Havla před nevolí lidí nezachránilo ani to, že jeho amnestie přišla v jiné společenské situaci po sametové revoluci. "Havlovu amnestii neumím moc obhajovat. Chápu ty propuštěné politické vězně, ale proč pouštěl na svobodu i zloděje?" klade si otázku Jan Kudrna, ústavní právník z pražské právnické fakulty.
Havel to však udělal nejen kvůli jisté euforii té doby. Podle právníka Karla Muzikáře a poradce obou našich porevolučních prezidentů to bylo také z obav, že i na lidi, kteří byli odsouzeni za nepolitické trestné činy, mohl být proces nalíčený. Chtěl to rychle napravit. Jinak se však obě největší novodobé amnestie dost liší.
Václav Klaus ji vyhlásil v době, kdy je na odchodu z prezidentského úřadu, podobně jako to například udělal v roce 1935 Masaryk. Zatímco Václav Havel se k ní rozhodl při nástupu do funkce, následkům amnestie tak čelil sám a nenechal je na bedrech nástupce.
Zajímavé také je, že Havlova amnestie měla negativní dopad na ekonomiku. Například velké továrny jako plzeňská Škodovka či brněnský Zetor přišly kvůli omilostnění vězňů o stovky pracovníků. Aby se nezastavila výroba, musela situaci řešit vláda a podnikům pomohla armáda.
To díky Klausovu kroku se spíše ušetří. Vězeňská služba sice podle vlastních odhadů vydá statisíce korun na "první pomoc" pro propouštěné, aby se dostali domů, současně by však měl stát podle výpočtů společnosti Rubikon, která pomáhá vězňům s návratem do života, ušetřit až 2,5 miliardy korun. Jeden vězeň totiž "stojí" měsíčně 30 tisíc korun.
I když se potvrdí statistika, že se 60 procent odsouzených do vězení zase brzy vrací, dá se reálně ušetřit asi miliarda.
AmnestieŠKODY: Stopnou se korupční kauzy za miliardy PŘEHLEDNĚ: Seznam lidí, které amnestie zasáhne VĚZNI: První odsouzení opustili věznice SLOVENSKO: Amnestii vyhlásil i Gašparovič KONTROVERZE: Soudce Berka dostane zpět miliony H-SYSTEM: Je to výsměch, říkají klienti KRITIKA: Nesouhlasí ČSSD ani kandidáti na Hrad GLOSA: Amnestie pro tuneláře |
Václav Klaus se při amnestii po svém vypořádal i se stárnutím populace. Před dvaceti lety totiž Havel omilostnil vězně ve věku nad 60 let, a ženy dokonce nad 55, Klaus prominul zbytky trestů lidem podstatně starším; nad 75 let. Což je přesně v souladu s demografií, během těch třiadvaceti let se totiž v Česku výrazně prodloužila doba dožití.
Amnestie na Slovensku je přísnější
Klausova amnestie také svádí ke srovnání s pardonem jeho protějšku Ivana Gašparoviče. I když ta slovenská je na vězně o poznání přísnější a na rozdíl od té české má řadu výjimek, netýká se odsouzených pro skutky s následkem smrti či těžké újmy na zdraví. Vězení se nevyhnou ani neplatiči výživného či řidiči-opilci. A především: nevztahuje se na lidi odsouzené za korupci či rozsáhlé majetkové trestné činy a nezasahuje do nerozhodnutých kauz.
Slovensko zrušilo prezidentovo právo ukončit nerozhodnuté kauzy poté, co Vladimír Mečiar v roce 1998 tento institut "využil". Amnestií ukončil vyšetřování únosu syna tehdejšího prezidenta Kováče.
Podle slovenského ústavního právníka Petera Kresáka, který působil také jako slovenský zástupce u Evropského soudu ve Štrasburku, by předmětem prezidentské amnestie neměla být ani délka soudního řízení. "Evropský soud žádnou hranici přijatelné délky řízení neurčil. Ani to není vzhledem k rozdílnosti jednotlivých případů možné," uvedl. Klaus přesto svou amnestii obhajuje s odkazem na judikaturu štrasburského soudu.