Česko slaví 17. listopad. Babiš položil květiny bez křiku, na Hamáčka pískali

  • 968
Česko si v úterý připomíná 31. výročí sametové revoluce. Většina vzpomínkových událostí či průvodů se letos kvůli epidemii koronaviru přesunula do online prostoru, některé akce se ale i přes omezení pohybu v ulicích uskuteční. Položit květiny k památní desce na Národní třídě v Praze přišla i řada politiků.

Uctít výročí sametové revoluce na Národní třídě, která je po celý den uzavřena pro dopravu, přišla řada politiků. Jako první k pamětní desce ráno dorazil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. 

Krátce před osmou hodinou na místo přišel také premiér Andrej Babiš, který společně s ministryní financí Alenou Schillerovou položil u pamětní desky věnec. Na místě před novináři vzpomněl na 17. listopad jako na jeden z nejvýznamnějších dnů naší historie. Letos se jeho návštěva obešla bez protestů veřejnosti.

„Ti, kteří to nezažili, si to možná neumí představit, jak to bylo předtím,“ řekl přítomným novinářům. Lidé by si podle něj měli svobody vážit, v této souvislosti připomněl situaci v Bělorusku. Babiš už pro dnešek žádné plány nemá, den bude trávit s rodinou. Lidem by doporučil, aby na listopad 1989 zavzpomínali a večer si poslechli koncert České filharmonie.

Na Hamáčka pískali, Klaus měl roušku pod bradou

Uctít výročí 17. listopadu přišli na Národní třídu také ministři za ČSSD Jan Hamáček s Janou Maláčovou. Za pískotu několika lidí položili květinu a zapálili svíčku. Od přihlížejících se dočkali obvinění z kolaborace s premiérem Babišem a komunisty.

K pamětní desce přišel i bývalý prezident Václav Klaus. Jako jeden z mála příchozích politiků měl roušku pouze pod bradou. Jeho případný přestupek řeší policie. Před novináři Klaus řekl, že předchozích 31 let bylo ideálním obdobím. Nyní se však podle něj začíná situace mírně zhoršovat. 

Petřín, Hrad či Rudolfinum. Třicítku budov v Praze rozzáří trikolóra

Dopoledne na Národní třídu dorazili také předsedové Pirátů Ivan Bartoš, KDU-ČSL Marian Jurečka, ODS Petr Fiala, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo STAN Vít Rakušan. V poledne pak k pamětní desce přišlo vedení Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem, který na místě položil kytici růží.

Památku tamtéž uctil také předseda České konference rektorů a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Vedení KSČM uctilo památku Jana Opletala před Hlávkovou kolejí, tamtéž dorazil i předseda SPD Tomio Okamura.

Obvyklým způsobem se nekonal například pietní akt pořádaný každoročně před Hlávkovou kolejí v Praze. Alespoň symbolicky tam Den boje studentů za svobodu v 09:00 připomnělo slavnostní položení květin. Na místě byl například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, místopředseda Senátu Jiří Růžička či zástupci studentů.

Zeman věnuje výročí tichou vzpomínku

Na Národní třídu se nechystá prezident Miloš Zeman. „Jako již tradičně věnuje pan prezident jako přímý účastník dění 17. listopadu roku 1989 především tichou vzpomínku. K tehdejším událostem se pan prezident vyjádří právě ve státní svátek prostřednictvím rozhovoru pro Parlamentní listy,“ uvedl v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V online prostoru se letos uskuteční oslavy Korzo národní. Ve 12:30 začaly streamované debaty, lidé se rovněž budou kromě diskusí, koncertů a divadel moci mimo jiné připojit ke sledování Modlitby pro Martu, kterou z balkonu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová. Před Novou budovou Národního muzea byl před polednem slavnostně odhalen pylon připomínající památku Jana Palacha.

Zeman si 17. listopad připomene rozhovorem, na Národní třídu pošle kytici

Na 15:30 je na pražské Letné naplánována další demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením. Poslední protest na Staroměstském náměstí se po oficiálním ukončení akce zvrhl v bitku s policií.

Dohlížet na klidný průběh oslav a shromáždění budou policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby, stejně jako členové antikonfliktního týmu. Z dosavadních poznatků policie nevyplývá, že by shromáždění měla být nějakým způsobem narušována.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video