Krajské asistenční centrum ve zlínské nemocnici T. Bati je v provozu 24 hodin...

Krajské asistenční centrum ve zlínské nemocnici T. Bati je v provozu 24 hodin denně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nová pomoc pro uprchlíky s malými dětmi. Adaptační skupiny zaplatí stát

  • 38
Ukrajinským ženám, které i s malými dětmi prchly do Česka před válkou rozpoutanou Ruskem, mají pomoci adaptační skupiny. Dají obcím možnost začlenit děti z Ukrajiny, aby se mohly pozvolna jazykově a kulturně integrovat a aby zároveň ukrajinské matky mohly pracovat. V mateřských školách totiž není dost volných míst.

Konkrétní podobu adaptačních skupin ještě chystá ministerstvo práce a sociálních věcí, ale záměr již ve středu nastínily Jana Skalková, šéfporadkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, spolu s poslankyní KDU-ČSL Marií Jílkovou při snídani s novináři.

„U adaptačních skupin se počítá se zapojením ukrajinských maminek při hlídání,“ odvětila na dotaz DNES.cz Jílková.

Adaptační skupiny mají být další forma hlídání malých dětí ve chvíli, kdy je nedostatek míst v mateřských školách. Ozývají se totiž podle ní firmy či charity a říkají, že mají místnost, kterou by mohly využít pro ukrajinské děti, aby se tam mohly učit třeba češtinu, ale nemají k tomu financování.

Děti se mají setkávat v kolektivu jak s českými, tak s ukrajinskými mluvčími, říká poradkyně

„Je nutné, aby se potkaly v dětském kolektivu jak s někým, kdo mluví česky, tak s někým, kdo mluví jejich mateřským jazykem,“ řekla o začleňování malých ukrajinských dětí Jurečkova poradkyně Skalková.

Důvodem tohoto kroku je strach, aby ukrajinské děti nebyly jenom ve své sociální bublině a nedošlo ke vzniku ukrajinských komunit jako tomu bylo s těmi vietnamskými. „Připadá mi to fajn, ale na přechodné období. Není to dlouhodobé řešení. Segregovali bychom je a zůstaly by jen ve svém prostředí. Začleňování a učení jazyka by pro ně bylo složitější,“ říká pro iDNES.cz Hana Splavcová, ředitelka Asociace předškolního vzdělávání.

Souhlasí s ní i ředitelka MŠ Varenská z Ostravy Stanislava Korcová, která přidává i konkrétní případ z vietnamské komunity. „Máme ve školce vietnamské děti a když jsou spolu ve třídě, mluví vietnamsky a není to dobré. Snažíme se je rozdělovat, aby byly v jiných třídách a mluvily česky,“ vysvětluje Korcová. 

Ukrajinci v českých třídách: pravidla pro výuku nejsou, učitelé čelí výzvám

Splavcová s Korcovou navíc upozorňují i na skutečnost, že přijetí dětí do školky není možné ze dne na den - nejprve je potřeba zjistit, jestli podstoupily povinné očkování. Bez toho není možné dítě přijmout, podmínka se ale netýká pětiletých, kteří mají povinný rok předškolní výuky.

„Dnes jsem to řešila se sociální pracovnicí a rodiče zařizují potvrzení od českého lékaře. Dostanu žádost o přijetí s potvrzením, že je dítě očkováno a je zdravotně způsobilé nastoupit do mateřské školy,“ dodává Korcová.

Vláda má jednat o nouzovém stavu a příspěvku lidem, kteří ubytují uprchlíky

Adaptační skupiny budou moci zřizovat nestátní neziskové organizace, obce, kraje a jejich příspěvkové organizace, stát pomůže s financováním jejich provozu. Mají tam být využiti i rodilí mluvčí z Ukrajiny kteří tak budou moci získat pracovní uplatnění. „Počítáme s tím, že na adaptační skupiny bude vyčleněno 300 milionů korun,“ řekla iDNES.cz Skalková.

Změkčená podmínka pro vstup dětí ukrajinských uprchlíků do dětských skupin

„Protože mateřské školy jsou z velké části velmi využity, jako varianta se nabízí dětské skupiny, které mohou zakládat zaměstnavatelé, neziskovky, obce a administrativa je jednodušší než u mateřských školách. Ale ani míst v dětských skupinách není tolik,“ řekla poslankyně KDU-ČSL Jílková.

Vítá, že ministerstvo práce a sociálních věcí nachystalo dotační titul, který umožní, aby vznikaly i další dětské skupiny. Aktuálně jich je v Česku 1300 a mají kapacitu 16 700 dětí. Jsou na to v první fázi připraveno 2,74 miliardy korun. Na jedno místo v dětské skupině dává stát 10 700 korun na dítě do tří let a 6 300 korun na dítě ve věku tři až šest let.

„Stávající praxe je taková, aby maminka nebo tatínek mohli dát své dítě do dětské skupiny, musí být zaměstnaní nebo musí být na Úřadu práce nebo studovat. Tuhle podmínku jsme pro děti, které přicházejí z Ukrajiny, zrušili,“ řekla Jílková. Balík zákonů na pomoc ukrajinským uprchlíkům obě komory parlamenty přijaly minulý týden. „Chceme zároveň umožnit, aby ukrajinské maminky v dětských skupinách mohly o děti pečovat,“ uvedla lidovecká poslankyně.

17. března 2022

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video