Klausovu amnestii odnese až jeho nástupce, Havel nesl následky sám

  1:25aktualizováno  1:25
Současný prezident Václav Klaus se na adresu svého předchůdce Václava Havla nikdy nevyjadřoval příliš přívětivě. Jedno však mají společné. Oba museli poté, co hromadně omilostnili tisíce vězňů, čelit lavině veřejné kritiky. Jak Václav Havel v roce 1990, tak Václav Klaus letos. I proto, že v obou případech začali někteří propuštění vězni na svobodě hned krást.

Jak Václav Klaus, tak Václav Havel museli po vyhlášení amnestie čelit vlně kritiky ze strany veřejnosti. | foto: Koláž - iDNES.cz

Havla před nevolí lidí nezachránilo ani to, že jeho amnestie přišla v jiné společenské situaci po sametové revoluci. "Havlovu amnestii neumím moc obhajovat. Chápu ty propuštěné politické vězně, ale proč pouštěl na svobodu i zloděje?" klade si otázku Jan Kudrna, ústavní právník z pražské právnické fakulty.

Havel to však udělal nejen kvůli jisté euforii té doby. Podle právníka Karla Muzikáře a poradce obou našich porevolučních prezidentů to bylo také z obav, že i na lidi, kteří byli odsouzeni za nepolitické trestné činy, mohl být proces nalíčený. Chtěl to rychle napravit. Jinak se však obě největší novodobé amnestie dost liší.

Václav Klaus ji vyhlásil v době, kdy je na odchodu z prezidentského úřadu, podobně jako to například udělal v roce 1935 Masaryk. Zatímco Václav Havel se k ní rozhodl při nástupu do funkce, následkům amnestie tak čelil sám a nenechal je na bedrech nástupce.

Zajímavé také je, že Havlova amnestie měla negativní dopad na ekonomiku. Například velké továrny jako plzeňská Škodovka či brněnský Zetor přišly kvůli omilostnění vězňů o stovky pracovníků. Aby se nezastavila výroba, musela situaci řešit vláda a podnikům pomohla armáda.

To díky Klausovu kroku se spíše ušetří. Vězeňská služba sice podle vlastních odhadů vydá statisíce korun na "první pomoc" pro propouštěné, aby se dostali domů, současně by však měl stát podle výpočtů společnosti Rubikon, která pomáhá vězňům s návratem do života, ušetřit až 2,5 miliardy korun. Jeden vězeň totiž "stojí" měsíčně 30 tisíc korun.

I když se potvrdí statistika, že se 60 procent odsouzených do vězení zase brzy vrací, dá se reálně ušetřit asi miliarda.

Amnestie

Václav Klaus se při amnestii po svém vypořádal i se stárnutím populace. Před dvaceti lety totiž Havel omilostnil vězně ve věku nad 60 let, a ženy dokonce nad 55, Klaus prominul zbytky trestů lidem podstatně starším; nad 75 let. Což je přesně v souladu s demografií, během těch třiadvaceti let se totiž v Česku výrazně prodloužila doba dožití.

Amnestie na Slovensku je přísnější

Klausova amnestie také svádí ke srovnání s pardonem jeho protějšku Ivana Gašparoviče. I když ta slovenská je na vězně o poznání přísnější a na rozdíl od té české má řadu výjimek, netýká se odsouzených pro skutky s následkem smrti či těžké újmy na zdraví. Vězení se nevyhnou ani neplatiči výživného či řidiči-opilci. A především: nevztahuje se na lidi odsouzené za korupci či rozsáhlé majetkové trestné činy a nezasahuje do nerozhodnutých kauz.

Slovensko zrušilo prezidentovo právo ukončit nerozhodnuté kauzy poté, co Vladimír Mečiar v roce 1998 tento institut "využil". Amnestií ukončil vyšetřování únosu syna tehdejšího prezidenta Kováče.

Podle slovenského ústavního právníka Petera Kresáka, který působil také jako slovenský zástupce u Evropského soudu ve Štrasburku, by předmětem prezidentské amnestie neměla být ani délka soudního řízení. "Evropský soud žádnou hranici přijatelné délky řízení neurčil. Ani to není vzhledem k rozdílnosti jednotlivých případů možné," uvedl. Klaus přesto svou amnestii obhajuje s odkazem na judikaturu štrasburského soudu.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz