ustál, sestavil vládu s ANO a lidovci a se vzbouřenci se vypořádal.

Návrat politiků, kteří jeli tajně do Lán, by mohl ovlivnit i vládu

Jenže teď už je Sobotka z čela strany pryč, ČSSD utrpěla debakl ve volbách a hledá cestu kudy dál. Je jisté, že návrat lidí jako Zimola, Tejc či Hašek by znovu otevřel cestu k možné dohodě ČSSD s ANO.

Všichni tři Běhounkem jmenovaní by byli více než současné vedení strany ochotni naslouchat prezidentu Zemanovi, který dlouhodobě prosazuje spolupráci hnutí ANO a sociální demokracie.

Jenže Hašek a Tejc v neděli řekli, že se do vedení strany vracet nechystají. Tejc uvedl, že vedení ČSSD odmítnutím přímé volby předsedy jasně ukázalo, že má nulovou sebereflexi. „Chce ponechat osud strany nikoliv v rukou členů, ale funkcionářů zodpovědných za poslední volební výsledek. V takové situaci se o žádný návrat ani pokoušet nechci,“ uvedl Tejc.

Netolický: Běhounek může ČSSD sjednotit a stabilizovat

Straničtí kolegové hovoří o Běhounkovi velmi kladně. „Je to osoba, která je všeobecně uznávaná, devět let je hejtmanem, pět let je poslancem a může ČSSD sjednotit a stabilizovat,“ řekl o Běhounkovi iDNES.cz pardubický hejtman Netolický, který inicioval výzvu hejtmanovi Vysočiny, aby se pokusil vedení strany převzít.

„Pochopil jsem, že za určitých podmínek je připraven,“ uvedl Netolický. Nový předseda by podle něj měl být obklopen lidmi, kterým věří a se kterými chce spolupracovat.

„Je to jeden z těch lidí, který to samozřejmě může být, nejenom svými zkušenostmi, svými úspěch, je dlouholetým hejtmanem už devátý rok, třetí volební období,“ řekl k možnosti, že by stranu mohl vést jako nový předseda Běhounek, místopředseda ČSSD Jiří Birke.

Strana musí upravit stanovy, aby měli šanci nestraníci

Běhounek nyní není členem sociální demokracie, a tak aby mohl stranu vést, ta by musela udělat trochu krkolomný manévr. V únoru, na kdy svolala mimořádný volební sjezd do Hradce Králové, by pouze změnila svoje stanovy, podle nichž může nyní být předsedou strany i členem předsednictva pouze ten, kdo je v ČSSD čtyři roky. „Současné stanovy nás omezují,“ řekl pardubický hejtman Netolický.

Poté, co by změnu stanov zaregistrovalo ministerstvo vnitra a co by Běhounek do strany vstoupil, mohl by být on, ale i kdokoli jiný, kdo teď ani není v ČSSD, zvolen do čela strany na sjezdu v dubnu.

Volební výsledek 7,27 procenta přinesl ČSSD, dosud nejsilnější vládní straně, pouhých patnáct křesel ve Sněmovně místo dosavadních padesáti. ČSSD na to reagovala urychleným svoláním sjezdu, kde se očekává „zemětřesení“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video