Vojáci Aktivní zálohy s útočnou puškou vzor 58

Vojáci Aktivní zálohy s útočnou puškou vzor 58 | foto: kapitánka Jana Samcová

Armáda přezbrojuje. Aktivním zálohám ale nechává zbraně z minulého století

  • 70
Všechny profesionální jednotky Armády ČR (AČR) budou postupně nejpozději do roku 2025 přezbrojeny na nové pistole P-10 a útočné pušky BREN 2. Aktivní zálohy ale často stále nosí zbraně, které svou konstrukcí, morálním a technickým stářím patří spíše do muzea než na bojiště 21. století, například útočné pušky z roku 1958.

Záložáci často používají pistole vzor 82 (číslovka značí rok vzniku, respektive zavedení do armády, pozn. red.) nebo útočnou pušku vzor 58 využívající ráži 7,62 x 39 mm, která se spojenci již prakticky není kompatibilní (používá se převážně ráže 5,56 mm). A ne všichni jsou s výzbrojí spokojeni.

„Těšil jsme se aspoň na jedničkového brena. Mám kosu, kterou měl na vojně táta,“ stěžuje si jeden z vojáků aktivních záloh na sociálních sítích a odkazuje tak na zmíněnou útočnou pušku vzor 58, které se přezdívá kosa.

Mimo výše zmíněných jsou hojně používány také zbraně sovětské výroby, například původně protiletadlový kulomet NSV, Jde o těžkou zbraň, členové záloh ji ale většinou nepoužívají lafetovanou, tedy umístěnou na technice, ale musí ji přenášet. V lepších případech převážet na vozech Tatra.

Armáda dál ctí české zbraně, obrana jich od zbrojovky koupí až 39 tisíc

„U výsadkářů je využívána jako hlavní lafetovaná zbraň lehkých útočných vozidel Land Rover 130 Arm4 Kajman. Kulomet NSV musí být schopni ovládat všichni příslušníci výsadkových družstev jednotlivých komand,“ píše se na webových stránkách pluku.

Zcela běžná u záloh je i odstřelovací puška SVD Dragunov, která spatřila světlo světa v roce 1963. Opět, sovětské výroby. Na stránkách armády v přehledu pěchotních zbraní se ale v případě odstřelovacích pušek dočteme jen o moderních SAKO TRG 22, pušce Falcon a Barret.

Vojenské cvičení záloh Hradba 2021 vyvrcholilo ukázkami ostrahy elektrorozvodovny Kletné v Hladkých Životicích.

„Harmonogram přezbrojování armády (do roku 2025, pozn. redakce) platí výhradně pro profesionální část, jednotky Aktivní zálohy jsou řešeny zvlášť. Ty obvykle přebírají starší zbraně, které dříve užívala profesionální část armády. Důvodem je ekonomické využití materiálu. To se týká i pistolí CZ 75 SP-01 Phantom a CZ 805 BREN,“ hájí způsob přezbrojování mluvčí Generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Armáda pořídí pušky a pistole za víc než miliardu. Dodá je Česká zbrojovka

Na Facebooku se nedávno armáda pochlubila přezbrojováním na nové pistole, to demonstrovala i akčním videem. Provází to však i řada negativních ohlasů, které mluví o značně zastaralé výzbroji mnoha jednotek aktivních záloh a nejen jich.

„Vzhledem k tomu, že u nás jsme ještě ani nestačily přezbrojit na Phantomy, se téhle novinky už během své služby asi nedočkám. K nám to přijde až to ostatní útvary začnou zase vyřazovat,“ okomentoval jeden z vojáků, Zdeněk Kopřiva, pod videem.

Další komentář přidává v diskuzi na sociálních sítích voják Zdeněk Vláčil. „V Bechyni minimálně za pět let a nebo vůbec. Jediné, co k nám přišlo včas, tak jsou khaki barety,“ uvádí a jeho komentář podporují a komentují i mnozí další vojáci, ale i záložáci.

„Realita je bohužel jiná. Nečekal jsem zázrak, ale s tím střílel už můj děda. Já si i mnohé vybavení kupuji za své, stejně jako další kluci v rotě,“ sdělil iDNES.cz jeden ze záložáků, který si přál zůstat v anonymitě, ale redakci je jeho totožnost známa.

Vedoucí Oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Ivo Zelinka přitom vysvětluje možnosti nových pistolí, včetně instalace novodobého příslušenství: „Na rozdíl od starších pistolových konstrukcí umožňuje pistole P-10 instalaci soudobého příslušenství, a to včetně tlumičů hluku výstřelu, kterými budou vybaveny vybrané jednotky AČR,“ říká. Jeho nadšení ale podle ohlasů na sítích řada záložáků, kteří slouží s výzbrojí našich otců a dědů, nesdílí.

V aktivních zálohách nenajdete řvouny z Václaváku, říká po výcviku novinář

V roce 2020 uzavřela obrana s CZUB tendr za 2,35 miliardy korun. Šlo nejen o pistole, ale i o 39 000 útočných pušek Bren 2. V loňském roce byla dokonce objednávka bez výběrového řízení navýšena o přibližně padesát procent. Hrou čísel o tisíce pušek a pistolí navíc.

„V souvislosti s vypuknutím války na Ukrajině byl uzavřen dodatek k rámcové dohodě, který umožní AČR čerpat dodávky zbraní v hodnotě až o 1,18 miliardy korun vyšší oproti původně sjednanému limitu ve výši 2,35 miliardy korun. Jsme připraveni upřednostnit a urychlit dodávky pro naši armádu a přispět tak k obranyschopnosti České republiky,“ říká Radek Hauerland z CZUB.

Voják s útočnou puškou Bren 2 a nasazeným bodákem.

Obrana na začátku loňského roku přitom měla v přezbrojení záloh jasno. „Budou vytvořeny podmínky pro postupné přezbrojení příslušníků aktivních záloh ručními zbraněmi,“ uvedl tehdy náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka.

I přes to, že obrana výrazně navýšila počet objednaných pistolí a útočných pušek, k záložníkům se prakticky nedostávají. Zbrojovka ani armáda se k počtům dodaných zbraní, ale ani útvarům, kam směřují, nevyjadřují. „Vzhledem k citlivosti údajů vám nemohu sdělit počty ani termíny dodávek do AČR,“ dodal Hauerland.

Českým zbrojovkám chybí tisíce lidí, zapojí se experti z Ukrajiny

Role záloh je přitom velmi důležitá a tím spíš v dnešní době, kdy stovky kilometrů od našich hranic zuří válka. Podle náčelníka Generálního štábu AČR Karla Řehky by se v případě ohrožení země a vládou, premiérem a prezidentem schválené mobilizace, využilo nejdříve vojáků záloh.

Nezastupitelná role

Aktivní záloha

Jako součást zálohy ozbrojených sil České republiky je vytvářena v době míru na principu dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti občanem ČR.

Armáda má v současnosti zhruba 4 000 mužů a žen u 60 vojenských útvarů a zařízení.

Přihlásit se může každý, kdo splní podmínky. Více informací naleznete na náborových stránkách armády.

„Jako první by byli povoláni příslušníci aktivní zálohy ozbrojených sil,“ uvedl. Těch je v současnosti už přes čtyři tisíce a zájem o vstup do záloh výrazně vzrostl po začátku války na Ukrajině. Jejich význam v případě ohrožení země potvrzuje i ministryně obrany Jana Černochová.

„Obrana České republiky by v takovém případě byla věcí celého státu a společnosti, nikoli jen profesionální armády. I proto je důležitý důraz na budování Aktivní zálohy nebo průmyslové kapacity českého obranného průmyslu,“ řekla.

Záložníci jsou nasazováni i v zahraničních misích, pomáhají chránit hraniční přechody, v době pandemie koronaviru řada z nich sloužila i v nemocnicích. Dobrovolníci z jejich řad pomáhají i na Ukrajině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video