Příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, tak zřejmě nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění. Pěstounství by se u nich zařadilo mezi takzvané náhradní a vyloučené doby a zohlednilo by se při výpočtu penze. Zdravotní odvody by pak posílal stát. Normu však ještě dostane k podpisu prezident.
Do konce loňského roku dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od letoška platí novela o ochraně dětí, podle níž mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není.
Jsem Čech, řekl šéf tchajwanského parlamentu v Senátu. Čína kvůli návštěvě zuří |
Podle ministra práce Mariana Jurečky ve středu schválený návrh pěstouny do systému zdravotního a sociálního pojištění vrací. Noví pěstouni by mohli mít „adaptační bonus“, tedy až dva roky bez placení odvodů po převzetí dítěte, zmínil Jurečka.
Dohoda s Austrálií
Senát schválil také dohodu s Austrálií o vydávání k trestnímu stíhání či výkonu trestu. Dokument již v únoru v Canbeře podepsali český velvyslanec v Austrálii Tomáš Dub a australská ministryně spravedlnosti Michaelia Cashová.
Podle Jurečky dohoda chyběla od rozdělení Československa, kdy přestala platit tehdejší dohoda. Někteří pachatelé se vyhýbali odpovědnosti za spáchání činů pobytem v Austrálii, která je bez dvoustranné smlouvy nevydávala. Jurečka zmínil dva případy vydání po roce 2008 po vyjednávání. „Uzavření oboustranné smlouvy povede ke zlepšení,“ řekl vicepremiér.
Dokument je výsledkem třicetiletého sjednávacího procesu. Upravuje právní podmínky vzájemného vydávání osob k trestnímu stíhání a k výkonu trestu odnětí svobody.
Senát schválil také ratifikaci dodatku k hostitelské dohodě, na jejímž základě v Praze sídlí evropská kosmická agentura (EUSPA). Ten by jí měl zajistit výhodnější nájem.
O Senát se utká i autor večerníčku Méďové s vítězem Velké pardubické |
Podle ministra dopravy Martina Kupky jsou větší prostory nutné kvůli rozvíjení a posilování přínosných projektů. „Evropská agentura pro kosmický program je fakticky jedinou evropskou agenturou, která sídlí v ČR. Důležitou pozitivní zprávou je, že její aktivity se výrazně rozvíjejí a rozvíjet se budou,“ řekl senátorům Kupka.
Senátoři odsouhlasili i konec účasti České republiky ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů u Moskvy. Navrhovatelem byl ještě bývalý ministr školství Petr Gazdík, kterého v červenci nahradil Vladimír Balaš.
Ten ještě před samotným hlasováním apeloval, aby byli výzkumní pracovníci při návratu do Česka prověřeni bezpečnostními službami. Má obavy, aby nedošlo k napojení výzkumníků na ruské tajné složky.
„Podle mých informací nebyli příliš loajální a nadšení, že by se měli vrátit. Komunikace probíhá, byl problém je přesvědčit, proč není rozumné zůstávat v zemi, která napadla jinou. Jde jim o dolarové částky, ne o výzkum jako takový,“ pustil se do nich Balaš.
Kandidáti na udělení vyznamenání
K senátorům ve středu promluvil předseda tchajwanského Legislativního dvora Jou Si-kchuna. Senát v návaznosti na jeho projev schválil usnesení, v němž podpořil další vzájemnou spolupráci obou zemí. Označil je za subjekty mezinárodního práva a zopakoval, že Česko má politiku jedné Číny.
Zákonodárci také schválili návrhy na udělení státních vyznamenání. Prezidentu Miloši Zemanovi navrhnou vyznamenat osm kandidátů, což je zatím nejnižší počet, který kdy senátoři navrhli. Loni navrhli 15 kandidátů.
Do Senátu zřejmě zamíří kontrola z NKÚ. Prověří hospodaření horní komory |
Řád Bílého lva by podle Senátu měli dostat Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, kteří za druhé světové války prováděli sabotážní diverzní akce a předávali zprávy exilové vládě v Londýně.
Aktuálně mají senátoři pauzu, pokračovat budou v 17 hodin.