Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Imunitní výbor projedná vydání Babiše s Faltýnkem. Ti na jednání nedorazí

  0:07
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl v úterý předstoupit před členy sněmovního mandátového a imunitního výboru. Z jednání se však omluvil do doby, než se jeho právní zástupci seznámí se závěry šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Někteří členové výboru mluví o účelovosti.

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

„Pokud to naši právní zástupci nečetli, tak se k tomu těžko můžeme vyjádřit. Právní zástupci dostali u policie termín zítra,“ uvedl v pondělí Babiš s tím, že by členům výboru mohl osvětlit svůj pohled na věc až na jeho dalším zasedání.  

Někteří členové výboru ale tak dlouho čekat nechtějí. „Myslím si, že je to účelové jednání ze strany poslanců Faltýnka a Babiše, že se omlouvají. Právě pro tuto účelovost jsem připravená, abychom hlasovali pro vydání,“ řekla iDNES.cz Miroslava Němcová (ODS).

Připomněla pak, že přijetí pozvání na výbor je možnost a nikoli povinnost. Sama se již se zprávou obsahující výsledky šetření OLAF v kauze Čapí hnízdo seznámila. „Mohu sdělit, že zpráva OLAF je v podstatě velmi blízká tomu, co zjistila Policie ČR a předložila ve formě žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka,“ uvedla Němcová. 

O něco vstřícněji by ale jednal například poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten by na odložení projednávání kývl, ale pouze v případě, že by se další schůze výboru konala do konce tohoto týdne. „Pokud by byla tato dohoda, tak bych byl pro hlasování o vydání v rámci mandátového a imunitního výboru odložit. V případě, že by tam byly tendence to natahovat a prodlužovat, pak si myslím, že není povinností výboru čekat na to, až přijdou laskavě osvětlit své stanovisko,“ řekl serveru iDNES.cz Výborný.

PŘEHLEDNĚ: Co přinesla zpráva OLAF a kdo zaplatí Čapí hnízdo

Sám chce výboru navrhnout, aby se jasně určila lhůta, do které se musí oba poslanci před výbor dostavit, pokud chtějí být slyšeni. Věří přitom, že jejich právníci se stihnou seznámit se zprávou do konce týdne. „Nemá stovky stránek, tak nikdo nevěří, že jí budou studovat týdny,“ uvedl Výborný.

Podobně smýšlí i zpravodajka výboru Kateřina Valachová (ČSSD), která chce Babišovi i Faltýnkovi dát možnost, aby byli před výborem slyšení. „Pokud mandátový a imunitní výbor dokáže přijmout usnesení do příštího úterý, vydání lze projednat na stejné schůzi Sněmovny. Takto časové omezení neohrožuje projednání na nejbližší schůzi,“ objasnila svůj postoj serveru iDNES.cz Valachová.  Babišova omluva podle ní není obstrukce.

Šéf výboru nemá jasno

Jak bude hlasovat, nemá příliš jasno šéf výboru Stanislav Grospič (KSČM). Na jedné straně chápe, že zpráva OLAF doputovala do Česka až poté, co policie žádala o vydání Babiše a Faltýnka, a neměla by tak zdržovat jednání výboru. Na druhé straně ale ctí právo obou poslanců se seznámit se zprávou v českém jazyce. Připomenul, že se závěry šetření OLAF se mohli seznámit všichni členové výboru, a proto by mu přišlo „fér“, aby tuto možnost měli i oba poslanci.

„Za těchto okolností si myslím, že je relevantní, aby se s tím seznámili,“ uvedl s tím, že by to ale nemělo vést ke zdržování celého výboru. Dodal, že během úterý, nejpozději středy by policie měla mít již úředně ověřený překlad zprávy v českém jazyce.

Místopředseda výboru Lukáš Bartoň (Piráti) připomněl, že jednání výboru bude hlavně o žádosti policie a nikoli o tom, co žádá OLAF. Proto nepovažuje za nutné, aby se Babiš se závěry šetření úřadu seznamoval. „Jednáme o žádosti Policie ČR,“ uvedl Bartoň s tím, že by na výboru hlasoval pro vydání Faltýnka a Babiše.

Odložení hlasování o důvěře?

Schůze mandátového a imunitního výboru by mohla zamíchat i programem jednání Poslanecké sněmovny. Miroslava Němcová totiž navrhuje, aby se, pokud výbor v úterý nerozhodne, odložilo hlasování o důvěře vlády. Toto hlasování je naplánováno na středu. Podle Němcové je totiž stěžejní, aby poslanci před hlasováním znali minulost Babiše a Faltýnka. Až pak se podle ní mohou rozhodnout, zda jim vyjádří, či nevyjádří důvěru. 

Stejný názor zastává i místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN). Ten serveru iDNES.cz připomněl, že už z významu slova důvěra vyplývá, co poslanci vládě vyjadřují. Proto by před hlasováním měli mít všechny informace, tedy i ty od mandátového a imunitního výboru. 

Dotace pro Čapí hnízdo mohla být získána podvodem, uvedl OLAF podle HN

Gazdík věří, že již nyní mají členové výboru dostatek informací, aby mohli o vydání obou poslanců rozhodnout i bez toho, aby slyšeli jejich názor. „Po důkladném prostudování zprávy mohu říct, že vydání není politicky motivováno. OLAF došel k podobným závěrům jako česká policie. Dotyční by se měli obhájit před nezávislým soudem,“ objasnil své stanovisko místopředseda výboru.

Sám Babiš přitom nevidí zprávu OLAF jako důvod, aby se hlasování o důvěře vlády odsunulo. „Nevidím souvis mezi zprávou OLAF a důvěrou vládě,“ prohlásil Babiš. „Pokud tam někdo vidí souvis, tak já tam souvis nevidím. Chápu, že opozice nemá jiné téma,“ dodal.

Druhá žádost o vydání ke stíhání

Mandátový a imunitní výbor zasedne v úterý v 10 hodin. Kromě projednání žádosti o odložení slyšení Faltýnka a Babiše si vyslechne i vyšetřovatele případu Pavla Nevtípila. Před členy výboru předstoupí také dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Nakonec se případně bude hlasovat, zda Sněmovně doporučí vydání Faltýnka a Babiše.

O vydání žádala policie již loni 21. listopadu. Od té doby se výbor žádostí zabývá. Sněmovna přitom již jednou ke stíhání oba poslance podezřelé z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace vydala. Ale vzhledem k tomu, že Babiš a Faltýnek své mandáty v říjnu obhájili, tak policie musela jejich stíhání přerušit.

V kauze Čapí hnízdo je celkem obviněno jedenáct lidí. Jde například o Babišovu manželku Moniku Babišovou, jeho děti Adrianu Bobekovou a Andreje Babiše nebo jeho švagra Martina Herodese.

Policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku, Jana Platila a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...