Oheň zničil část hradu Pernštejna

  7:23aktualizováno  7:23
Gotický hrad Pernštejn na Brněnsku ráno poničil požár. Zápasilo s ním 20 hasičských jednotek ze dvou krajů. Vzácná střecha z počátku 19. století vzala zasvé. Nepodařilo se zachránit ani podkroví depozitáře. Škody by mohly jít až na sto milionů.
Požár hradu Pernštejn

Požár hradu Pernštejn - Gotický hrad Pernštejn na Brněnsku poničil požár. Zápasilo s ním 20 hasičských jednotek ze dvou krajů. Škody by mohly jít až na sto milionů. (15. dubna 2005) | foto: Radek MičaMF DNES

Požár se hasičům podařilo lokalizovat už ráno, zcela ho ale zlikvidovali až v půl šesté večer. "Na místě zůstávají dvě jednotky. Požářiště bude nutné kontrolovat i v příštích dnech," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Odborníci odhadli, že jen obnova poškozené části bude stát padesát milionů, řekla iDNES mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová.

"Škoda na mobiliáři zatím vyčíslena není, ale vzhledem k počtu kusů, které tam byly a přibližné průměrné ceně, by to mohlo být dalších padesát milionů," doplnila. Zatím se ale přesně neví, co všechno oheň zničil.

"Požár téměř zničil depozitář, z části budovy zůstalo jen obvodové zdivo. Silně poškodil i uložené exponáty," vypočítal mluvčí Jaroslav Haid.

V depozitáři bylo asi 300 obrazů a bezmála 700 kusů nábytku z 18. a 19. století. Podle památkářů nebyl mezi tímto mobiliářem žádný historický klenot.

Hasiči se o požáru dozvěděli krátce před šestou hodinou ranní. Podle operačního důstojníka brněnských hasičů ale začalo hořet dřív. Když přijeli, byla už střecha depozitáře u třetí brány v centrální části hradu v plamenech.

Cisterny se dostaly jen ke vstupu
"Střecha o rozloze 20 krát 80 metrů se propadla do objektu, kde by měly být sbírky," upřesnil Haid kolem deváté. "Budova může doutnat ještě několik dní," dodal po poledni mluvčí pro ČTK. Dodal, že zásah byl náročný a unavené hasiče střídají odpočatí kolegové.

Hasiči museli postupně rozebírat zbytky střechy i konstrukce stropu. Včasný zásah zabránil podle Haida rozšíření požáru ze vstupní části na hlavní budovu.

Pernštejn - skvost jižní Moravy

Současná goticko-renesanční podoba středověkého kamenného hradu Pernštejna pochází z konce 16. století, kdy ustaly poslední významné přestavby. Za Mitrovských z Nemyšle, kteří vlastnili Pernštejn v letech 1918 až 1945, sice vznikly plány na regotizaci hradu, ta se ale neuskutečnila a Pernštejn vypadá téměř stejně jako před 400 lety.

Hrad byl založen nejspíš v polovině 13. století jedním z nejstarších moravských rodů, Pernštejny. Před rokem 1460 vyhořel a byl vlastně postaven znovu. Hlavní vojenský význam měl v 15. až 17. století, v roce 1645 odolal Švédům. Název je zkomoleninou německého výrazu "medvědí skála" - Bärenstein. V majetku Pernštejnů byl až do začátku 17. století, význam rodu ale už upadal.

Poté vystřídal řadu majitelů, nejdéle patřil Mitrovským, od roku 1945 je majetkem státu. Pernštejn si pro jeho středověkou podobu často vybírají filmaři, natáčí se na něm zhruba dvakrát ročně. Vznikaly tam například pohádky Sedmero krkavců, Pták Ohnivák nebo Čert ví proč. Od roku 1995 je hrad Pernštejn národní kulturní památkou.

ČTK

Hořelo na třetím nádvoří. Hasiči se ale s cisternami až k ohni nedostali. Museli natáhnout hadice z prvního nádvoří. Vodu tahali dva kilometry.

Nikdo nebyl zraněn. Hrad je ale uzavřen, ze zničené budovy totiž padaly tašky, které ohrožovaly lidi na nádvoří.

Lidé stihli vynosit část sbírky
Kastelán hradu Jakub Škrabal se o požáru dozvěděl až od hasičů. Podle něj začalo nejdřív hořet na střeše. Čidla v depozitáři oheň nezaznamenala.

"Prohořívalo to pomalu, takže jsme stihli vynosit grafické sbírky z přízemí," vylíčil Škrabal reportérovi MF DNES.

Podle pracovníka národního památkového ústavu zničil oheň podkroví depozitáře a vzácnou střechu z počátku 19. století, která v posledních letech procházela nákladnou renovací. Poškodil také vstupní bránu.

Podle Haida nebyla požární čidla napojena na pulty centralizované ochrany. Je možné, že měla sloužit jako výstraha pouze pro správu hradu. Ta má k dispozici i kamerový systém. Podle některých informací kastelán žádal své nadřízené ještě o noční hlídače. Na ty ale už prý nebyly peníze.

Hrad není pojištěn. Hodnota kulturních památek je tak vysoká, že je prostě nelze pojistit, vysvětlil pracovník brněnského památkového ústavu Jiří Ilias. Náklady na opravy zničené části hradu jsou tak na bedrech státu.

Pracovník památkového ústavu MF DNES řekl, že přesnou výši škody spočítají až odborníci z přesného soupisu zničeného mobiliáře. "Peníze na opravy získáme tak, že je přesuneme z oprav jiných objektů v péči památkového ústavu," řekl.

Za oheň asi mohou dělníci
Příčina zatím není známa. Na místě, kde hořelo, ale několik dní před požárem pracovali řemeslníci. Vyšetřovatelé prověřují, zda požár nezpůsobili svou neopatrností. Kastelán později potvrdil, že dělníci ve čtvrtek pracovali právě na střeše depozitáře.

Architektonická perla jižní Moravy vznikla ve 13. století a patřila pánům z Pernštejna. Rozsáhlý hrad Pernštejn, známý jako král moravských hradů, je nad obcí Nedvědice v lesích Českomoravské vrchoviny a byl mnohokrát přestavován. V reprezentačních prostorách šlechtického sídla je cenný mobiliář (podrobně viz. tabulka).

Zatím největší požár, který zachvátil památkově chráněný objekt, zasáhl předloni v dubnu zámek Zahrádky na Českolipsku. Oheň se hasičům podařilo zdolat až po třech dnech. Objekt ze 16. století byl zcela zničen a škody přesáhly 100 milionů korun. - více zde


Hrad Pernštejn na Brněnsku. Autor: mapy.idnes.cz

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

O nenávistném komentáři pod fotkou zadržených běženců rozhodne soud

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic...

Plzeňští úředníci zrušili ženě pravomocně vyměřenou pokutu za nenávistný komentář na Facebooku k zadržení běženců na...

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

Opilá žena spadla v Hradci do kolejiště, zastavila rušnou trať

Opilá žena spadla na koleje u nádraží v Hradci Králové, zachránil ji policista

Opilá žena se ve čtvrtek v podvečer potácela kolem nádraží v Hradci Králové. Když se usadila mezi kolejemi směrem na...

Advantage Consulting, s.r.o.
JEDNODUCHÉ ZÁMEČNICKÉ PRÁCE - 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz