Klausovu amnestii odnese až jeho nástupce, Havel nesl následky sám

  1:25aktualizováno  1:25
Současný prezident Václav Klaus se na adresu svého předchůdce Václava Havla nikdy nevyjadřoval příliš přívětivě. Jedno však mají společné. Oba museli poté, co hromadně omilostnili tisíce vězňů, čelit lavině veřejné kritiky. Jak Václav Havel v roce 1990, tak Václav Klaus letos. I proto, že v obou případech začali někteří propuštění vězni na svobodě hned krást.

Jak Václav Klaus, tak Václav Havel museli po vyhlášení amnestie čelit vlně kritiky ze strany veřejnosti. | foto: Koláž - iDNES.cz

Havla před nevolí lidí nezachránilo ani to, že jeho amnestie přišla v jiné společenské situaci po sametové revoluci. "Havlovu amnestii neumím moc obhajovat. Chápu ty propuštěné politické vězně, ale proč pouštěl na svobodu i zloděje?" klade si otázku Jan Kudrna, ústavní právník z pražské právnické fakulty.

Havel to však udělal nejen kvůli jisté euforii té doby. Podle právníka Karla Muzikáře a poradce obou našich porevolučních prezidentů to bylo také z obav, že i na lidi, kteří byli odsouzeni za nepolitické trestné činy, mohl být proces nalíčený. Chtěl to rychle napravit. Jinak se však obě největší novodobé amnestie dost liší.

Václav Klaus ji vyhlásil v době, kdy je na odchodu z prezidentského úřadu, podobně jako to například udělal v roce 1935 Masaryk. Zatímco Václav Havel se k ní rozhodl při nástupu do funkce, následkům amnestie tak čelil sám a nenechal je na bedrech nástupce.

Zajímavé také je, že Havlova amnestie měla negativní dopad na ekonomiku. Například velké továrny jako plzeňská Škodovka či brněnský Zetor přišly kvůli omilostnění vězňů o stovky pracovníků. Aby se nezastavila výroba, musela situaci řešit vláda a podnikům pomohla armáda.

To díky Klausovu kroku se spíše ušetří. Vězeňská služba sice podle vlastních odhadů vydá statisíce korun na "první pomoc" pro propouštěné, aby se dostali domů, současně by však měl stát podle výpočtů společnosti Rubikon, která pomáhá vězňům s návratem do života, ušetřit až 2,5 miliardy korun. Jeden vězeň totiž "stojí" měsíčně 30 tisíc korun.

I když se potvrdí statistika, že se 60 procent odsouzených do vězení zase brzy vrací, dá se reálně ušetřit asi miliarda.

Amnestie

Václav Klaus se při amnestii po svém vypořádal i se stárnutím populace. Před dvaceti lety totiž Havel omilostnil vězně ve věku nad 60 let, a ženy dokonce nad 55, Klaus prominul zbytky trestů lidem podstatně starším; nad 75 let. Což je přesně v souladu s demografií, během těch třiadvaceti let se totiž v Česku výrazně prodloužila doba dožití.

Amnestie na Slovensku je přísnější

Klausova amnestie také svádí ke srovnání s pardonem jeho protějšku Ivana Gašparoviče. I když ta slovenská je na vězně o poznání přísnější a na rozdíl od té české má řadu výjimek, netýká se odsouzených pro skutky s následkem smrti či těžké újmy na zdraví. Vězení se nevyhnou ani neplatiči výživného či řidiči-opilci. A především: nevztahuje se na lidi odsouzené za korupci či rozsáhlé majetkové trestné činy a nezasahuje do nerozhodnutých kauz.

Slovensko zrušilo prezidentovo právo ukončit nerozhodnuté kauzy poté, co Vladimír Mečiar v roce 1998 tento institut "využil". Amnestií ukončil vyšetřování únosu syna tehdejšího prezidenta Kováče.

Podle slovenského ústavního právníka Petera Kresáka, který působil také jako slovenský zástupce u Evropského soudu ve Štrasburku, by předmětem prezidentské amnestie neměla být ani délka soudního řízení. "Evropský soud žádnou hranici přijatelné délky řízení neurčil. Ani to není vzhledem k rozdílnosti jednotlivých případů možné," uvedl. Klaus přesto svou amnestii obhajuje s odkazem na judikaturu štrasburského soudu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz