Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

  19:00aktualizováno  19:00
Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem zavraždili poblíž Aše. Motivem byla žárlivost bývalého policisty Martina N., kterého letos v červnu zadrželi vyšetřovatelé spolu s komplicem. Vrahům hrozí výjimečné tresty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Tomáš Pilař vyrazil v sobotu večer za kamarády do baru Piccolo v centru Aše. Popíjel s kamarády a bavil se u baru s mladou dívkou Terezou. Pak vyrazili na vedlejší diskotéku. Tereza, přítelkyně zdejšího policisty Martina N., známého místního rváče, který zbil ze žárlivosti už několik lidí, se vydala zatančit si s nimi. „Na diskotéce byl i policista Martin. Tomáš odešel asi v půl druhé, že jde domů. V tu dobu se vytratil i Martin,“ vypráví jeden z Tomášových kamarádů.

Mladík Tomáš Pilař zamířil chladnou listopadovou nocí od diskotéky v Aši sám pěšky směrem k domovu. Cestou jej natočily městské kamery, jak kráčí po chodníku. V místech, kam už kamery nevidí, si však Tomáš všiml automobilu, který jede za ním podezřele pomalu. Zřejmě mu hned došlo, že budou problémy, protože se bavil na diskotéce s přítelkyní expolicisty, a začal kličkovat mezi domy.

Úzkými uličkami se snažil utéct až do jednosměrné Příbramské ulice, kde věřil, že se pronásledovatelům v autě ztratí. Tím, že bude rychlejší, než oni objedou celý blok. Ti jej ale dostihli.

„Před jedním z domů na ulici jsme nalezli kaluž krve, značné množství. O kus dál i botu. Usuzujeme, že šlo o první místo, kde vrazi svou oběť dostihli,“ vypráví jeden z policistů.

Dnes devětatřicetiletý Martin N. spolu s o čtyři roky mladším Alešem Š., vyhazovačem z diskoték, mladíka chytili právě tady, protože podle policistů věděli, že zde je nemůže natočit žádná z městských kamer.

Podle obžaloby jej na chodníku tak zbili, že i kdyby jej nechali hned na místě a utekli, zřejmě by kvůli obrovskému množství krve, které ztratil, zemřel. Oni jej ale naložili do automobilu a odvezli sedm kilometrů daleko za město. Po okresní silnici právě až k vesnici Podhradí, kde uhnuli na úzkou silničku vedoucí mezi stromy k hrázi nádrže Bílý Halštrov.

Morbidní poprava

Na rozcestí přímo na břehu přehrady mladíka z auta vyndali a dostal další sérii ran. V místech, kde nejsou žádné rodinné domy, nevede tudy žádná průjezdná cesta v noci v listopadu měli železnou jistotu, že je tu nikdo neuvidí. Pak jej přivázali na lano za automobil.

Za autem jej vláčeli po cestě přes kilometr. Podle expertů mladík v té době ještě žil. Tělo dotáhli až k silnici, kde jej odvázali a pohodili na krajnici. Důvod, proč mrtvolu nijak nemaskovali, neshodili do příkopu či neodvezli, byl podle vyšetřovatelů jediný: věřili, že jej v noci následně na klikaté silnici přejede jiný automobil a policisté pak smrt uzavřou jako autonehodu. 

Kriminalistům, které k nálezu těla přivolali silničáři, bylo ale od počátku jasné, že muže někdo zavraždil. Po šesti měsících měli dostatek indicií a expolicistu, který od policie odešel pár týdnů po vraždě, zatkla zásahová jednotka přímo před jeho domem, stejně jako kumpána Aleše.

Podle zjištění MF DNES si kriminalisté byli jisti, že vrahy Tomáše jsou právě oni. Nepochybovali, že motivem byla žárlivost. Státnímu zástupci předložili pachové stopy expolicisty, které měl mrtvý na sobě, rozbory psích chlupů z jeho oblečení, které se shodovaly se srstí psa, kterého vlastnil, a k dispozici měli i odposlechy rodičů přítelkyně Martina N. Terezy, ve kterých se zmiňují o tom, že Martin N. se měl jejich dceři k vraždě přiznat.

Důkazy nestačily

Státní zástupce ale obvinění odmítl s tím, že takové důkazy nejsou dostatečné a podezřelý expolicista byl propuštěn. „Na základě poznatků, které jsme měli, nešla dovozovat trestní odpovědnost konkrétní osoby,“ hájila tehdy rozhodnutí Václava Brýdová ze státního zastupitelství v Plzni v televizi Prima.

Expolicista Martin tak deset let – přesně polovinu promlčecí doby vraždy – unikal trestu. Otevřel si kiosek v Aši u zdejšího Tyršova domu v Klicperově ulici a žil dál ve městě. S dívkou, kvůli níž k incidentu došlo, má dvě děti. „Provozoval kiosek jako hospůdku, tady u nohejbalového hřiště. Říkalo se tomu Bouda,“ vypráví provozovatel vedlejší restaurace v Tyršově domě Libor Oravec.

Ve městě dál žije i maminka zavražděného chlapce, která měla jen jeho. Od začátku případu opakovala, že je přesvědčena, že Tomáš zemřel kvůli zbytečné žárlivosti. A jediné, co si přeje, je spravedlnost pro vrahy svého syna.

Proces s obviněnými muži začne do konce letošního roku. Oběma hrozí za vraždu až výjimečný trest. Spáchali ji totiž zvlášť trýznivým způsobem. „Okresní soud akceptoval návrh státního zástupce a na oba trestně stíhané muže uvalil vazbu,“ komentoval Ivo Mitáček.

Inspekce deset let starou vraždu otevřela znovu zhruba před půl rokem, kdy zajistila nové důkazy proti oběma mužům.

Za šest let, co Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů, řešila i několik vražd, ale žádná z nich nebyla provedena podle mluvčího Mitáčka tak brutálně. Případ v minulosti vyšetřovala i tehdejší Inspekce ministra vnitra, která jej ale definitivně v srpnu 2009 právě pro nedostatek důkazů odložila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Adecco spol. s r.o.
Researcher - Brno

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz