ilustrační snímek | foto: MAFRA

Padl další most do Ruska. Česko opouští klub jaderného výzkumu ze sovětských dob

  • 76
Česko ke konci letošního roku ukončí své členství ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně u Moskvy. Na webu o tom v pondělí informovalo ministerstvo školství (MŠMT). Iniciátorem byl bývalý ministr školství Petr Gazdík, na kterého navázal jeho nástupce Vladimír Balaš.

Vládní návrh na výpověď příslušné dohody v červenci schválil parlament a následně podepsali prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala. Výpověď dohody navrhlo ministerstvo školství, které tento krok zdůvodnilo ruskou agresí vůči Ukrajině a uvalením sankcí vůči Rusku ze strany mezinárodního společenství. Dohoda má podle úřadu tříměsíční výpovědní lhůtu.

„K 31. prosinci tohoto roku ukončí Česká republika po 66 letech své členství ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů, jehož je Ruská federace dominantním členem a na jejímž území tato mezinárodní organizace sídlí. Došlo k tomu v důsledku vojenského napadení Ukrajiny a geopolitické situaci způsobené Ruskou federací,“ uvedlo MŠMT.

Provoz záporožské elektrárny byl zcela zastaven, odpojili i poslední reaktor

O přerušení spolupráce České republiky se SÚJV rozhodl bývalý ministr školství Petr Gazdík 4. března. Tehdy uvedl, že nepovažuje za možné nadále spolupracovat na výzkumu jaderných technologií se státem, který vojensky ohrozil mírové využití jaderné energie. Reagoval na útok ruské armády na atomovou elektrárnu v ukrajinském Záporoží. Podle Gazdíka ruská strana útokem porušila ženevské úmluvy, které zakazují mimo jiné útoky na jaderné zdroje elektrické energie.

Ministr školství Vladimír Balaš v červenci prohlásil, že ve smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta. Upozornil tehdy, že by se o vypovězení dohody mělo rozhodnout do září, aby Česko nemuselo posílat ústavu další peníze. Česko ročně platilo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun.

Ten ještě před samotným hlasováním apeloval, aby byli výzkumní pracovníci při návratu do Česka prověřeni bezpečnostními službami. Měl obavy, aby nedošlo k napojení výzkumníků na ruské tajné složky.


„Podle mých informací nebyli příliš loajální a nadšení, že by se měli vrátit. Komunikace probíhá, byl problém je přesvědčit, proč není rozumné zůstávat v zemi, která napadla jinou. Jde jim o dolarové částky, ne o výzkum jako takový,“ opřel se do českých pracovníků ústavu Balaš.

Podle ministerstva byl přínos spolupráce ČR se SÚJV v uplynulých letech nezpochybnitelný, ukončení členství v organizaci ale nebude pro český výzkum přestavovat významné omezení.

„Rozpočtové zdroje ušetřené ukončením členství České republiky v SÚJV budou MŠMT využity na podporu velkých výzkumných infrastruktur v ČR a případné rozšíření zapojení Česka do mezinárodních výzkumných infrastruktur, které zmírní dopady ukončení členství naší země v SÚJV na výzkumné možnosti a příležitosti českých vědeckých pracovníků,“ uvedl úřad.

Česká vědkyně v Oxfordu posílala zprávy o jaderném výzkumu do ČSSR, píše list

Z důvodu ruské agrese oznámila rozhodnutí o ukončení svého členství v SÚJV 18. května také Ukrajina a podobně podle ministerstva školství postupují i Polsko a Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Spolupráci s SÚJV přerušily také třeba Slovensko a Bulharsko, dodal úřad.

SÚJV je mezinárodní organizace, která se zaměřuje na výzkum jaderné a částicové fyziky. Ústav vznikl v roce 1956, sídlí v ruském městě Dubna přibližně 130 kilometrů od Moskvy a jeho provoz hradí ze zhruba 80 procent Ruská federace. Mezi členy SÚJV patří mimo jiné Bělorusko, Egypt, Kuba, Vietnam či Mongolsko. Československo bylo jedním ze zakládajících členů a po jeho rozdělení členství přešlo na oba nástupnické státy Česko a Slovensko.

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video