Bárta složil funkci manažera VV. Nemáme kmotry, řekl straníkům John

  9:46aktualizováno  11:57
Vít Bárta, považovaný za faktického vládce Věcí veřejných, složil funkci volebního manažera. "Nemáme za sebou kmotry, nepodíleli jsme se na cinknutých zakázkách," řekl před tím předseda strany a ministr vnitra Radek John na ideové konferenci, jejíž první část se konala za zavřenými dveřmi.

Vít Bárta rezignoval na funkci manažera Věcí veřejných. Bývalý novinář John si postěžoval, že o straně špatně píší média. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Podzimní obecní a senátní volby pro VV skončily fiaskem. Volit předsedu budou Věci veřejné ale až na jaře příštího roku v referendu "véčkařů", tedy členů a registrovaných příznivců Věcí veřejných.

John, který čelí palbě kritiky za své působení na vnitru, už v týdnu před konferencí iDNES.cz řekl, že na své funkci nelpí a když ho bude strana chtít vyměnit, může to klidně udělat. "Nikdo nelpíme na své funkci, ani já ne," řekl John. Na konferenci ovšem jeho odchod nikdo nežádal.

Z funkce manažera strany tak v sobotu rezignoval jen ministr dopravy Bárta. "Šetříme peníze, které nikdo před námi na ministerstvech nedělal. Škrtáme rozpočty, vyhazujeme zkorumpované lidi, děláme pořádek na ministerstvech. Boj s kmotry nás paradoxně nejvíce zbrzdil. Rezignuji na pozici volebního manažera, nutně potřebujeme nového," řekl Bárta.

"Bezpečí" delegátů VV hlídala najatá ochranka

Jednání začalo za extrémních bezpečnostních opatření, jako kdyby v pražských Dejvicích ani nebyla konference české politické strany, ale jednal tu nějaký opravdu ostře hlídaný zahraniční host. Novinářům nebylo povoleno udělat fotografie při zahájení akce, jak je běžné, a nesměli se přiblížit k jednacímu sálu. Na to dohlížela stranická ochranka. Na konferenci přijelo 140 delegátů s hlasovacím právem.

"Uzavřené zasedání je to proto, abychom si některé věci vyříkali," vysvětloval John stranickým kolegům, proč strana, které má v názvu slovo "veřejné", část svého jednání místo toho zavřela.

Strana pak na svém webu zveřejňovala úryvky z jednání. "Ministerstvo vnitra nemělo od 14. června, kdy jsem tam, jeden jediný průšvih. Zvládlo povodně, excelentně na jedničku hrozbu teroristického útoku. Bohužel v médiích je obraz kolikrát jiný," postěžoval si na novináře sám bývalý novinář John. Odpoledne už VV jednání otevřely.

Ministr školství Josef Dobeš"Věcem veřejným hrozí to, co pořád ještě nemáme - černé duše," varoval delegáty místopředseda strany a ministr školství Josef Dobeš. Mají si podle něj dávat pozor na to, kdyby někde hrozil náhlý, těžko vysvětlitelný nárůst počtu členů - takzvaných "černých duší". Ty zpravidla slouží k vnitrostranickému boji při získávání vyšších pozic. Potýkají se s tím i ostatní strany

Věci veřejné mají ve vládě čtyři zástupce. Vedle Johna, Bárty a Dobeše je to ještě Kamil Jankovský v čele ministerstva pro místní rozvoj.

Věci veřejné mají vlastní koncept důchodové reformy, pokles odvodů na sociální pojištění odmítají

Konference je dvoudenní. "Vyjádříme se ke klíčovým věcem, které teď vláda musí řešit," řekl iDNES.cz Dobeš. Jde například o důchodovou a zdravotní reformu. Věci veřejné mají odlišný koncept reformy penzí než jejich koaliční partneři - ODS a TOP 09.

Nesouhlasí se snížením odvodů na sociální pojištění a zvýšením DPH kvůli tomu, že by byly dražší základní potraviny. Povinné spoření v penzijních fondech by se podle Věcí veřejných mělo týkat jen lidí s nejvyššími příjmy.

Místo toho navrhují zřízení generačního fondu, do kterého by lidé přispívali různě vysoké částky podle počtu dětí. Právě z peněz fondu by stát hradil část důchodů, kdyby mu právě chyběly peníze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Najdete na iDNES.cz